Latvijā
Izglītība

LLU rektora amatā ievēlēta vienīgā izvirzītā kandidāte – Pilvere0


Irina Pilvere
Irina Pilvere
Foto – Timurs Subhankulovs

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) rektore arī turpmākos piecus gadus būs Irina Pilvere, kuru universitātes konvents vakar, 7.maijā, atkārtoti ievēlēja šajā amatā.

Līdzšinējais zinātņu prorektors Arnis Mugurē­vičs esot nolēmis doties pensijā, tāpēc viņa vietā stāsies LLU profesore Irina Arhipova, kura līdz šim jau strādājusi arī zinātņu prorektora dienestā par kvalitātes sistēmas vadītāju. Viņa pirms pieciem gadiem konkurēja ar I. Pilveri rektora vēlēšanās.

I. Pilvere šajās vēlēšanās bija vienīgā kandidāte uz LLU rektora amatu, kaut arī LLU līdzšinējās vadīšanas laikā ne visi augstskolas darbinieki bija apmierināti ar rektores vadības stilu.

Augstskolas vadībai bija izveidojies konflikts ar Veterinārmedicīnas fakultāti par mācībspēku atalgojuma aprēķināšanas principiem, kamēr I. Pilvere uzskata, ka atalgojuma sistēma kļuvusi caurskatāmāka un visās fakultātēs līdzīgāka.

Turklāt akadēmiskā darba apjoms uz pilnu slodzi strādājošam mācībspēkam vairs nepārsniedz 25 stundas nedēļā, jo pakāpeniski samazināts darba stundu skaits un par trešdaļu palielināts mācībspēku atalgojums – piemēram, profesoram tas pieaudzis no 1175 eiro mēnesī 2016. gadā līdz 1530 eiro mēnesī šajā studiju gadā. Docentu atalgojums palielinājies no 753 līdz 980 eiro mēnesī.

I. Pilvere spriež: tas, ka nav citu kandidātu uz rektora amatu, liecinot, ka kolēģi augstu vērtē viņas veikumu.

Piemēram, attiecībā uz algām, I. Pilveres ieskatā, jaunā mācībspēku slodžu aprēķināšanas metodika ir skaidri saprotama, pārbaudāma un salīdzināma. Kā sasniegumu I. Pilvere izceļ to, ka vairāk nekā trīs reizes izdevies palielināt zinātnes bāzes finansējumu, ko piešķir valsts.

Iegādātas jaunas zinātniskās iekārtas laboratorijām, izveidota zinātniekiem pieejama visā universitātē esošo laboratorijas iekārtu un aprīkojuma datubāze, dodot iespēju dažādu struktūrvienību zinātniekiem savstarpēji sadarboties to izmantošanā un pētniecībā.

Izdevies piesaistīt arī vairāk ārvalstu studentu: 2014. gadā tādu bija vien 28, bet nu jau 61.

Bijušais LLU Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns, tagad Saeimas deputāts Ilmārs Dūrītis, kurš joprojām ir LLU konventa loceklis, tāpēc tiesīgs balsot rektora vēlēšanās, jautāts, kāpēc I. Pilverei nav konkurences uz rektora amatu, sprieda, ka tas ir vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, Latvijā izveidojusies tāda tradīcija, ka rektoram ļauj nostrādāt abus termiņus, ja vien pirmajā termiņā nav pieļautas kādas ļoti lielas kļūdas vai klajas nelikumības.

Otrkārt, I. Dūrīša ieskatā, LLU šobrīd nevaldot pietiekams akadēmiskās brīvības gars, jo I. Pilvere valdot diezgan autoritārā stilā. Līdz ar to citi potenciālie kandidāti atsakoties kandidēt: negrib riskēt, stājoties it kā opozīcijā esošajai rektorei. “Arī Veterinārmedicīnas fakultātē spriedām, ka vajadzētu izvirzīt kādu kandidātu rektora vēlēšanām, taču visi uzrunātie atteicās,” stāstīja I. Dūrītis.

LA.lv
IE
Ināra Egle
Latvijā
Ministri eksperimentēs? Valdība dosies mēnesi ilgā atvaļinājumā
3 stundas
LL
Lilija Limane
Latvijā
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1919. gada 16. jūlijā
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Šitāds dūmu mutulis!” Dobelē ģimene izglābjas, bet mājai nodeg jumts
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Latvijā pat ķīnieši aizsargā savu intelektuālo īpašumu. Saruna ar Patentu valdes direktoru
Intervija 17 minūtes
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
VIDEO. Šuplinska par LU rektora vēlēšanām: “Procesuāli pārkāpumi tur ir”
23 minūtes
IE
Ināra Egle
Latvijā
Ministri eksperimentēs? Valdība dosies mēnesi ilgā atvaļinājumā
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Šovakar Latvijā būs vērojams daļējs Mēness aptumsums
3 stundas