×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
24. septembris, 2013
Drukāt

LNSO jaunajā sezonā pirms koncertiem rīkos sarunas ar skatītājiem

LNSO2

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) savā jaunajā koncertsezonā cer iedibināt jaunu tradīciju, pirms koncertiem klausītājiem un skatītājiem piedāvājot sarunu par gaidāmo pasākumu.

Pirmā šāda saruna notiks jau pirms sezonas atklāšanas koncerta 27. septembra plkst.18 Lielās ģildes Baltajā zālē, šodien žurnālistiem stāstīja LNSO mākslinieciskais padomnieks Andris Vecumnieks. Pirmajā sarunā Vecumnieks izvaicās komponistu Juri Karlsonu.

Sarunas pirms koncerta ar skatītāju tiek rīkotas, lai klausītājs iegūtu dziļāku izpratni par koncerta programmas īpatnībām, vēsturiskajiem aspektiem, kā arī kopīgi noskaņotos gaidāmajam muzikālajam piedzīvojumam.

LNSO jaunajā sezonā liels akcents tiks likts uz latviešu diriģentiem un solistiem, bet sezonas programma būs ļoti plaša – no klasikas līdz mūsdienām. Pie diriģentu pults sezonas garumā stāsies tie diriģenti, kas ir pārbaudītas vērtības un ar kuriem orķestra mūziķi labprāt vēlas turpināt sadarbību. Šādu diriģentu vidū ir Rosens Milanovs, Risto Josts, Žerārs Korstens un citi. Savukārt Valsts svētku koncertprogrammu diriģēs jaunie pašmāju diriģenti Guntis Kuzma un Jānis Liepiņš, klāstīja Vecumnieks.

Orķestra direktore Indra Lūkina akcentēja, ka augsto māksliniecisko punktu, kādu orķestris ir uzlicis sezonas atklāšanas koncertā, vēlas turēt visas sezonas garumā. Sezonas atklāšanas koncerts būs īpašs ar to, ka tajā piedalīsies pasaules diriģēšanas leģenda, pēdējais no krievu diriģēšanas skolas mohikāņiem Vladimirs Fedosejevs un pasaules slavenais latviešu basbaritons Egils Siliņš.

Jaunajā sezonā LNSO būs liela koncertu dažādība. Būs pārstāvēts plašs repertuārs, sākot ar Rihardu Vāgneru, Ludvigu van Bēthovenu un citiem labi zināmiem komponistiem, gan arī latviešu komponistu darbi, kā arī 20. gadsimta klasiķi – Dmitrijs Šostakovičs, Bendžamins Britens, arī vieglā klasika. Tāpat orķestra mūziķi jaunajā sezonā piedāvās kameransambļa koncertus, ļaujot iepazīt mūziķu individualitāti, notiks arī ierastie koncerti bērniem.

Lūkina minēja, ka jaunajā sezonā orķestris sadarbosies arī ar citām organizācijām un Rīgā nospēlētās koncertprogrammas vedīs uz citām Latvijas koncertzālēm, bet 31. maijā LNSO atklās Cēsu jauno koncertzāli.

LNSO jaunās sezonas iecere ir atrast orķestra jauno māksliniecisko vadītāju. Orķestra mūziķiem kā šī amata kandidāts jau piedāvāts diriģents Andris Poga. Oktobra sākumā diriģents viesosies Rīgā, kad orķestra mūziķiem stāstīs par savu māksliniecisko koncepciju, pēc kuras notiks orķestra mūziķu balsošana. Ja orķestra mūziķi balsos par, tad LNSO būs jauns galvenais diriģents, klāstīja orķestra direktore.

LNSO klarnetes grupas koncertmeistars un jaunais diriģents Guntis Kuzma akcentēja, ka orķestra mūziķu vidū nekad nebūs vienprātības. “Šaubos, ka izdosies iegūt 80% vienprātību, tādēļ būtu ļoti labi, ja izdosies sasniegt nedaudz virs 50%. Es uzskatu, ka Poga varētu būt LNSO galvenais diriģents. Es lieku lielas cerības uz to,” sacīja Kuzma.

Kā ziņots, LNSO sezonas atklāšanas koncertā rīdziniekiem un Rīgas viesiem būs iespēja baudīt īstas simfoniskās mūzikas delikateses. Uzstāsies neskaitāmu balvu ieguvējs, pasaulē atzītais, aristokrātiskais latviešu basbaritons Siliņš, kā arī vēl nebijis notikums Latvijas mūzikas dzīvē – pasaules diriģēšanas leģenda, pēdējais no krievu diriģēšanas skolas mohikāņiem Fedosejevs.

Diriģents ir vairākkārt koncertējis Rīgā – gan nu jau tālajos Padomju Savienības laikos, gan arī pavisam nesen – ar Maskavas vadošajiem orķestriem. Maestro vienmēr piedāvā konceptuālas un aizraujošas muzikālās interpretācijas, kuras izceļas ar dziļumu, mākslinieciskiem jaunatklājumiem un neparasti kompaktu, lakonisku formu tvērumu, stāstu gleznojot jaunās, laikmetam aktuālās krāsās.

Sezonas atklāšanas koncertprogrammā skanēs Modesta Musorgska cikls “Nāves dziesmas un dejas”, Jura Karlsona “Sids” un Sergeja Rahmaņinova “Otrā simfonija mi minorā op.27”.

Siliņš minēja, ka Fedosejevu kā diriģentu pazīst jau 33 gadus. Savulaik, kad Siliņš dziedājis Valsts akadēmiskajā korī, sadarbība ar šo diriģentu bijusi regulāra, bet, sākot piedalīties operas iestudējumos, viņam ar izcilo krievu diriģentu kopā bijuši četri operas iestudējumi. Pēdējo reizi basbaritons ar Fedosejevu ticies pirms diviem gadiem Cīrihes operā, kad Siliņš taujājis diriģentam, vai viņš nevēlētos uzstāties Rīgā. Diriģents par šādu priekšlikumu bijis ļoti priecīgs, tādēļ Siliņš šo vēsti nodevis tālāk, un tagad viņš ir gandarīts, ka pirms pāris gadiem it kā nejauša saruna rezultējusies ar Fedosejeva viesošanos Rīgā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+