×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
28. septembris, 2015
Drukāt

Slovākijā gājušas bojā divas tūristes no Latvijas (Papildināts) (10)

Foto - Slovākijas glābšanas dienestsFoto - Slovākijas glābšanas dienests

Slovākijā, Tatru kalnos, tūrisma pārgājiena laikā nosalušas divas Latvijas tūristes, aģentūrai BNS apstiprināja “Impro Ceļojumi” direktors Vilnis Klinovičs.

Kompānija “Impro Ceļojumi” izplatījuši paziņojumu, kurā grupas vadītāja skaidro notikušā apstākļus. Negadījums noticis sestdien. Tūrisma grupa ar kalnu tramvaju no “Stary Smokovec” uzbraukusi kalnā, un laika apstākļi bijuši piemēroti kāpšanai. “Aizgājām ar grupu līdz ūdenskritumiem, pēc tam nonācām vietā, kur trases sadalās zilajā un zaļajā. Tā kā jau autobusā biju izstāstījusi, ka zaļā trase ir stāvāka, tad norunājām, ka pa to kopā ar mani ies tikai tie, kuriem spēki atļauj. Pārējie paiesies pa zilo līdz kalnu būdiņai, paēdīs un nāks atpakaļ. Lielākā daļa grupas, īpaši seniori, tā arī darīja,” pauž grupas vadītāja.

Vadītāja ar 15 cilvēkiem, tostarp arī ar abām bojā gājušām sievietēm, gājusi pa zaļo trasi. “Bija norunāts – ja kāds jūt, ka ir par grūtu, tad dodas atpakaļ. Tā, starp citu, trīs sievietes arī izdarīja. Pa šo taku iet arī ģimenes ar bērniem – tā ir akmeņaina, uz beigām stāva, bet izejama. Arī mūsu grupiņā gāja ģimene ar bērniem,” vēsta tūristu grupas vadītāja.

Brīdī, kad grupa nonākusi stāvumā, sācies lietus un auksts brāzmains vējš. Vadītāja gājusi grupas beigās, kas par spīti lietum turpinājusi ceļu uz kalnu būdiņu virsotnē. Sasniegusi būdiņu, grupa paēdusi, sasildījusies un gatavojusies atpakaļceļam. “Teicu, ka jādodas pa to pašu taku lejā un, ka iešu kā pēdējā – kopā ar ģimeni ar bērniem. Tā kā iešanas temps ir dažāds, tad arī lejā visiem kopā iet nav iespējams. Biju pilnīgi pārliecināta, ka kundzes aizgājušas man pa priekšu kopā ar visiem pārējiem, bet viņas, cik pēc tam sapratu, bija aizgājušas uz pretējo pusi, kur līdz tuvākai apdzīvotai vietai būtu jāiet astoņas stundas,” atzīst grupas vadītāja.

Pēc gājiena kalnos, plkst.18.00 nonākot lejā, ticis konstatēts, ka abu sieviešu nav autobusā. Sievietes nav atbildējušas uz telefona zvaniem. Tāpēc plkst.18.20 par notikušo grupas vadītāja ziņojusi kalnu glābšanas dienestam un ap plkst.19.30 tikuši uzsākti meklēšanas darbi, kas turpinājušies līdz pat plkst.24.00. Sieviešu mirstīgās atliekas tikušas atrastas ap plkst.09.00 nākamajā rītā apmēram divdesmit minūšu gājiena attālumā no kalnu būdiņas, kurā grupa bija sildījusies. “Kartes ar iezīmētiem kalnu maršrutiem visiem tika izdalītas, Tatros visur ir virzienu norādes, [bet] takas ir marķētas. Dievs vien zin, kas viņām bija prātā. Ģimeni sazvanīju uzreiz, kad konstatēju, ka viņas ir pazudušas,” uzsver grupas vadītāja.

Ceļojuma organizators tuviniekiem plāno piedāvāt materiālo palīdzību, kā arī izsaka līdzjūtību.

