Kultūra
Literatūra

Londonas grāmatu tirgus Latvijai sākas ar trim Izcilības balvām1

Foto: Baiba Braže

Otrdien, 10. aprīlī, oficiāli atklāts Londonas grāmatu tirgus 2018. Latvijai tas sācies īpaši labi. Trīs no piecām Izcilības balvām ceļos uz Latviju. Par Eiropas Gada bibliotēku atzīta Latvijas Nacionālā bibliotēka, par labāko izdevēju pieaugušo literaūras jomā atzīta “Dienas Grāmata”, bet mācību grāmatu jomā balvu saņēma izdevniecība Zvaigzne ABC.

Fokuss uz Baltijas valstīm skaidri redzams – jau pie ieejas apmeklētājus sagaida plakāti ar Dienas autoru, starp kuriem arī Nora Ikstena, attēliem. Visā hallē izvietoti zilibalti baneri ar uzrakstiem “Baltic Countries – The London Book Fair Market Focus 2018”. Sarīkojumu programmā tieši tādā pašā veidā iezīmēti semināri un citi notikumi ar Baltijas autoru un izdevēju piedalīšanos. Uz visiem paspēt nevar, jo vairāki notiek vienā laikā, taču tie, kurus redzēju, bija pilni.

Varētu teikt – semināriem un kultūras programmai atvēlētas relatīvi nelielas norises vietas, taču to izmēru nepielāgo baltiešiem – tieši tajās pašās vietās notiek arī citu izstādes dalībnieku sarīkojumi. Arī grāmatu tirgus atklāšanas sarīkojums, kā uzsvēra paši izstādes organizētāji briti, bija vairāk nekā pārpildīts. Protams, vismaz puse klausītāju ir paši latvieši, lietuvieši un igauņi, kā arī ar mūsu literatūras tulkošanu un popularizēšanu saistīti cilvēki, tomēr varēja vērot – redzot interesi, apstājās paklausīties arī daudzi grāmatu tirgus apmeklētāji, kuriem ar Baltiju nav nekāda sakara. Ņemot vērā, ka Londonā mūsu rakstniekiem jākonkurē ar tādiem pasaules literatūras smagsvariem kā Deivids Baldači un Džodžo Moja, nepavisam nav slikti.

Atklāšanas sarīkojumā bija iespēja gan noklausīties talantīgo latviešu mūziķu Kristīnes un Rolanda Balanas, gan igauņu bardes un lietuviešu dzejnieces priekšnesumu. Protams, oficiālās uzrunas, kurās tika atgādināts, ka kultūra ceļ tiltus un izdevējdarbībā svarīgi sabalansēt ekonomiskās un literārās intereses. Viss pareizi, bet odziņas tomēr pietrūka. Mums pašiem gan varētu būt interesants kultūras ministres Daces Malbārdes atgādinājums, ka 2014. gadā ceļu uz Londonas gāmatu tirgus goda viesu statusu sākām ar diviem tulkojumiem angļu valodā. Šogad vien Lielbritānijā iznāks aptuveni 40 latviešu autoru darbu tukojumi. Vienmēr var gribēt vairāk un labāk, taču, novērtējot četros gados padarīto, jāpasaka paldies gan pašiem rakstniekiem, gan platformai “Latvian Literature” par paveikto.

Un jāgaida trešdiena, kad Dienas autore Nora Ikstena sarunāsies ar Lielbritānijā ļoti pazīstamo kultūras žurnālisti un kultūras sarīkojumu vadītāju Klēru Armitstedu.

LA.lv