×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
7. oktobris, 2015
Drukāt

LNT: Bēgļu jautājuma dēļ pieaug agresīvo komentāru skaits Latvijas internetā (11)

Foto - AFP/LETA. Ilustratīvs attēlsFoto - AFP/LETA. Ilustratīvs attēls

Daudz apspriestā bēgļu jautājuma dēļ pieaudzis arī agresīvo komentāru skaits Latvijas interneta vietnēs. Tā secina pētnieki, kuri mēra sabiedrības noskaņojumu, analizējot komentārus dažādos portālos, trešdien vēstīja LNT raidījums “900 sekundes”.

Visplašākās diskusijas ir notikušas pagājušajā mēnesī, un karstākais punkts sasniegts 11.septembrī, kad komentāros sarakstīti 38 000 vārdu. Tas ir apmēram tikpat daudz, cik divi līdz divarpus bakalaura darbi. 11.septembris ir diena, kad valdības koalīcija nespēja vienoties par Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Žana Kloda Junkera jauno priekšlikumu uzņemt lielāku patvēruma meklētāju skaitu un kļuva skaidrs, ka Latvijai uz Briseli jādodas bez konkrētas pozīcijas. Savukārt augstākais agresivitātes indeksa līmenis, atspoguļojot agresīvo komentāru īpatsvaru, fiksēts 19.septembrī, kad tas bija 4,31. Lielāks agresīvo komentāru pacēlums bija vērojams līdz pat 24.septembrim.

Salīdzinājumam – visa šī gada laikā lielākais komentāros sarakstīto vārdu skaits bija 46 000 vārdu dienā, bet augstākais agresivitātes indekss – 5,51 – sasniegts 28.februārī, kad pasauli pāršalca ziņa par Krievijas opozicionāra Borisa Ņemcova nāvi.

Pētnieki secina, ka jau no augusta sākuma interneta komentāros arvien biežāk parādās tādi vārdi kā “migrants”, “imigrants” un arī “melnais”, un tos pavada negatīva nokrāsa. Piemēram, vārds “migrants” minētajā 11.septembrī komentāros minēts vairāk nekā 400 reižu. Iepriekš pētnieki tādus vārdus komentāros daudz nenovēroja.

“Tie vārdi, kas ir saistīti, it sevišķi tādi nicinošie kā “muslimi” un “melnais”, parādās biežāk, un, ja paskatās, kādos kontekstos tie tiek lietoti, tad tie visi ir ļoti negatīvā gaismā un diezgan agresivitāti paudošos kontekstos,” skaidroja sociālantropologs, pētījuma idejas autors Klāvs Sedlenieks.

To, ka bēgļu krīze raisīja plašāku sabiedrības interesi par tā saucamajām nopietnajām ziņām, apliecina arī interneta portālā “Delfi”. Audzis arī komentāru skaits, tomēr portāla galvenais redaktors Ingus Bērziņš neuzskata, ka pēc tā var izdarīt secinājumus par kopējo sabiedrības noskaņojumu, jo komentārus raksta neliela cilvēku grupa.

“Līdzīgi kā tās tēmas, kas saistās ar ģeopolitisko situāciju, ar attieksmēm pret dažādām cilvēka brīvībām, ieskaitot pret minoritātēm, tās tēmas vienmēr rada tādu cilvēku vēlmi postulēt savas pārliecības, vērtības, it sevišķi konservatīvākiem cilvēkiem. Tāpēc, ka viņiem ir tā sajūta, ka viņu balsis netiek ņemtas vērā, un, viņuprāt, pasaule virzās uz iznīcību,” sprieda Bērziņš.

Tikmēr interneta auditorijas pētnieki secina, ka arvien biežāk ziņas lasa nevis datorā, bet gan viedtālruņos. Šovasar, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, atvaļinājuma laikā datori kapitulē telefonu priekšā.

“Nevarētu teikt, ka tiek laiks tērēts vairāk, tas drīzāk tiek sadalīts pa dažādām platformām. Tendence ir tāda, ka no rīta cilvēks pamostas un skatās telefonā visas ziņas, tad pa dienu pamazām pāriet uz datoriem un vakarā vai nu telefons kā pirmā izvēle, vai arī planšetdators,” secina SIA “Gemius Latvia” vadītāja Linda Egle.

Ziņu portālos vidēji Latvijas iedzīvotāji pavada 23 minūtes dienā, izmantojot datoru, 11 minūtes lasa un komentē rakstus no mobilā telefona, bet septiņas minūtes dienā to dara no planšetes.

Agresivitātes indeksa pētnieki secina, ka agresivitātes līmenis komentāros pēdējā gada laikā ir cēlies. Tas tiek saistīts ar notiekošo pasaulē un nenozīmējot, ka cilvēki kļuvuši agresīvāki.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Nu tacu MELNI ir MELNIE! Bet BALTIE ir BALTIE! Un punksts!Kad saks domat par latvijas iedzivotajiem musu valdiba,tad protams komentari mainisies uz labo pusi.Bet musus grib iznicinat kaut kadu del musliku ?!Zinu kadi ir tie musliki,ka cuska koz,un tad jau bus par velu,lai vini nedzivotu sie melnie paraziti!

