×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
20. jūlijs, 2015
Drukāt

LNB direktors: šonedēļ restorāna “Kleever” nosaukums varētu tikt mainīts uz “Klīver” (19)

Foto: LETAFoto: LETA

Šonedēļ restorāna “Kleever”, kas atrodas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB), nosaukums varētu tikt mainīts uz “Klīver”, intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” teica LNB direktors Andris Vilks.

Viņš paskaidroja, ka LNB atbalsta restorāna nosaukuma ideju, jo bibliotēka atrodas uz Klīversalas. Vienlaikus šonedēļ tiks pieņemts lēmums par restorāna nosaukuma maiņu un, visticamāk, restorāna nosaukums tiks mainīts uz “Klīver”.

Negatīvu viedokli par nosaukumu paudis Valsts valodas centrs (VVC), kura direktors Māris Baltiņš uzsvēris, ka nosaukums ir no valodas politikas nepieņemams un vēsturiski sadomāts. “Nav saprotams, kāpēc šāds nosaukums izvēlēts, un tiešām jābrīnās, vai no aptuveni 700 sabiedrības pārstāvju iesūtītajiem restorāna nosaukumiem šis bija pats atbilstošākais ēkai, kas ir nacionālās kultūras patvērums,” uzsvēra VVC direktors, paužot, ka neiztur kritiku arī saiknes meklēšana ar Dītrihu Klīveru, jo viņa uzvārda oriģinālrakstība bijusi Klüwer.

Arī kultūras nozares pārstāvji aicinājuši nomainīt LNB restorāna nosaukumu pret citu, “Gaismas pils statusam, prestižam un uzdevumiem atbilstīgāku nosaukumu. “Pašreizējais jaunvārds, kurš nav saprotams lielākajai daļai sabiedrības, izraisījis negatīvu reakciju un pamatotu neizpratni, kāpēc mūsu nacionālajā simbolā Gaismas pilī ar Imanta Ziedoņa vārdā nosaukto zāli jāatrodas ēdināšanas uzņēmumiem, kuru nosaukumi ir nevajadzīgi aizguvumi, anglicismi vai latviešu valodas runas un rakstu tradīcijā nesakņoti jaunvārdi, kas radīti Švauksta garā,” pauž vēstules autori.

Tāpat sabiedrība sociālajos tīklos pauž negatīvu attieksmi pret LNB jaunā restorāna nosaukumu.

LNB informēja, ka izsludinātajā konkursā saņemts vairāk nekā 700 ideju LNB jaunā restorāna nosaukumam, taču tās precīzi neatspoguļo restorāna būtību, tādēļ meklēti citi varianti.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Gaism pil ēdnic…

 2. Pārāk liela vērība tiek piešķirta restorānam un tā nosaukumam. Ja tas atrodas Klīveralā, tad kāpēc tā nosaukums nevarētu būt “Klīvers”? Vai labāk materiālo labumu simbolu – “ēstuvi”(kā tā tiek dēvēta?) vai restorānu nosaukt Raiņa, Blaumaņa, Čaka vai Vācieša vārdā? Nosaukums varētu būt arī “Vīzes” vai “Raiņa transcendents”. Tā vien šķiet, ka “Gaismas pils” jau no tās ieceres un būvēšanas sākuma izraisa latvju sašutumu ar tās vārda piesaukšanu vien. Protams, rūpīgāka nosaukuma izvēle nenāktu par ļaunu. bet kāpēc šī valsts mēroga diskusija?! Vai Vilka kungs pats ar to netiks galā?

 3. Tad Vilks lai savā pasē raksta – Andris Vilk Paši neciena savu valodu, vai tad LNB jāpiesārņo ar svešvārdiem? Man, domāju, arī citiem Gaismas pils izraisa nevisai labas asociācijas. ..un šī augstprātīgā ierēdniecība – negribu viņus redzēt!

 4. Nosauciet īsti latviski – par Āboliņu vai Āboltiņu! Krievi to turpinās saukt par KĻEVER, bet ārzemniekiem kāda kroga nosaukums, visticamāk, ir pie vienas vietas …

 5. Šķiet, intelektuālim, kurās ieņem šādu sabiedribā atpazīstamu posteni, pats pazemojošākais ir reaģēt un taisnoties par kaut kādu ciema bābu saceltu stulbu brēku par neko: jātērē savu dārgo laiku un jānolaižas līdz šim līmeni. Bēdīgi.

  • Visvaldis Mucenieks Atbildēt

   Kurš te ir tas intelektuālis? Izrādās, ka tāda nav. Īsts intelektuālis, redzot, ka pieļauts stulbums, nolaistos, cik zemu vajadzētu, lai to novērstu. Sliktāk ir niecībai, kas jau ir tik zemu, ka zemāk vairs nav kur nolaisties.

 6. Kāda atzīme, Andri, Tev bija latviešu valodā?

 7. Vai tiešām Valsts valodas centrs un Latviešu valodas aģentūra būs tik bezzobaina?

 8. Bez vārda runas – ‘KLĪVERSALA’ vai saīsināti ‘KLĪVERA’, ja jau citu vārdu trūkst. Manuprāt, skanīgi, latviski, vēsturiski, arī lobistiem tirgotājiem (ja tādi atrastos) nebūtu jānovēršas.

 9. Nu nosauciet vienkārši par “Klīversalu”, visiem būs saprotams, skaisti un nebūs pretenziju.

 10. Un bez galotnes? Kauns Vilka kungs, kauns par šitādu latviešu valodas “cienīšanu”!

 11. Klausoties Vilka kungu Rīga24.tv, tad iznāk, ka bibliotēka ir celta pa viņa naudu, jo ” kādu nosaukumu gribēšu , tāds būs”. Vai tad tā bija? Kaut kā neatceros:)!

 12. “Klīversalas nosaukums nāk no tirgotāja D. Klīvera, kas uz salas 17.gs. nomāja
  salu”. LNB cer uz tirgotāju lobiju.

 13. No viena grāvja var ielēkt citā,jo starp latviešu vārdiem nav iespējams atrast vārdu ,kas beidzas ar līdzskani “r”.

 14. Vienkāršs padoms Atbildēt

  Kāpēc jālaužas sazin kādos labirintos? Vienkārši – “Klīversala”, un visiem būs skaidrs, turklāt, uzzinās, ka LNB atrodas uz Klīversalas.

 15. Ja jau nākuši pie prāta, tad varētu saņemties un tomēr kādu latvisku formu (ar galotni, piem.) izvēlēties.

Draugiem Facebook Twitter Google+