Latvijā
Politika

LM: Bērna kopšanas laikā varēs strādāt ceturtdaļslodzi un saņemt visu naudu0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Lai risinātu darbaspēka nepietiekamības problēmu, viens no Labklājības ministrijas plānotajiem risinājumiem ir kopā ar ekspertu darbu grupu izstrādāt normatīvo regulējumu, lai bērnu kopšanas atvaļinājumā esošās personas varētu strādāt ceturtdaļslodzi un vienlaikus saņemt pilnu atbalstu, aģentūrai LETA pastāstīja labklājības ministrs Jānis Reirs (V).

Labklājības ministrs atgādināja, ka šodien tikās ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) pārstāvjiem, kā arī vecākus pārstāvošo organizāciju – “Māmiņu klubs” un portāla mammamuntetiem.lv pārstāvjiem, lai pārrunātu bērnu kopšanas atvaļinājumā esošu personu nodarbināšanu.

“Vienojāmies darbaspēka trūkuma apstākļos un mūsdienu darba tirgus apstākļos, kad ilgstoša prombūtne no darba vietas rada visāda veida problēmas un cilvēks izkrīt no darba tirgus, rast iespēju bērnu kopšanas atvaļinājumā esošām personām saņemt 100% pabalstus, strādājot ne vairāk kā ceturtdaļslodzi,” sacīja Reirs, norādot, ka šādam risinājumam saredz perspektīvas, jo patlaban bērnu kopšanas atvaļinājumā esošas personas, kas vēlas strādāt pilnu slodzi, var saņemt valsts atbalstu vien 30% apmērā.

Reirs sacīja, ka pie konkrēta risinājuma strādās ekspertu darba grupa, kuras sastāvā būs labklājības ministrijas pārstāvji, LTRK, mammamuntetiem.lv un “Māmiņu klubs”. Ekspertu atzinumus plānots izvērtēt septembrī.

Savukārt iespēju ļaut bērnu kopšanas atvaļinājumā esošajām personām strādāt pilnu slodzi, vienlaikus saņemot pabalstu pilnā apmērā, šajā parlamenta sasaukumā nav plānots izskatīt, norādīja Reirs. “Nebūtu lietderīgi nākt klajā ar šādu normu parlamentā, kurš to pirms vairākiem gadiem atcēla,” teica Reirs.

Labklājības ministrs norādīja, ka nākamnedēļ plānota eksperta tikšanās, lai meklētu risinājumus arī gadījumos, kad jaunie vecāki vēlas saglabāt pašnodarbināto statusu, kas pašreiz nav pieļaujams, kā arī tad, ja jaunie vecāki vēlas valsts pabalsta saņemšanas laikā sākt veidot savu biznesu.

LTRK aģentūru LETA apstiprināja, ka vienojusies ar labklājības ministru veidot ekspertu grupu. Pašreiz panāktā vienošanās paredz kā pirmo soli izstrādāt regulējumu par ceturtdaļas slodzes pieļaušanu, saglabājot pabalstus pilnā apmērā, paralēli tam analizējot potenciālās iespējas arī garākam nodarbinātības periodam pabalsta saņemšanas laikā.

LTRK pārstāvji uzsvēra, ka jaunie vecāki, kuri kopj jaundzimušos, varētu būt būtisks atbalsts uzņēmējiem, strādājot nepilnu laika slodzi, piemēram, aizvietojot darbiniekus atvaļinājumos vai arī palielinātu slodžu gadījumos. “Pašreiz daudzi uzņēmumi, ņemot vērā saasināto darbaspēka trūkumu, aicina jaunās māmiņas un tētus piestrādāt arī bērnu kopšanas laikā, taču pašreiz finansiāli tas ir neizdevīgi, jo jāatsakās no lielākās daļas valsts garantētā atbalsta. Tas nozīmē, ka biznesam ir jāmeklē citi darbinieki vai arī jāmaksā algas aploksnēs, kas savukārt veicina ēnu ekonomiku un no kā cieš valsts budžets,” teica LTRK padomes locekle Lienīte Skaraine.

LTRK atgādināja, ka tās biedri arvien vairāk ikdienā izjūt darbaspēka trūkumu. Jūlijā veiktajā LTRK aptaujā noskaidrots, ka 57% uzņēmēju nācies saskarties ar piemērotu darbinieku piesaistīšanas problēmām, savukārt 31% pauda, ka bijuši sarežģījumi, bet kaut kāds risinājums ir atrasts. Visbiežāk trūkst cilvēku būvniecībā, pakalpojumu sniegšanas segmentā un mazumtirdzniecībā. Uzņēmēji ir gatavi paši apmācīt darbiniekus, lai pielāgotu tos savām vajadzībām, kā arī nodrošināt pielāgotu jeb mainīgu darba laiku.

LTRK ir politiski neitrāla uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mazie, vidējie un lielie uzņēmumi. LTRK pārstāv savu biedru – uzņēmēju intereses valsts un pašvaldību institūcijās, cīnoties par labāku biznesa vidi, kā sniedz praktisku atbalstu saviem biedriem, palīdzot celt uzņēmumu konkurētspēju, kā arī atrast jaunus sadarbības partnerus Latvijā un ārvalstīs.

LA.lv