Ārlietu ministrijā (ĀM) aģentūra BNS noskaidroja, ka ministrijas darbinieki ir sazinājušies ar tūristu grupas radiniekiem, mēģinot noskaidrot notikušā apstākļus. Tūristiem maršrutā bija paredzēta kāpšana kalnos, atklāja ĀM preses sekretārs – vēstnieks Raimonds Jansons. Vienlaikus ĀM nevar ne apstiprināt, ne arī noliegt informāciju par pārgājiena laikā, iespējams, nosalušām Latvijas tūristēm.

Jansons skaidroja, ka šobrīd vēstniecība Austrijā sazinājusies ar Slovākijas atbildīgajām iestādēm, lai noskaidrotu precīzu informāciju par Slovākijā notikušo. Tāpat ĀM rīcībā šobrīd nav informācijas, vai tūristu grupā bija tūristi tikai no Latvijas, vai arī citām valstīm.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Daži jautājumi:

  Vai tad par kalnu gidu Eiropā var strādāt katrs, kam pašam patīk kāpt kalnos – un viss? Kā ar apliecinātu kvalifikāciju (nedomāju darba līgumu ar tūrfirmu), spēju izvērtēt un pieņemt kompetentu lēmumu sarežģītā (ekstrēmā) situācijā, operatīvi izstrādāt un veikt konkrētus taktiskus risinājumus, prasmes sniegt pirmo palīdzību uz kalna?

  Vai pārgājiena dalībniekiem, veicot instruktāžu plakankalnē, papildus visam (maršruts, alternatīvās iespējas, rīcība ārkārtas situācijā, sakari utt.) ir izskaidrota viņu personīgā atbildība – pret parakstu?

  Nav nekādu šaubu, ka organizatoram (tūrfirmai) jāuzņemas atbildība par pasākuma organizāciju un sekām, savu daļu uzliekot arī konkrētajam grupas “pavadonim” – par maršruta plānošanu, izvērtējot konkrētās grupas sastāvu un dalībnieku individuālo sagatavotību (fizisko, psiholoģisko un tehnisko), iepriekšējo (ne-)pieredzi, un rīcību, reaģējot uz konkrēto situāciju (apstākļu izmaiņām) kalnu pārgājiena laikā.

  Būtiski secinājumi pēc fakta: latvieši (un – ne tikai) kārtējo reizi nav spējuši daudzmaz objektīvi izvērtēt savus spēkus, spējas un iespējas… Visiem bez izņēmuma – kalni (kā pati – dzīve) nav rožu dārzs, jābūt gatavam “kapāt”!

  Vispārzināmi atgādinājumi kalnu pastaigu entuziastiem:
  – Grupa ir tik spēcīga, cik tās vājākais dalībnieks;
  – Grupa ir tik ātra, cik tās lēnākais dalībnieks;
  – Grupa būs tik veiksmīga, cik tālredzīgs tās vadītājs;
  – Kalni, tāpat kā meži, tuksneši un lieli ūdeņi, nepiedod lētticību, neapdomību un muļķību!

  P.S. Līdzjūtības apliecinājums visiem gadījumā iesaistītajiem un personu tuviniekiem.

  • Māri, es biju tajos kalnos, Augstajos Tatros! Grūtības pakāpe ir apmēram tāda pati kā staigājot pa mūsu Siguldu. Izkāp no pacēlāja, pāris stundās aizej līdz kalnu būdiņai – kafejnīcai. Iedzer siltu tēju, kaut ko uzēd un nāc atpakaļ uz pacēlāju. Nobrauc lejā un pa asfaltētu celiņu aizej līdz savam tūristu autobusam. Viss! Tas nav kalnu pārgājiens, tā ir ekskursantu pastaiga brīvā dabā. Nekāds maršruts nav jāplāno, jo uz kalna jau ir dabā nospraustas trases un ierīkoti celiņi!

 2. VAZĀTIES APKĀRT
  PA PASAULI
  NAV VESELĪGA IDEJA
  ! ! !

 3. Idiotiska apstaaklju sakritiibas deelj ir notikusi nelaime. Zheel 🙁

 4. Vai zemajos Tatros, kur ir pastaigu takas, jau ir tik auksts kā dziļā ziemā, ka var nosalt????????????

 5. Atpalika no grupas, apmaldījās, gids nepārskaitīja tūristus. 🙁

Draugiem Facebook Twitter Google+