Latvijā
Izglītība

LOK aicina otrklasniekus sportot katru dienu, pieteikšanās līdz 11.maijam0


Pedagogi jauno projekta “Sporto visa klase” formātu vērtē atzinīgi. Norādot, ka izmaiņas ir optimālas un labvēlīgas pašiem dalībniekiem.
Pedagogi jauno projekta “Sporto visa klase” formātu vērtē atzinīgi. Norādot, ka izmaiņas ir optimālas un labvēlīgas pašiem dalībniekiem.
Foto – Vadims Morozs/LOK arhīvs

Projekta “Sporto visa klase” jaunā piektā sezona solās būt pārmaiņu pilna. Nākamais mācību gads būs pēdējais, kad tajā varēs iesaistīties no trešās klases, jo turpmāk projekts būs paredzēts jaunākiem bērniem, no otrās līdz ceturtajai klasei ieskaitot. Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) aicina pašvaldību izglītības iestādes nepalaist garām savu iespēju un pieteikties.

Jauna sezona, jauns formāts

“Esam konstatējuši, ka, sākot šo projektu jau 2. klasē, tas kopumā dos lielāku ieguldījumu skolēnu fiziskajā attīstībā, stājas un veselības uzlabošanā, klases kolektīva sadarbības un prasmes pilnveidošanā,” izmaiņu nepieciešamību skaidro LOK ģenerālsekretārs un šā projekta idejas autors Žoržs Tikmers. Paužot gandarījumu, ka projekts aug un attīstās un līdz ar to bijis nepieciešams mainīt tā formātu. “Projektu “Sporto visa klase” šajā mācību gadā absolvēs sešas pilotklases, kuras tajā iesaistījās pirms četriem gadiem. Esam gandarīti par ievērojamo pašvaldību un izglītības iestāžu atsaucību, jo sākotnēji projektā piedalījās 163 bērni. Četru gadu laikā dalībnieku skaits ir ievērojami pieaudzis un tagad piecas reizes nedēļā sporto jau vairāk nekā 5200 bērnu no 230 klasēm un 67 pašvaldībām. Izvērtējot četru gadu pieredzi, sapratām, ka korekcijas ir nepieciešamas, jo projekts kļūst arvien populārāks. Plānojam, ka, sākot jauno – 5. sezonu, dalībnieku skaits varētu pārsniegt sešu tūkstošu atzīmi.”

Piektās un sestās klases skolēnu mācību apjoms būtiski pieaug – mājasdarbi paliek grūtāki un to ir vairāk, garāka ir arī mācību diena. Bērniem rodas lielāka interese par ārpusskolas nodarbēm, atsevišķiem sporta pulciņiem un treniņiem. Tādēļ projekta garums tiks saīsināts par vienu gadu. “Mācību slodze šajā vecumposmā būtiski pieaug, papildus klāt nāk jauni, grūti priekšmeti. Bērni aktīvāk pievēršas ārpusskolas aktivitātēm – dzied, dejo, padziļināti apgūst kādu no sporta veidiem, kas sirdij ir tuvs,” norāda Ž. Tikmers. “Sākām domāt, vai slodze šā vecuma skolēniem nebūs par lielu un sapratām, ka labākais risinājums ir projektā iesaistīt bērnus, no otrās līdz ceturtajai klasei ieskaitot.” Sākot ar nākamo mācību gadu, 5. un 6. klašu dalībniekiem trīs fakultatīvās sporta stundas nedēļā būs pēc izvēles.

