×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
27. maijs, 2016
Drukāt

LM slēgs trīs valsts sociālās aprūpes centru filiāles (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Ilustratīvs foto

Labklājības ministrija (LM) no 2016. līdz 2019. gadam plāno pārtraukt trīs novecojušu valsts sociālās aprūpes centru filiāļu darbību, LA.lv uzzināja ministrijā.

Kopš 2002. gada sociālās aprūpes centros dzīvojošo bērnu skaits Latvijā ir sarucis par 65% – no 1049 līdz 367 bērniem, norādīja LM sabiedrisko attiecību daļā. Mazā pieprasījuma dēļ valstij radusies iespēja slēgt tās filiāles, kurās samazinās bērnu skaits un ir nepiemērotas telpas. Līdz šā gada 1. oktobrim paredzēts pakāpeniski pārtraukt VSAC “Vidzeme” filiāles “Allaži” darbību, līdz 2017. gada 1. septembrim pārtrauks VSAC “Rīga” filiāles “Teika” darbību, savukārt līdz 2019. gada 1. septembrim – VSAC “Latgale” filiāles “Kalkūni” darbību.

Šajās filiālēs dzīvojošiem pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem būs iespēja iesaistīties deinstitucionalizācijas pasākumos un pēc sagatavošanas uzsākt patstāvīgu dzīvi, vai, ja tas nav iespējams, turpināt saņemt pakalpojumus citās, labāk aprīkotās filiālēs. Savukārt bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem papildus tiks īpaši meklētas iespējas dzīvot ģimeniskā vidē.

Filiālēs “Teika” Rīgā un “Kalkūni” Daugavpils novadā pašlaik uzturas gan bērni (bāreņi un bez vecāku gādības palikuši bērni vecumā līdz diviem gadiem, bērni ar fiziska rakstura traucējumiem līdz četru gadu vecumam un bērni invalīdi ar garīgas attīstības traucējumiem līdz 18 gadiem), gan pieaugušie ar smagiem garīga rakstura traucējumiem. Savukārt filiālē “Allaži” Siguldas novadā dzīvo tikai pieaugušie ar smagiem garīga rakstura traucējumiem.

Pēc filiāļu darbības izbeigšanas tajās dzīvojošie bērni varēs turpināt saņemt pakalpojumus VSAC “Rīga” bērnu filiālēs – mazākiem bērniem filiālēs “Rīga” un “Pļavnieki”, bet bērni no četru gadu vecuma – filiālē “Baldone”, kur pārtrauks pieaugušo aprūpi, radot tikai bērniem piemērotus apstākļus. Savukārt bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem meklēs citas – bērnam piemērotākas – aprūpes formas, piemēram, audžuģimenes vai iespējas nodošanai aizbildnībā.

Pieaugušie no slēdzamajām filiālēm varēs iesaistīties deinstitucionalizācijas aktivitātēs un uzsākt patstāvīgu dzīvi pašvaldībā vai pārcelties uz citu VSAC filiāli.

Kopumā Latvijā darbojas pieci valsts sociālās aprūpes centri (VSAC) ar 28 filiālēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Būsim bezdarb nieki Atbildēt

    Filiālē Allaži ir klienti, kuri tur dzīvo kopš 1957. gada, kad iestāde tika atvērta. Tikai daži no šiem cilvēkiem izies ārpus iestādes, jo viņu traucējumi ir pārāk smagi, lai dzīvotu ārpus tās. Viņu pārvešana uz citurieni nozīmē to pašu, ko izdzīt cilvēku no mājas un nosūtīt trimdā uz atlikušo mūžu. Ir pierasts pie apkārtnes, dārza, tuvumā esošajām dabas takām ar Mežmuižas avotiem, ponijiem, likteņa biedriem un personāla. klientiem šeit ir ar ko nodarboties. Tas, ko viņiem piedāvā kā “labāk aprīkotas filiāles” ir piem. nezināma bezpersoniska laime starp 500 tādiem pašiem cilvēkiem filiālē “Ezerkrasti” vai pavisam otrā valsts malā – pie Liepājas vai Daugavpils. Darbinieki, pārsvarā pusmūža, pirmspensijas vecuma cilvēki nelolo lielas cerības atrast darbu. Varbūt šeit lielāko lomu spēlē DI rādītāji, bet varbūt ka vēl kas cits, bet to tik laiks rādīs. Bet klientu un darbinieku intereses tās pilnīgi noteikti nav.

Draugiem Facebook Twitter Google+