×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
21. augusts, 2014
Drukāt

LLKC: zemniekiem piedāvātā cena vairs nesedz piena ražošanas pašizmaksu (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Viena kilograma (kg) piena saražošanai Latvijas piensaimniecībās iztērē vidēji 24,9 eiro centus. Tādējādi piena cena, kādu šobrīd piedāvā daudzi piena iepircēji Lietuvā un Latvijā, vairs nesedz ražošanas izmaksas, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) aprēķini.

Centrā norāda, ka Krievijas embargo dēļ atsevišķi piena iepircēji Lietuvā ir vai nu atteikušies no piena iepirkuma Latvijā, vai būtiski samazinājuši piena iepirkuma cenu.

Vēl jūlijā vidējā piena iepirkuma cena valstī bija 29,3 eiro centi par kg, bet augusta vidū, pēc Krievijas embargo ieviešanas, daudziem saimniekiem tā samazināta līdz 19-24 eiro centiem par kg. Šāda cena vairs nesedz piena ražošanas pašizmaksu – 24,9 eiro centus par kg. Pašizmaksa aprēķināta, izvērtējot LLKC klientu – zemnieku saimniecību – grāmatvedības datus.

“Latvijas piensaimniekiem ir svarīgi stiprināt konkurētspēju pirms nākamgad gaidāmās piena kvotu brīvlaišanas, bet pašreizējie apstākļi tirgū raisa bažas. Samazinoties ienākumiem, saimnieki var izvēlēties nepārdomātus taupības pasākumus, kas var atstāt ilgstošu iespaidu uz ganāmpulku efektivitāti. Lai palielinātu piena patēriņu iekšējā tirgū, aicinām iedzīvotājus izvēlēties Latvijā ražotus piena produktus,” atzīmē LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis.

LLKC norāda, ka mainīgās izmaksas saimniecībās veido 40-60%. Vislielākais īpatsvars šajā izmaksu grupā ir lopbarībai, īpaši pirktajai lopbarībai (20-30% no kopējām izmaksām). No pastāvīgajām izmaksām lielāko daļu veido enerģija un degviela, tehnikas, fermu modernizēšana un uzturēšana, nodokļi un darba algas.

“Vērtējot izmaksu struktūru, mēs redzam, ka tās ir tikpat atšķirīgas starp saimniecībām kā pašu pienu ražojošo saimniecību lielumi. Pieredze liecina, ka lielākoties nepārdomāta ekonomija notiek uz dzīvnieku ēdināšanas un veselības rēķina,” klāsta LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere.

Viņa aicina zemniekus netaupīt uz minerālvielām, jo tas vistiešākajā veidā atspēlēsies uz dzīvnieku imunitāti un tālāk – veselību, un nostrādās teiciens “skopais maksā divreiz”.

Taupīšanas iespējas ir arī lopbarības sadaļā, bet pirms tam jāveic lopbarības analīzes un kopā ar speciālistiem jāizstrādā barības devas. Lielā daļā saimniecību daudz var ieekonomēt uz darbu racionalizāciju un savstarpējo sadarbību ar tuvākajām saimniecībām.

Pēc Dreimanes sacītā, saimniekiem ir aktīvi jāiesaistās arī sabiedrisko organizāciju darbā, lai šajā nozarei sarežģītajā laikā piensaimnieki nepazaudētu kādu no maksājumiem, ko izcīnīja pie tiešmaksājumu sadales ES budžetā pagājušajā gadā.

LLKC aicina lauksaimniekus vērsties pie lopkopības konsultantiem LLKC birojos, lai kopīgi izvērtētu taupīšanas iespējas tā, lai saglabātu dzīvnieku veselību un saimniecību dzīvotspēju ilgtermiņā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Smiltenes piens jau no 1maija samazināja piena cenu maziem piegādātājiem uz23.5centiem par kg lai lielam piegādātājam varētu maksāt 30centus.(kas ražo sliktas kvalitātes pienu)kaut kā tie lielie jāatbalsta lai viņi var braukt ekskursijās un izklaidēties mazie saimnieki var strādāt bez brīvdienam un ražot labas kvalitātes pienu.Kur paliek Smiltenes pienam liekais piens jo kad brauc pārbaude pieņemtie piena litri tiek pārrēķināti kg bet pārējās dienās piena litrus neviens nepārrēķina kg jo piena litrs sver vairāk kā kg (man gadā iznāk zaudēt viena tonna piena)

  2. WOW….tad jau dullajai piena protestu barvedei Pastarei tagad stipri jāpalauza savas smadzenes, lai bizness neaiziet uz grunti!

  3. Veikalos noperkamais pienūdens diemžēl nesatur pat uz iepakojuma norādīto tauku procentu!

  4. Vispirms LLKC ir jāaicina valdību samazināt pienam četrkārt PVN!

  5. Vispirms iespundē nabaga lopiņus aizsprostos, tad sāk rūpēties, lai ķimizētā barība atbilstu dabīgajai lopbarībai. Labās ganībās ir viss nepieciešamais, ja vēl piebarot ar dārzeņiem un graudiem, tad viss, neko vairs lopiņam nevajag.

Draugiem Facebook Twitter Google+