×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
28. aprīlis, 2016
Drukāt

LNB pastāvīgā ekspozīcija vērsīsies pie apmeklētāju maņām

Foto: Toms TaukulisFoto: Toms Taukulis

Arhitekti Kārlis un Arnita Melzobi skicē ekspozīcijas plānu Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā. (Fragments)

Ceturtdien, 28. aprīlī ir sākta Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” uzbūve, LA.lv pavēstīja LNB sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts.

Ekspozīcijas arhitekti ir Arnita un Kārlis Melzobi (arhitektu birojs “Gaiss”), kuri kopā ar grafikas dizaina studiju “Associates, Partners et Sons” uzvarēja LNB izsludinātajā konkursā par ekspozīcijas māksliniecisko koncepciju un tās realizāciju.

Viens no mākslinieku sarežģītākajiem uzdevumiem bija atrast precīzu veidolu katrai no ekspozīcijas četrām krasi atšķirīgajām daļām. Ekspozīcijas telpu ieskaus hronoloģisks pārskats par grāmatniecības vēsturi Latvijas teritorijā. Savukārt telpas centrā atradīsies trīs mikroizstādes – “Maņas”, “Vara” un “Gars”, kuras veltītas grāmatas lomai ikviena cilvēka dzīvē, pievēršoties lasītāja ķermeniskai, sociālai un garīgai pieredzei.

Visinteraktīvākā ekspozīcijas daļa “Maņas” būs veidota kā liels ozolkoka darbagalds, pie kura apmeklētāji ar dažādu uzdevumu palīdzību varēs iepazīt grāmatu pasaules faktūras, krāsas, smaržas un pat garšas.

Masīva metāla konstrukcija un sarkana krāsa veidos ietvaru “Varas” vēstījumam par grāmatu kā sabiedrības organizēšanas rīku.

Ar to kontrastēs sadaļa “Gars”, risināta vieglas, gaisīgas telpas formā, ko ieskaus gaiša auduma sienas. “Mūsu mērķis ir ekspozīcijas iekārtojumu izmantot kā līdzekli vēstījuma nodošanai – forma, materiāls un krāsa jau pirms iepazīšanās ar eksponātiem apmeklētājam dod apzināti vai neapzināti uztveramu signālu par to, kas sagaidāms,” stāsta arhitekti.

LNB pastāvīgā ekspozīcija “Grāmata Latvijā” tiks atklāta šī gada 29. augustā – bibliotēkas 97. gadadienā. Ekspozīcija būs 21. gadsimta un bibliotēkas jaunā veidola iedvesmots stāsts par Latvijas grāmatniecības vēsturi pasaules kontekstā. Arnita un Kārlis Melzobi uzsver: “Ekspozīcija būs labs piemērs tam, kādu rezultātu iespējams sasniegt kuratoriem, arhitektiem, dizainerim un neskaitāmiem citiem speciālistiem strādājot komandā jau no idejas pirmsākuma. Ir pamats domāt, ka ieguldītais darbs rezultēsies ar viegli uztveramu, bet saturiski piesātinātu stāstu par grāmatas nozīmi Latvijas pagātnē, tagadnē un nākotnē.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+