Kultūra
Mūzika

LNSO sezonas atklāšanā Mesiāna “Turangalila” 16

29. septembrī Lielajā ģildē Latvijas Nacionālā simfoniska orķestra sezonas atklāšanas koncerts ar franču mistiķa Olivjē Mesiāna simfoniju “Turangalila” un Tālivalda Ķeniņa vienu no skaistākajiem opusiem “Beatae voces tenebrae”.

LNSO jaunās ziemas sezonas satura ass ir “20. gadsimta klasikas virsotnes”. Koncerta ievadā skanēs Olivjē Mesiāna audzēkņa, Kanādā mūžu vadījušā izcilā skaņraža Tālivalda Ķeniņa viens no skaistākajiem opusiem “Beatae voces tenebrae” (“Pagātnes cildenās balsis”), kurā komponists atceras savus draugus, šīm atmiņām par kodolu ņemot nemirstīgo burtkopu “BACH”, kurā ir Johana Sebastiāna Baha uzvārdā iešifrētā skaņu secība – sibemols-la-do-si.

Atklāšanas koncertā klausītājiem būs iespēja klausīties arī franču mistiķa Olivjē Mesiāna simfoniju “Turangalila”. Komponists to raksturojis kā “mīlestības slavinājumu, himnu priekam, laikam, kustībai, ritmam, dzīvei un nāvei”. Šī monumentālā simfonija sastāv no desmit daļām, kuras caurvij četras galvenās tēmas – statuja, zieds, mīlestība, saskaņa, un kurā sasaucas aizraujošie kontrasti. Šajā grandiozajā lieldarbā komponists kaislīgi un liesmaini skatās uz ātri skrejošo laiku un kā augstas mīlestības dziesmā sniedz mums pārcilvēcisku, apžilbinošu prieku. Partitūrā ievīta arī eksotiska līnija, paredzēta vienam no pirmajiem elektroniskajiem mūzikas instrumentiem – Marteno viļņiem, kas rada īpatnēju kaucošu skaņu.

Iespaidīgā skaņdarba atskaņošanai nepieciešams impozants simfoniskais orķestris, pianists solists un solists, kas pārvalda Marteno viļņu spēli. “Turangalila” simfonijas atskaņojumā piedalīsies, iespējams, spožākais šā darba interprets, slavenais franču pianists Rožē Miraro. Viņš ir aktīvi koncertējošs pianists un profesors Parīzes Nacionālās augstākās mūzikas un dejas konservatorijas klavieru nodaļā. Deviņpadsmit gadu vecumā, nonākot Ivonnas Lorio klavierklasē Parīzes Nacionālajā augstākajā mūzikas un dejas konservatorijā, R. Miraro iepazīstas ar Olivjē Mesiānu un viņa daiļradi un drīz vien kļūst par vienu no spilgtākajiem šā komponista mūzikas interpretiem. 2001. gadā viņš ir veicis visu Mesiāna klavierskaņdarbu ierakstu, kas guvis atzinīgu mūzikas kritiķu vērtējumu visā pasaulē. Viņa klavierspēlē vienlīdz liela nozīme tehniskai veiklībai un maigai, poētiskai interpretācijai. R. Miraro tiecas atklāt visu emocionālo krāsu gammu un piesātinājumu, pārspīlēto romantismu un citas noskaņas, un to visu spēj vēstīt katrs viņa izpildītais skaņdarbs.

Koncertu diriģēs LNSO mākslinieciskais vadītājs Andris Poga, kuram “Turangalilas” atskaņojums ir senlolots sapnis.

 

29. IX 19.00 Lielā ģilde, Rīga

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: no 18 līdz 44 EUR

LA.lv