×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
20. janvāris, 2012
Drukāt

LLU profesore: Vēlā ziema var ietekmēt šī gada ražu

Foto - LETAFoto - LETA

Šīs sezonas vēlā ziema var ietekmēt šī gada ražu un kaitēkļu daudzumu, – tādas bažas aģentūrai LETA pauda Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Lauksaimniecības fakultātes dekāne profesore Zinta Gaile.

“Siltā ziema un salīdzinoši vēlu uz nesasalušas augsnes uzsnigusī sniega sega var ietekmēt ne vien rudenī sēto ziemāju izdzīvošanu, bet arī kaitīgo organismu daudzumu nākamajā augšanas posmā,” pieļāva Gaile, izvērtējot apstākļu ietekmi uz 2012.gada ražu.

Viņa skaidroja, – ja nesasalušu augsni pārklāj sniegs, zem sniega segas augiem turpinās dzīvības procesi, taču nevar notikt fotosintēze – gaismas ietekmē notiekoša neorganisko savienojumu pārvēršana skābeklī un organiskās vielās. Tādēļ augi novājinās un ir apdraudēta to ziemošana. Jebkuri nelabvēlīgi apstākļi tos var bojāt.

Tāpat šādi ziemošanas apstākļi ir labvēlīgi dažādiem kaitīgiem organismiem – gan kukaiņiem, gan arī slimību izraisītājiem. Protams, šādas prognozes ir jāskata kopsakarībās, ņemot vērā, kāda bija kaitēkļu populācija pērn, kādā stāvoklī viņi “iegājuši” ziemošanā, pauda Gaile.

“Jau novērots, ka ieilguša rudens un ilgstoša lietus gadījumā problēmas rada no krastiem izgājušas upes un novadgrāvji un problēmas vai bojājumi meliorācijas sistēmās. Nelīdzenā reljefā uzkrājas ūdens, un augi, protams, iet bojā,” skaidroja profesore.

Pēc šādām ziemām, ja tas vēl nav darīts, Gaile iesaka augus stiprināt ar dažādām minerālvielām, jo tas veicinātu to atgūšanos un ražīgumu.

“Latvija ir ļoti daudzveidīga, – ja Zemgalē un Kurzemē iespējams diskutēt par siltas ziemas ietekmi, nevar apgalvot, ka tā ir arī citos reģionos, jo var būt, ka Latgalē zeme ir sasalusi un daba “aizgājusi gulēt”,” precizēja zinātniece.

Viņa skaidroja, ka lauksaimniecībā procesus nosaka iepriekšējās un pašreizējā brīža faktoru mijiedarbības, tādēļ nav iespējams sniegt precīzu rīcības formulu. Šādas ziemas LLU mācību un pētījumu saimniecībā “Vecauce” tiek izmantotas, lai analizētu datus un varētu nākotnē sniegt padomus lauksaimniekiem.

No 1998.līdz 2004.gadam profesore strādājusi par direktora vietnieci LLU mācību un pētījumu saimniecībā “Vecauce”. Studiju darbā profesore studējošajiem vada augkopības agroekoloģisko pamatu, laukaugu, kā arī laukaugu un zālaugu sēklkopības kursus.

Pētījumos Zinta Gaile pievērsusies laukaugu audzēšanas paņēmieniem, šķirņu piemērotībai dažādiem izmantošanas veidiem un šķirņu piemērotībai audzēšanai bioloģiskajās saimniecībās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+