Foto no LNVM krājuma

LNVM rīko sarunu par latviešu tautas tērpiem 0

2017. gadā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs aizsācis jaunu pasākumu ciklu pieaugušajiem interesentiem “Vēlās otrdienas. Saruna ar pētnieku”. Tās ietvaros otrdien, 28. martā, plkst. 18, tikšanās ar Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošo pētnieci Dr. hist. Aneti Karlsoni. Sarunas tēma – “Kā mēs pirmoreiz ieraudzījām savu tautastērpu”, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 435
Lasīt citas ziņas

“1896. gada Latviešu etnogrāfiskajā izstādē tradicionālais apģērbs tika izcelts kā viena no spilgtākajām latviešu kultūras vērtībām, un “Apģērbi” bija eksponātu ziņā plašākā izstādes nodaļa. Vitrīnās varēja apskatīt Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisijas ekspedīcijās iegūtās un dāvinātās lietas: sieviešu galvas segas un plecu apsegus, kreklus, brunčus, jakas, vīriešu cepures, bikses, vestes, svārkus jeb “kamzoļus”, sieviešu un vīriešu virsdrēbes, apavus, rotas, cimdus, zeķes, jostas un prievītes. Latviešu novadu tradicionālajos apģērbos ietērpa vairāk nekā 50 manekenus.
Latviešu etnogrāfiskā izstāde bija pirmā reize, kad tik plašā apjomā un vienuviet varēja ieraudzīt dažādu novadu tradicionālos apģērbus. Turpmākajos gados būtiski mainījās priekšstati par latviešu vizuālo “paštēlu” jeb nacionālo tērpu,” stāsta Muzejpedagoģijas un izstāžu departamenta vadītāja Astrīda Burbicka.

Kāds priekšstats par tradicionālo apģērbu pastāvēja pirms 1896. gada Latviešu etnogrāfiskās izstādes? Kas un kā mainījās pēc izstādes? Kā šī priekšstata maiņa ietekmēja ieteikumus Vispārējo latviešu dziesmu svētku dalībniekiem? Kā pētniece vērtē tradicionālā apģērba darināšanas un valkāšanas tradīcijas mūsdienās – vai tradīcijas kopjam un sargājam vai arī virsroku guvis stilizācijas virziens? Uz šiem un citiem jautājumiem būs iespēja meklēt atbildes sarunā ar LU Latvijas vēstures institūta vadošo pētnieci Dr. hist. Aneti Karlsoni.

Ieeja pasākumā – bez maksas.