Pedagogi izmaiņas atbalsta

Pirms izmaiņu ieviešanas LOK aptaujāja vairāk nekā 200 pedagogu. Izteikts vairākums esot bijis par jauno konceptu. Skolotāji pauda viedokli, ka projektam atbilstošs un pateicīgs vecums ir tieši no astoņiem līdz desmit gadiem, jo lielākiem bērniem ir grūtāk izbrīvēt laiku starp mācībām un interešu izglītību. “100% piekrītu formāta maiņai, uzskatu, ka šī ir ļoti laba iniciatīva,” prieku pauž Gulbenes sākumskolas skolotāja Vija Andževa. “Iepriekš šim jautājumam nebiju pievērsusi pastiprinātu uzmanību. Saņemot LOK anketu, sapratu, ka formāta maiņa bērniem nāks tikai un vienīgi par labu. Jāteic, ka viskustīgākie un aktīvākie bērni skolā ir pirmīši jeb pirmās klases skolēni. Tomēr viņiem viss vēl ir jauns – ienākšana skolā, darbs kolektīvā, mājasdarbi un mācību stundas. Tādēļ iesaiste projektā nebūtu vēlama, jo slogs varētu būt pārlieku liels. Savukārt otro klašu skolēni jau ir adaptējušies, kustības ziņā līdzīgi pirmajiem. Ļoti daudzās skolās pēc ceturtās klases mainās arī audzinātājs, tādēļ atbalstu, ka turpmāk “Sporto visa klase” notiks trīs gadus. Ja mazajam censonim būs vēlme, pabeidzis ceturto klasi, viņš turpinās nodarboties ar sportu papildus. 5. un 6. klases skolēni jau ir gana lieli, paši prot un grib izvēlēties sev tīkamākās aktivitātes. Arī mācību saturs šajā vecumposmā paliek sarežģītāks,” rezumē skolotāja Gulbenē.

Pieteikšanās līdz 11. maijam

Arī Liepājas 8. vidusskolas skolotāja Evita Auniņa priecājas par jauninājumiem. Sakot, ka šis variants ir ļoti optimāls. “Pirmkārt, vecāko klašu skolēniem mācību diena ir garāka, mācību viela sarežģītāka. Bērni apmeklē mākslas, mūzikas skolas un nodarbojas ar citām aktivitātēm. Domāju, ka šai vecuma grupai sports piecas reizes nedēļā var būt par daudz. Otrkārt, sarežģījumus rada skolotāju maiņa, kas notiek pēc ceturtās klases. Jaunajam skolotājam ir grūti ielekt “ejošā vilcienā”. Treškārt, projektam nelabvēlīgi ir pusaudžu gadi un uzvedības problēmas, kuras rodas pēc desmit gadiem. Savukārt mazajiem deg acis un viņi šīs sporta stundas gaida, patiesi priecājas par tām. Lai gan arī vecajam formātam nebija ne vainas, jaunais solās būt foršāks un labvēlīgāks pašiem dalībniekiem.”

Arī sportiskā sadaļa jaunajā sezonā būs citāda. LOK rīkos sacensības reģionos, kuru noslēgumā katrā vecuma grupā tiks noteiktas piecas klases, kuras uzrādīs labākos rezultātus Rīgā un Rīgas reģionā, Kurzemē, Zemgalē, Vidzemē un Latgalē. “Ambīcijas ir augušas, tādēļ arī piektās sezonas atklāšana būs īpaša. “Arēnā Rīga” aicināsim visus projekta dalībniekus, kopumā vairāk nekā 7000 bērnu un pedagogu no visas Latvijas,” akcentē Ž. Tikmers. LOK vēsta, ka “Sporto visa klase” mērķis ir palielināt projektā iesaistīto izglītības iestāžu, klašu un audzēkņu skaitu, izstrādājot metodiskās programmas 2. līdz 6. klašu grupām un mērķtiecīgi uzlabot visu skolēnu fizisko sagatavotību, stāju, dodot motivāciju nodarboties ar sportu. Jo agrāk skolēni sāks aktīvi sportot, jo vieglāk būs novērst aptaukošanās un nepareizās stājas problēmas, kas ir vienas no aktuālākajām mūsdienās.

Pašvaldību apstiprinātus pieteikumus no izglītības iestādēm LOK jāiesniedz līdz šā gada 11. maijam, nosūtot pa e-pasta adresi – “sportovisaklase@olimpiade.lv”. Ar projekta “Sporto visa klase” nolikumu, pieteikuma iesniegšanas kārtību un citu informāciju ir iespējams iepazīties mājaslapā “sportovisaklase.olimpiade.lv”.

LA.lv