Mobilā versija
-2.8°C
Lidija, Lida
Pirmdiena, 16. janvāris, 2017
26. septembris, 2014
Drukāt

LLKC: šogad kartupeļu mazāk un sīkāki, līdz pavasarim var nepietikt

kartupeli7

Šā gada laika apstākļu dēļ kartupeļu kopraža būs mazāka nekā pērn, un arī standarta bumbuļu iznākums būs mazāks, nekā ierasts, secina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) eksperti.

Viņi lēš, ka Latvijā audzētu labu un kvalitatīvu sēklas un galda kartupeļu uz pavasara pusi pietrūks, informē LLKC pārstāve Iveta Tomsone.

Šogad par labu ražu varēja priecāties agro kartupeļu šķirņu audzētāji, kuri ražu vāca pirms Jāņiem. Vēsais laiks jūnijā un pēc tam jūlija karstums un sausums ietekmēja kartupeļu stādījumus lielākajā daļā Latvijas.

Vidēji agrīno kartupeļu šķirņu stādījumi cieta visvairāk, jo vasaras sausuma periods sakrita ar aktīvo bumbuļu veidošanās posmu, augšana apstājās, pašās kritiskākajās vietās laksti sāka atmirt. Kontrolrakumi uzrādīja, ka bumbuļu aizmetņu ir daudz, bet tie ir sīki. Tupeņiem nepieciešamie mitruma apstākļi iestājās vien augusta otrajā pusē, tad atjaunojās arī bumbuļu augšana.

“Lai arī septembra pirmā puse nodrošināja labus bumbuļu novākšanas apstākļus, tomēr lielo platību audzētāji nepaspēja visas platības novākt. Septembra pēdējā dekāde atnesa vēsu un mitru laiku, kas palielināja bumbuļu novākšanas risku – tie vairāk pakļauti mehāniskiem bojājumiem, atrašanās pārmitrā un vēsā augsnē var pastiprināti izraisīt lakstu puves ierosinātāju nonākšanu uz bumbuļiem, izraisot bumbuļu pūšanu, it sevišķi, ja fungicīdu veiktie smidzinājumi nav bijuši pietiekoši un pareizā laikā,” saka LLKC vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils.

Kā norāda LLKC, tie zemnieki, kuri piegādā kartupeļus tūlītējai pārstrādei, laika apstākļu radītās sekas izjutīs mazāk. Toties bumbuļi, kas būs jāuzglabā ilgstoši, var bojāties, tādējādi uz pavasara pusi vietējo tupeņu var pietrūkt.

Pievienot komentāru

Eksperti: Kūdras ieguves biznesam noteikts ļoti strikts darbības rāmisLai Latvijā sāktu kūdras licencētu ieguvi, uzņēmējiem jārēķinās ar stingru normatīvo aktu regulējumu, kas paredz izvērtēt visus iespējamos riskus un ietekmes.
Saimniecībā notika par EK mācības: PVD neizpratnē par nelaimi Krimuldā (6)Pagaidām nav zināms, kāpēc Āfrikas cūku mēris (ĀCM) skāris cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā, kurā bija 5023 dzīvnieki, šorīt intervijā
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (15)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+