×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
6. marts, 2013
Drukāt

LM: dzimumlīdztiesībā apsteidzam daudzas pasaules un ES valstis

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Dzimumlīdztiesības ziņā Latvija apsteidz daudzas pasaules un Eiropas Savienības valstis, uzsvērusi labklājības ministre Ilze Viņķele (“Vienotība”), tuvojoties 8.martam, kas ir Starptautiskā sieviešu diena.

Vienlaikus viņa atzīst, ka Latvijā šajā jomā vēl ir daudz darāmā, īpaši runājot par vīriešu un sieviešu tradicionālo lomu uzspiešanu. Ministres preses paziņojuma nosaukums ir “Divi pilnvērtīgi cilvēki, nevis ābola pusītes”.

Viņķele norāda, ka pagājušā gada nogalē Pasaules ekonomikas forums dzimumu līdztiesības ziņā Latviju ierindoja 15.vietā, bet kaimiņvalstis nav atrodamas pat pirmajā trīsdesmitniekā. Vērtējot pēc atsevišķām jomām, Latvija esot starp valstīm ar visaugstāko novērtējumu sieviešu izglītības iespēju, veselības un mūža ilguma ziņā, kur Latvija ierindojoties pirmajā vietā. Savukārt pēc sieviešu līdzdalības ekonomikā Latvija ierindojas 20.vietā, bet pēc līdzdalības politikā – 26.vietā.

Pretēji kādreiz izplatītajam novērojumam, ka augsti attīstītās valstīs sievietes bērna radīšanas vietā izvēlas karjeru, pēdējo gadu statistika liecinot pretējo – labklājības valstīs ar augstiem dzimumu līdztiesības rādītājiem uzlabojas arī demogrāfiskā situācija. Piemēram, Somijā ir viens no augstākajiem dzimstības un dzimumu līdztiesības rādītājiem Eiropas Savienībā, līdzīga situācija vērojama arī citās Ziemeļeiropas valstīs, bet Francijā līdztekus augstai sieviešu nodarbinātībai ir otrs augstākais dzimstības pieaugums Eiropā.

“Tikpat svarīgi pieminēt faktu, ka valstīs ar augstiem sieviešu nodarbinātības rādītājiem aug visas ģimenes labklājības līmenis, kas mūsdienās ir viens no izšķirošajiem faktoriem, pieņemot lēmumu par bērniņa laišanu pasaulē,” klāsta ministre.

Statistika liecina, ka Latvijas vīriešiem ir īsāks mūžs par Eiropā vidējo vīrieša dzīves ilgumu, kas nereti tiek saistīts ar identificēšanos ar tradicionālo vīrieša sociālo lomu par “vīriešiem pelnītājiem”, kuru galvenais pienākums ir materiāli nodrošināt visu ģimeni, kas savukārt noved pie stresa, psiholoģiskās nenoturības, pārstrādāšanās un to izraisītajām atkarībām un slimībām.

“Šo apstākļu kopums veicina vientuļo strādājošo māšu skaita pieaugumu, kura ir nabadzībai visvairāk pakļautā riska grupa Latvijā, kas taču audzina mūsu nākamos sabiedrības locekļus un valsts galveno vērtību – cilvēkus. Šī tendence liecina, ka dzimumu līdztiesības jomā mums – sabiedrībai un tās vēlētajiem pārstāvjiem – ir vēl daudz darāmā, īpaši runājot par vīriešu un sieviešu tradicionālo lomu uzspiešanu,” uzskata ministre.

Ministre novēl, lai ikvienā ģimenē un darba kolektīvā turpinātos līdzsvarota pienākumu sadale.

Jau ziņots, ka Latvijā ir izstrādāts dzimumlīdztiesības pasākumu plāns 2012.–2014.gadam, ko gan apturēt lūdza daļa Saeimas deputātu pēc grāmatu izdošanas latviešu valodā “Diena, kad Kārlis bija Karlīna” un “Diena, kad Rūta bija Rihards”. Plāna darbības apturēšanu valdība neatbalstīja.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+