×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
15. janvāris, 2013
Drukāt

LNMM rekonstruēs par 24 miljoniem latu

mjuzejs343

Rīgas domes sēdē šodien pieņemti grozījumi pērn 20. novembrī pieņemtajā lēmumā par Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) restaurācijas un infrastruktūras uzlabošanas projekta īstenošanu, palielinot tā kopējās izmaksas par 2,2 miljoniem latu. Akceptētā summa – 24 miljoni latu – būšot projekta izmaksu griesti.

Kā ziņots, līdz ar šo lēmumu muzeja rekonstrukcijas izmaksu palielinājums ir divas reizes lielāks nekā sākotnēji plānotie 12 miljoni latu. Projektēšanas gaitā, lai īstenotu dažādus papildu darbus, projekta kontroltāme sadārdzinājās līdz 22 miljoniem latu, taču iepirkuma konkursā iesniegtie būvnieku piedāvājumi bija vēl par 10% dārgāki.

Kopējās projekta izmaksas, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, būs 24 010 309 lati. Šo summu nevarēs mainīt līdz objekta nodošanai ekspluatācijā. Gada nogalē projekts uzvarējis Kultūras ministrijas rīkotajā konkursā par Eiropas Struktūrfondu līdzekļu piesaisti astoņu miljonu latu apmērā, bet pērn 1,2 miljonus latu piešķīrusi valsts. Tādējādi kopējais līdzfinansējums, ko pašvaldībai izdevies piesaistīt LNMM rekonstrukcijas projektam, būs 9,2 miljoni latu.

Par konkursa uzvarētāju atzīta SIA “Re&Re”. Rīgas domes Īpašuma departaments kā atbildīgā institūcija par projekta īstenošanu jau sagatavojis līguma projektu par būvdarbu veikšanu, kura parakstīšanas datums tiks precizēts pēc šodienas domes sēdes. Plānots, ka mēneša laikā no līguma parakstīšanas dienas “Re&Re” būs jāsaņem būvatļauja un jāsāk būvdarbi.

Pirms būvdarbu sākšanas vēl būs jāatrisina jautājums par muzeja pārcelšanu uz citām telpām.

Opozīcijas deputāti šodien Rīgas domes sēdē pauda viedokli, ka LNMM rekonstrukcijas izmaksas ir pārāk lielas, bet projektētāju sastādītā kontroltāme – nepilnīga. Domnieki norādīja, ka atkārtotā iepirkuma konkursā, iespējams, varētu saņemt labākus piedāvājumus, taču Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR) pauda pārliecību, ka atkārtota iepirkuma konkursa gadījumā būtu gaidāms vienīgi sadārdzinājums.

Tomēr arī opozīcijas deputāti atzina, ka mākslas muzejam remonts ir nepieciešams un nav atliekams, līdz ar to lēmums par izmaksu palielināšanu tika pieņemts vienbalsīgi. Deputāti šādu iznākumu sveica ar aplausiem.

Kā ziņots, iepirkuma konkursā par muzeja rekonstrukciju saņemti trīs piedāvājumi, taču tie visi pārsniedz kontrolskaitli vidēji vismaz par diviem miljoniem latu jeb aptuveni 10%. Par LNMM rekonstrukcijas projektu interesējušies arī vairāki ārvalstu būvnieki, taču konkursā saņemti tikai vietējo uzņēmēju piedāvājumi.

Izvērtējot lētāko pretendenta piedāvājumu konkursā par Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) ēkas Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā 10a, rekonstrukciju, restaurāciju un jaunbūves būvniecību, Latvijas Būvinženieru savienības eksperts Rodrigo Pelsis secinājis, ka sadārdzinājums ir pamatots, un viņš ir pārliecināts, ka lētāku piedāvājumu atkārtotā iepirkuma konkursā, visticamāk, nebūs. Iepirkuma procedūras dokumentos nav paredzēti kompensējamie mehānismi saistībā ar būvniecības cenu indeksa izmaiņām, kas, visticamāk, turpinās pieaugt, un arī pieauguma temps 2014.gadā noteikti paātrināsies. Tāpat iepirkuma procedūras dokumenti arī neparedz piedāvājumā ieslēgt pasūtītāja rezervi neparedzētiem darbiem.

Salīdzinājumā ar Rīgas domes Īpašuma departamenta kontroltāmi “Re&Re” piedāvājumā sadārdzinājums saistīts ar būvlaukuma sagatavošanu un koku aizsardzību, kur pretendenta piedāvājums ir dārgāks par 178 550 latiem, vispārīgajiem būvdarbiem, kuru izmaksas ir lielākas par 1 854 800 latiem, iekšējo tīklu izbūvi – par 357 720 latiem, bet liftu un tehnoloģiskā aprīkojuma izmaksas, būvnieku skatījumā, ir par 261 510 latiem dārgākas nekā kontroltāmē.

Vienlaikus restaurācijas darbi “Re&Re” piedāvājumā ir par 987 780 latiem lētāki, nekā prognozēts kontroltāmē.

LNMM galvenā ēka Krišjāņa Valdemāra ielā 10a celta laikā no 1903. gada līdz 1905. gadam Rīgas pilsētas mākslas muzeja un Rīgas Mākslas veicināšanas biedrības vajadzībām. Tās projekta autors un pirmais muzeja direktors bija vācbaltiešu arhitekts un mākslas vēsturnieks Vilhelms Neimanis (1849-1919). Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – LNMM galvenā ēka – bez kapitālā remonta bija kalpojis jau 105 gadus, tāpēc 2010. gadā Rīgas dome pieņēma lēmumu par ēkas rekonstrukciju un paplašināšanu, lai radītu mūsdienīgu muzeja infrastruktūru mākslas darbu eksponēšanai, saglabāšanai, kā arī izveidotu optimālu vidi sabiedrības izglītošanai un saturīgai brīvā laika pavadīšanai muzeja telpās.

2010. gada 25. maijā Rīgas domes Īpašuma departaments izsludināja starptautisko metu konkursu par LNMM galvenās ēkas rekonstrukcijas un piebūves projekta izstrādi. Žūrijas komisija 2010.gada 30.septembrī par labāko vienbalsīgi atzina Lietuvas arhitektu biroja “Processoffice” radīto metu. Pagājušā gada 24. janvārī tika parakstīts līgums par LNMM rekonstrukcijas, restaurācijas un jaunbūves būvprojekta izstrādi. Projektam ne vien jāmodernizē tuvu avārijas stāvoklim esošā ēka, bet arī jāatrisina telpu trūkuma jautājums.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+