Ekonomika
Bizness

Londonas lielveikalā neviena kasiera. Vai tā būs arī pie mums? 16

Foto – LETA

Veikali ar tikai pašapkalpošanās kasēm ir tirdzniecības nākotne, intervijā aģentūrai BNS sacīja mazumtirgotāja “Maxima Latvija” valdes priekšsēdētājs Andris Vilcmeiers. “Pavasarī biju Londonā, un tur “Tesco” veikalā nebija neviena kasiera – bija 15 pašapkalpošanās automāti un viens konsultants. Tā jau pat nav nākotne, tā ir šodiena. Jautājums, cik ilgā laikā un kādā mērogā tas nonāks pie mums,” teica Vilcmeiers.

Viņš norādīja, ka arī “Maxima” veikalos atsauksmes par pašapkalpošanās kasēm ir ļoti labas. “Atsauksmes ir ļoti labas, un to mēs secinām pēc tiem apjomiem, kas iziet caur šīm kasēm. Ir pat novērots, ka pie pašapkalpošanās kasēm mēdz būt garākas rindas nekā pie parastajām kasēm. Tas nozīmē, ka cilvēki ar mazāku pirkumu apjomu, to ir novērtējuši. Visgrūtākā droši vien ir pirmā šādas kases lietošanas reize, jo ir bažas, kā nu būs. Šobrīd aptuveni 24% pirkumu tiek veikti caur pašapkalpošanas kasēm veikalos, kuros tās ir,” stāstīja “Maxima Latvija” vadītājs.

Vilcmeiers atzīmēja, ka sākumā pašapkalpošanās kases vairāk izmantoja jaunie cilvēki, taču tagad var novērot, ka nāk arī ģimenes un bērni ir aktīvākie kasu izmantotāji, jo viņiem, ļauj skanēt preces. “Savā ziņā var vilkt paralēles ar bankomātiem – ja sākotnēji cilvēki bija visai rezervēti pret tiem, tad tagad bankomātus izmanto gandrīz visi. Arī pašapkalpošanās kasēm izmantotāju vecums ir ļoti dažāds. Turklāt pie pašapkalpošanās kasēm ir klientu konsultants, un, ja nu gadījumā pircējam kaut kas neizdodas, viņš vienmēr palīdzēs,” sacīja Vilcmeiers.

Viņš stāstīja, ka “Maxima Latvija” turpinās attīstīt pašapkalpošanās kases, taču pilnībā aizstāt kasierus neplāno. “Noteikti turpināsim šo programmu. Domāju, ka nākamgad pat pamēģināsim ieviest pašapkalpošanās kases kādos “Maxima X” veikalos. Nedomāju, ka lielā formāta veikalos būs tikai pašapkalpošanas automāti, saglabāsies arī kasieri. Arī nesteigtos prognozēt, ka “Maxima X” veikalos varētu pāriet tikai uz pašapkalpošanās automātiem. Tie vairāk ir kā atslogs tajos veikalos, kur atsevišķās stundās ir ļoti liela pircēju plūsma. Viens no iemesliem, kāpēc ieviesām pašapkalpošanās kases, ir samazināt darbinieku slodzi, jo vidēji kasieris dienā apkalpo 300-400 cilvēkus,” piebilda “Maxima Latvija” vadītājs.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka 2015.gadā “Maxima Latvija” strādāja ar 688,8 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 2,1% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 37,9% un bija 19,173 miljoni eiro.

“Maxima Latvija” ir mazumtirdzniecības tīkls, kam Latvijā 45 apdzīvotās vietās ir 150 veikalu. Uzņēmums ietilpst holdingā “Maxima Grupe”, kas ir lielākais mazumtirdzniecības veikalu tīkls Baltijā. Tāpat “Maxima Latvija” ir arī internetveikals “e-maxima.lv” un divi loģistikas centri.

LA.lv