×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
28. maijs, 2014
Drukāt

LLKC šī gada ražas prognozē vidēji labas

LETALETA

Salnas un aizvadītās nedēļas karstums graudaugu sējumiem nav kaitējis, un šogad gaidāmas vidēji labas ziemāju – kviešu, rudzu un rapšu – ražas, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu pirmā oficiālā ražas prognoze.

Kā informē LLKC, šā gada ziemāju ražai būtiski kaitēja ziemas kailsals, kā dēļ bojā gāja sējumi Zemgalē, kā arī daudzviet Kurzemē un Vidzemē. Augšanai atstāti vidēji labi un labi ziemāju sējumi, pārējās platības pārsētas ar vasarājiem. Līdz ar to ražas līmenis sagaidāms vidēji labs, pērnā gada līmenī.

LLKC speciālisti secinājuši, ka nedz pavasara salnas, nedz arī aizvadītās nedēļas karstums ziemājiem un arī dīgt sākušajiem vasarājiem kaitējumu nav nodarījis.

“Pavasara laika apstākļi šogad graudaugiem ir labvēlīgi, lai gan jāatzīst, ka situācija var būt ļoti atšķirīga pat viena pagasta ietvaros. Tā, piemēram, vietām Ziemeļkurzemē ilgstoši nav lijis. Pēc pašreizējā vērtējuma sējumu stāvokli valstī kopumā tas gan nepasliktina,” klāsta LLKC augkopības speciāliste Laura Kirsanova.

Pēc maijā veiktā ziemāju stāvokļa novērtējuma ziemas kviešu vidējā sagaidāmā raža būs 3,1 tonna no hektāra. Kailsala dēļ ziemas kviešu platības salīdzinājumā ar pērno gadu ir būtiski samazinājušās, tā vietā pieaugušas vasaras kviešu un miežu platības.

Ziemas rudzu raža sagaidāma vidēji 3,5 tonnas no hektāra, kas ir vairāk nekā iepriekšējos gados. Rudzi šoziem pārziemoja salīdzinoši labi, tie jau ir savārpojuši un dod cerības uz labu ražu. Arī ziemas rudzu platības salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir nedaudz pieaugušas, lēs LLKC.

Ziemas rapša raža tiek prognozēta 2,6 tonnas no hektāra, kas ir nedaudz mazāk kā pērn. Tā kā ziemas rapša ražu būtiski ietekmēja ziemas kailsals, kura dēļ Zemgalē gāja bojā līdz 90% sējumu, tā ietekme bija vērojama arī Kurzemē un vietām Vidzemē. Līdz ar to ziemas rapša platības ir salīdzinoši mazākas nekā pērn, tās pamatā pārsētas ar vasaras labībā un vasaras rapsi.

LLKC speciālisti norāda, ka šogad saimnieki vasaras rapsi sēj ļoti nelabprāt, jo no šī gada ir aizliegtas neonikotinoīdus saturošas kodnes izmantošana sēklām. Tas nozīmē, ka vasaras rapši vairāk cietīs no kaitēkļu postījumiem. Šis kultūraugs šogad iesēts tādēļ, lai nodrošinātu augu seku, taču uz lielām ražām saimnieki necer.

LLKC augkopības speciālisti secinājuši, ka lauki ar vasarājiem faktiski visur jau ir apsēti. Pirmā vasarāju ražas prognoze sagaidāma jūnijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+