 2. ko uztraukties,atnaks musliki,ieterps sito valdibu paradzas un calmas un sedes vini talak,tik nedziedas,,DIEVS SVETI LATVIJU,,,bet kliegs ALLAH AKBAR un zveres pie KORANA,bet ta viss pa vecam,normali.

 3. vai Abiks Elkins?!

 4. Latvijai ir pašai savs internets?

 5. Ja nedziedi valdības stabulē tā uzreiz skaities agresīvs…. Valdībai jārūpējas par savas valsts pilsoņiem!!! Kuri maksā nodokļus…. !!! Šitie migranti mums ir nevajadzīgi !!!! Labāk dariet visu lai nācija atgriežas dzimtenē !!!!

 6. Valdības attieksme PRET SAVU VALSTI NAV GODĪGA UN KOREKTA!!! KAS MUMS IR BĒGĻI?????? SVEŠINIEKI, KURIEM TIEK SAGĀDĀTAS VISAS ĒRTĪBAS UN KURUS GAIDA ATPLESTĀM ROKĀM!?? Latviešus savā laikā NEVIENA VALSTS negaidīja atplestām rokām!!? VISS BIJA JĀIZCĪNA VIENĪGI AR SAVĀM IESPĒJĀM un VARĒŠANU!??? KAD VALDĪBAS ATTIEKSME MAINĪSIES PRET SAVIEM IEDZĪVOTĀJIEM, TAD NEBŪS JĀRUNĀ ne par naidīgo komentāru pieaugumu, ne par riebumu pret viņiem, ne par neticību, ne par reklāmas tekstiem radio un televīzijā, ne par ko citu bēgļu sakarā!?? ESMU KOPĀ AR TIEM KOMENTĒTĀJIEM, KURI IR PRET BĒGĻIEM LATVIJĀ, JO MŪSU VALSTS IR LOTI NABADZĪGA, NEVARĒDAMA 25 GADOS SAKĀRTOT SAVU IEDZĪVOTĀJU DZĪVES LĪMEŅA AUGŠUPEJU. CIK ILGI PĒC VALDĪBAS DOMĀM PIEVILKSIM JOSTAS??? Paldies komentētājam pusmelnais radinieks!

 7. Valdība,taču nedzird tautu…Mums taču ir balss tiesības teikt to,ko uzskatam par pareizu.Dzīvojam paši pusbadā,bet bēgļiem tērēs miljonus.Pašiem nav darba,dzīvokļu,bet bēgļiem dos…?!? Kur paliek tautas kalpu rūpes par savu tautu…?!?Kā tikāt pie siles tā aizmirsāt,cilvēkus,kuri par jums balsoja…..Protams,ka tas rada naidu,neticību,skumjas,riebumu…..

 8. pusmelnais radinieks Atbildēt

  Agresivitāte vai otrādi. Tomēr, var darīt jebko, maksāt, daudz ko dot par brīvu, bet lai tas būtu tāpat, kā tas ir mūsu tautai, pamatnācijai, kas te dzīvo. Citādi – KĀ LAI MĒS PIEĻAUJAM TO NEVIENLĪDZĪBU? Kādas cenas elektrībai, medicīnai, bērniem pabalsti, invalīdiem un veciem cilvēkiem, kas savu mūžu maksājuši valstij nodokļus, kādas ir pensijas? Tādi pat pabalsti lai ir imigrantiem, kuri nevēlas strādāt. Mūsu valstī nav darbavietu, jo cilvēkiem jābrauc prom, lai atrastu darbu. Bet – bēgļiem, kas nezin valsts valodu, pēkšņi atrodas 15 uzņēmumi, kas gatavi pieņemt darbā bez valsts valodas zināšanām . KAS TE NOTIEK ? Kā mums sevi un savus bērnus aizstāvēt ? KUR MUMS PALIKT ? Izskatās, ka valstiskā līmenī tiek gribēts, lai mēs visi braucam projām, jo neesam te vajadzīgi. Te vajadzīgi ir sīrieši un citi , par kuriem agrāk pat iedomāties nevarējām, ka tādi miljoni cilvēku gāzīsies iekšā Eiropā. Tas būs pasaules un baltās rases gals, jo mūsu sievietes nevar tikai dzemdēt un dzemdēt desmitiem bērnus, un neko citu nedarīt, kā tikai nodarboties ar seksu no rīta līdz vakaram.

 9. Ne jau Latvijā vien Atbildēt

  Visā Eiropā!

 10. …un ko jus gribejat lai mes tos muslimus sagaiditu ar ziediem un muziku savā mājā!! Zinot kas vini 80 %nav nekādi begli un te atputisies par musu nodoklu naudiņu! Bet pašu iedzivotājiem būs atkal jāsavelk jostas!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+