Toma Taukuļa foto

LNB grāmatniecības ekspozīcijā varēs iejusties burtliča lomā 0

29. augustā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atklāta pastāvīgā ekspozīcija “Grāmata Latvijā”, un jau dažus mēnešus vēlāk tās apmeklētāji varēs savām rokām pamēģināt ko nodrukāt, LA.lv uzzināja LNB.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
“Zeme tad trīcēs zem šo karu izvērsēju kājām!” Gaišreģis paredz Ukrainas kara uzvaras gadu
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Lasīt citas ziņas

Ar poligrāfijas vēsturnieka Arta Ērgļa un restauratoru Ances Pudānes un Kristapa Bukovska gādību ekspozīcijas nodarbību telpā jeb “Virtakas klasē” pēc dažiem mēnešiem savu vietu ieņems darba kārtībā esoša bostonprese, kuru apmeklētāji varēs izmēģināt ekspozīcijas nodarbību programmas ietvaros.

Izmērā nelielo, taču ap 400 kg smago presi Latvijas Nacionālajai bibliotēkai deponējis Latvijas Kara muzejs, kur tā kopš Nelegālās preses muzeja likvidācijas 20. gadsimta 90. gadu sākumā stāvēja krātuves telpās un apmeklētājiem nebija pieejama.

CITI ŠOBRĪD LASA

Poligrāfijas vēsturnieks Artis Ērglis par iespiediekārtas vēsturi stāsta: “Tās sāka ražot 19. gadsimta vidū Bostonā, tāpēc arī iesauca par bostonpresēm, bet ražoja tās ļoti daudz kur. Lai arī prese ir smaga, izmērs nav īpaši liels, turklāt to var darbināt ar roku, tāpēc bostonpreses bija ļoti populāras arī kā mājas tipogrāfijas, ja vajadzēja nodrukāt vizītkartes, ielūgumus, kādas dziesmu lapiņas. Konkrēti šī prese ir ražota 19. gadsimta beigās Leipcigā. Unikālu to padara tas, ka tā ir drukājusi tepat Latvijā. To mēs zinām pilnīgi droši. Visticamāk, no sākuma kādā legālā tipogrāfijā, pēc tam, 20. gadsimta 20.–30. gados, tā pārgāja nelegālajā tipogrāfijā un drukāja proklamācijas.”

Latvijā nevienam nav pieredzes šādu iekārtu restaurācijā. Ance Pudāne un Kristaps Bukovskis ikdienā strādā “Ērenpreiss” restaurācijas darbnīcā, kur dod jaunu dzīvi seniem velosipēdiem, un tipogrāfijas spiedi restaurēs pirmoreiz. Ance un Kristaps ir pētījuši spiedes darbības principus un ir gatavi šīs zināšanas, kā arī velosipēdu restaurācijā iegūto pieredzi pielietot, lai prese atkal drukātu.

Artis Ērglis uzsver, ka šī prese darbojas pēc tā paša augstspiedes principa kā Johana Gūtenberga (ap 1398-1468) izgudrotā grāmatu druka. Bostonpreses izmēģināšana ļaus apmeklētājiem, īpaši jauniešiem, grāmatniecības un poligrāfijas vēsturi iepazīt pašiem caur savu pieredzi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.