×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
9. oktobris, 2014
Drukāt

LLKC palīdzēs zemniekiem izprast jaunās “zaļināšanas” prasības (1)

Ilustratīvs attēls. Foto - Zanda BirzeIlustratīvs attēls. Foto - Zanda Birze

Lai zemniekiem palīdzētu sagatavoties jaunajai 2015.gada platību maksājumu sezonai, kurā tiks ieviests obligātais zaļināšanas maksājums, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) reģionālajās nodaļās visā Latvijā sācis lauksaimnieku konsultēšanu, informēja centra vadītājs Mārtiņš Cimermanis.

Kā ziņots, saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) regulu no 2015.gada tiks ieviests jauns maksājums par klimatam un videi labvēlīgu lauksaimniecības praksi jeb zaļināšanas maksājums, kas būs cieši saistīts ar vienoto platības maksājumu. Saimniecībām obligāti būs jāizpilda attiecīgas prasības, pretējā gadījumā draud bargas sankcijas – maksājumu samazinājumu līdz pat 125% apmērā no zaļināšanas maksājuma, kā arī administratīvais sods.

Latvijā platību maksājumu saņēmēju skaits ir ap 60 000. Vienotā platības maksājuma likme 2015.-2016.gada maksājumu sezonā būs provizoriski 58 eiro par vienu hektāru, papildu tam zaļināšanas maksājuma likme provizoriski būs 34 eiro par hektāru, un to būs iespējams saņemt, izpildot noteiktas prasības.

Tās paredz, ka lauksaimniekiem jau patlaban, plānojot sējumus nākamajam gadam, jāņem vērā kultūraugu dažādošanas nosacījumi. Ja saimniecībā aramzeme ir 10 līdz 30 hektāru, tajā jābūt vismaz divu kultūraugu sējumiem, no kuriem viens nedrīkst aizņemt vairāk par 75%.
Ja aramzemes ir vairāk nekā 30 hektāri, tajos jāaudzē vismaz trīs kultūraugi, no kuriem divi galvenie nedrīkst aizņemt vairāk par 95% vai viens galvenais – vairāk par 75%.

Ja saimniecībā ir vairāk nekā 15 hektāru aramzemes, jānodrošina, lai vismaz 5% no lauksaimniecībā izmantojamās zemes tiktu atzītas kā ekoloģiski nozīmīgas platības.

Lai lauksaimniekiem palīdzētu labāk izprast izmaiņas platību maksājumu saņemšanā un nodrošinātu kvalitatīvas konsultācijas, LLKC sadarbībā ar Zemkopības ministriju un Lauku atbalsta dienestu (LAD) īsteno konsultantu sertifikāciju. Visā Latvijā sertificēti 52 konsultanti platību maksājumu saņemšanas nosacījumu nodrošināšanai saimniecībās.

Lai saimnieki nākošgad varētu precīzi noteikt gan ekoloģiskas nozīmes platības savā saimniecībā, gan nodrošinātu precīzu lauku bloku karšu aizpildīšanu, tie, kuri līdz šim pieteikumus iesniedza papīra formātā, aicināti reģistrēties LAD elektroniskā pieteikšanās sistēmā.

“Jaunā sistēma mums visiem būs izaicinājums, jo elektroniskā pieteikšanās attieksies uz vairāk nekā 10 000 saimniecību. Kopīgi ar zemkopības ministru esam tikušies arī ar “Latvijas Mobilā telefona” pārstāvjiem, lai panāktu pretimnākšanu zemniekiem, nodrošinot pēc iespējas labāku interneta pārklājumu visā Latvijā,” norādīja Cimermanis.

Jau ziņots, ka zaļināšanas maksājumu automātiski saņems bioloģiski saimniekojošas saimniecības un zaļināšanas prakses neattieksies uz ilggadīgo stādījumu platībām.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nu tad beidzot arī lielsaimniekus spiedīs domāt par vidi, kurā paši dzīvo, nevis tikai no zemes kāst naudu. Ievērojiet, ar kādām aramzemes platībām operē Eiropā izstrādājot noteikumus – tie ir 10 līdz 30 hektāri, nevis simtiem ha lielas saimniecības, jo tur lielražošanu neviens neatbalsta. Tikai mūsu bijušie kolhozu priekšnieki ar Dūklavu priekšgalā un viņu mantinieki atbalsta ražošanas koncentrāciju laukos, bet mūsu ZM ierēdņi vaimanā par saimniecību sadrumstalotību. Nostaļģija pēc visa lielā ir raksturīga tieši Latvijas lauku politikas spices vīriem. Un rezultatā paātrinātos tempos tiek iztukšoti lauki no cilvēkiem, tiek veicināta ekonomiskā emigrācija un piesārņota vide ar ķimikālijām. Bet tas īpaši nevienu neuztrauc, arī LLKS priekšnieku Cimermani nē, ka tik nauda ķešā.

Draugiem Facebook Twitter Google+