×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
28. maijs, 2012
Drukāt

LNO kora arodbiedrība aicina Žagaru atkāpties no amata

zagars_andrejs42

Latvijas Nacionālās operas (LNO) kora arodbiedrības biedri sākot no 8.jūnija plkst.19 rīkos streiku, tādā veidā paužot savu neapmierinātību. Arodbiedrība aicina LNO valdes locekli Andreju Žagaru atkāpties no ieņemamā amata, pārmetot viņam pārkāpumus LNO darbībā un nespēju nodrošināt kora māksliniekiem atbilstošu un konkurēt spējīgu atalgojumu.

Streiks pieteikts, jo LNO valde un administrācija nav spējusi atjaunot operas kora mākslinieku atalgojumu iepriekšējā līmenī, kā arī algu samazinājums veikts uz formāla darba slodzes samazinājuma pamata, liecina medijiem izplatītais arodbiedrības paziņojums.

Arodbiedrība streika rīkošanu pamato arī ar to, ka LNO valde un administrācija nepamatoti atkāpusies no darba koplīguma nosacījumiem par darba līgumu uz nenoteiktu laiku aizstāšanu ar terminētiem darba līgumiem vai nepamatotiem uzņēmuma līgumiem, kas atbilstoši Valsts darba inspekcijas atzinumam esot darba līgumi. Kā arī operas valde un administrācija pārkāpj Darba likuma 46.panta nosacījumus un iekļauj atkārtotajos terminētajos darba līgumos pārbaudes laika nosacījumus, teikts paziņojumā.

Kā skaidro arodbiedrība, 2009.gada augustā, ievērojot finansiālo situāciju valstī, LNO kora arodbiedrība piekrita administrācijas lūgumam samazināt kora māksliniekiem slodzi, nosakot nepilna darba laiku – 34 stundas nedēļā un attiecīgi par 15% samazinot atalgojumu. Faktiski darba slodze neesot samazināta, atsevišķiem kora māksliniekiem tā pat pieaugusi.

2012.gada janvārī LNO kora arodbiedrības biedri nobalsoja par streika pieteikumu saistībā ar neatbilstošu darba samaksu, taču 9.janvārī panākta vienošanās ar Kultūras ministriju, ka streiks netiks pieteikts līdz audita ziņojuma saņemšanai, bet līdz pat 25.maijam LNO kora arodbiedrībai nav sniegta informācija ar LNO audita rezultātiem un secinājumiem.

Tāpat LNO administrācija nav atsaukusies aicinājumam atjaunot darba samaksu kora māksliniekiem iepriekšējā līmenī jeb dokumentāli atjaunot faktisko pilno darba slodzi – 40 stundas nedēļā. Nav iesniegti priekšlikumi situācijas noregulēšanā. 9.maijā LNO kora arodbiedrība aktualizēja jautājumu un izteica prasību, atjaunot darba slodzi un atbilstošu atalgojumu no 2012.gada 1.jūnija, taču LNO administrācija uz šo prasību nav atbildējusi, norāda arodbiedrības pārstāvji.

LNO kora arodbiedrība vērš uzmanību uz to, ka LNO administrācija, atsaucoties uz Ministru kabineta 2002.gada 6.augusta noteikumiem, atkāpusies no koplīguma “Pieņemšana darbā” nosacījumiem, kas paredz, ka pastāvīgie kora mākslinieki tiek pieņemti darbā uz nenoteiktu laiku. Kopš 2009.gada ar vairākiem kora māksliniekiem, kuri piedalās visos iespējamos iestudējumos, kur tas ir nepieciešams, tiekot slēgti līgumi, piemēram, uz gadu vai sešiem mēnešiem, tos pagarinot, noslēdzot jaunu terminētu līgumu. Tādējādi viņi tiek nostādīti nevienlīdzīgā situācijā ar citiem kora māksliniekiem, kuriem līgumi ir noslēgti uz nenoteiktu laiku un liedzot viņiem iespēju saņemt ikgadējo atvaļinājumu, uzsver arodbiedrība.

Arodbiedrība uzskata, ka šajā gadījumā, kora mākslinieki nav tās personas, uz kurām būtu attiecināms noteikumos minētais pamatojums – operas izrādes mākslinieciskā sagatavošana un norises nodrošināšana – jo koris nodrošina operas izrāžu norisi visu kalendāro gadu, tajā skaitā starpsezonas pasākumos.

Rīkojot streiku, LNO kora arodbiedrība vēlas atjaunot kora māksliniekiem arodbiedrības biedriem darba slodzi – 40 stundu darba nedēļu un darba algu noteikt pilnā apmērā atbilstoši kora mākslinieku kvalifikācijai un kora mākslinieciskajam sniegumam. Tāpat arodbiedrība vēla pārtraukt kora mākslinieku arodbiedrības biedru diskriminējošo noteikumu piemērošanu, slēdzot nepamatotus terminētus darba līgumus, kā arī vēlas pārtraukt nepamatotu pārbaudes laika nosacījumu iekļaušanu terminētajos darba līgumos, kas atkārtoti tiek slēgti ar kora māksliniekiem arodbiedrības biedriem.

Streikā plāno piedalīties 47 dalībnieki – LNO kora arodbiedrības biedri.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+