Latvijā
Politika

LM izskaidro, kāpēc kļūdas pensiju indeksa formulā nav0

Foto – Shutterstock

Pensiju indeksa noteikšanas formulā kļūdas nav, aģentūrai LETA uzsvēra Labklājības ministrijas (LM) Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) iepriekš teica, ka, tiekoties ar LPF pārstāvjiem, tika pārrunāts šogad sasniegtais pensiju jomā, taču saruna atdūrās pret pensiju indeksācijas jautājumu, kur vēl nepieciešama speciālistu tikšanās. LPF apgalvo, ka pensiju indeksācijas formulā ir kļūda, un šis jautājums noteikti jāpārbauda, uzsvēra premjers.

Pensiju indeksācijas mērķis ir nodrošināt piešķirto pensiju aizsardzību pret pirktspējas krišanos un vērtības nezaudēšanu. LM skaidro, ka pensiju indeksācijā piemērojamais indekss veidojas no faktiskā patēriņa cenu indeksa un daļas no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

Saistītie raksti

Trušinska ir pārliecināta, ka indeksa noteikšanas formulā kļūdas nav, jo, lai iegūtu apdrošināšanas iemaksu algu summas reālo pieaugumu, no tā jāatskaita inflācijas pieaugums, un atbilstoši statistikas teorijai inflācijas atņemšana nozīmē dalīšanu, kas arī noteikts attiecīgajā formulā.

Piemērojamo faktisko patēriņa cenu un iemaksu algu summas indeksu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra aprēķina, pamatojoties uz tās rīcībā esošajiem datiem un Centrālās statistikas pārvaldes statistikas datiem.

LA.lv