×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
23. februāris, 2012
Drukāt

LNB būvnieki piedāvā atteikties no izmaksu indeksācijas

gaismas_pils2

Nacionālā būvkompāniju apvienība (NBA) iecerējusi ar Kultūras ministriju un “Hill International N.V” slēgt papildu vienošanos par Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunās ēkas “Gaismas pils” būvniecību, piedāvājot līgumu sadalīt kārtās un atsakoties no būvizmaksu indeksācijas, liecina aģentūras LETA rīcībā esošie dokumenti.

 

Nodomu protokolā par darbu pabeigšanas optimizāciju, ko 21.februārī iesniedzis NBA valdes loceklis Māris Vidauskis, tiek rosināts līguma vērtību turpmāk fiksēt kā “nepārsniedzamu cenu”, kas ir nosakāma ar pārmērīšanu un izmaiņu pieprasījumu. Vienošanās projekts paredz, ka ir jāatlīdzina galvenajam būvuzņēmējam papildus vadības izmaksas, ieskaitot pagarināto līguma garantiju par vērtību. Tiek rosināts līguma vērtību turpmāk fiksēt kā “nepārsniedzamo cenu”, kas ir nosakāma ar pārmērīšanu un izmaiņu pieprasījumiem.

“Nepārsniedzamās cenas” vērtība ietvertu prognozētās pārmērīšanas rezultātus – 81 711 703,29 latus, izmaiņu pieprasījumus – 23 503 846,99 latus, un prasījumus par noraidītajiem pieprasījumiem – 180 000 latu.

Papildu vienošanās arī paredz, ka pagarinājuma izmaksas būtu 5 537 191,21 lats, 50% no pagarinājuma izmaksām par periodu no 2012.gada novembra līdz 2013.gada maijam – 300 000 latu, papildu resursi koordinācijai – 150 000 latu, bet “nepārsniedzamās cenas” neparedzētās izmaksas – 220 000 latu, tādējādi “nepārsniedzamās cenas” vērtība būtu 111 602 741,49 lati.

Būvniecības izmaksu indeksācija vienošanās projektā vairs nav iekļauta.

KM valsts sekretāra pienākumu izpildītājs Uldis Lielpēters aģentūrai LETA apgalvoja, ka Vidauska piedāvātā papildu vienošanās ir tikai “būvnieku redzējums par LNB jaunās ēkas būvdarbu pabeigšanu”. Tas esot nodots izvērtēšanai KM LNB projekta īstenošanas nodaļas vadītājam Indriķim Buiķim.

Lielpēters uzsvēra, ka “Kultūras ministrija stingri turas pie noslēgtā līguma par LNB jaunās ēkas būvniecību, kurā paredzēta būvizmaksu indeksācija”. Piedāvātā papildu vienošanās, pēc Lielpētera teiktā, varētu tikt slēgta būvniecības līguma ietvaros un negrozīt to.

Pretējās domās ir KM uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku atstādinātā valsts sekretāre Solvita Zvidriņa, kura ir pārliecināta, ka papildu vienošanās pārkāpj noslēgto “Gaismas pils” būvniecības līgumu un ar dažādu “papildu samaksu” ieviešanu būvnieki cenšas izvairīties no līgumā paredzētās būvizmaksu indeksācijas. KM nav tiesību slēgt tādu papildu vienošanos, uzskata atstādinātā ierēdne.

Dokumentus par NBA piedāvāto papildu vienošanos Zvidriņa šodien apņēmusies iesniegt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

Ministru kabineta 2008.gada 21.aprīļa rīkojumā “Par līguma noslēgšanu par Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecību” ir noteikts, ka līgums par LNB būvdarbiem tiek slēgts par būvdarbiem, kas nepārsniedz 135 324 596,53 latus ar pievienotās vērtības nodokli. Savukārt būvniecības līguma 13.8.punktā ir noteikts, ka līguma korekcijas summas aprēķināmas reizi ceturksnī 36 dienu laikā pēc koriģēšanas perioda beigām.

NBA līdz šai dienai nav veikusi būvniecības izmaksu korekcijas aprēķinu par 2011.gada 2. un 3.ceturksni, minētos aprēķinus KM uzdevumā ir veikusi LNB būvuzraudzības grupa “Hill International N.V.”.

Kā LETA jau ziņoja, LNB jaunās ēkas “Gaismas pils” būvuzraugs “Hill International N.V.” pērnā gada 29.decembrī ir iesniedzis KM detalizētus aprēķinus, kas rāda, ka pērnā gada otrajā ceturksnī LNB jaunās ēkas būvdarbu izmaksu samazinājums ir 836 113 lati, trešajā ceturksnī – 802 942 lati, bet kopā – 1 639 055 lati.

Līdz likumā un sākotnējā būvniecības līgumā noteiktajam termiņam – 2012.gada 18.novembrim – tiks pabeigtas un nodotas pasūtītājam zonas 1.stāvā, mezanīnstāvā, 2., 3., 10., 11. un 12.stāvā, kā arī ēku norobežojošās konstrukcijas. 2013.gada 3.maijā pasūtītājam un LNB tiks nodotas atlikušās zonas.

26.janvāra apspriedē KM, kā liecina tās stenogramma, izvērtās asa domu apmaiņa par “Gaismas pils” būvizmaksu indeksāciju. “Sabiedrības par atklātību “Delna”” direktors Kristaps Pētermanis norādījis, ka līdz šim “Delna” nav dzirdējusi pārliecinošus argumentus, kāpēc līgums par 2. un 3.ceturkšņa indeksāciju netiek pildīts. Pētermanis arī norādījis, ka laikā, kad indeksācijas koeficients bija pozitīvs, būvnieks to neizvirzīja kā problēmu.

Pētermanis atzīmējis, ka būvnieku profesionālā asociācija ir divreiz vērsusies Centrālajā statistikas pārvaldē, taču būvniecības izmaksu indeksu aprēķināšana nav grozīta. “Maza ticamība, ka jautājums arī šoreiz tiks izlemts būvniekiem vēlamā virzienā. Nevajag KM nostādīt ķīlnieka lomā, bet tā vietā ievērot līgumu,” teicis “Delnas” vadītājs.

Savukārt Vidauskis apgalvojis, ka NBA ir sniegusi visas maksājumu garantijas un ir veikti līgumā noteiktie garantijas saistību ieturējumi par labu pasūtītājam. “Pasūtītājam nav riska, ka aprēķinātās indeksācijas summas 1,6 miljoni varētu netikt samaksātas,” sacījis Vidauskis.

Sanāksmes dalībnieki arī bija vienisprātis, ka ir jāatsāk virzīt “Gaismas pils” būvniecības konfidencialitātes līgums, kas nav noslēgts kopš 2008.gada.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+