×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
26. maijs, 2016
Drukāt

Londonas simfoniķi atgriežas Rīgā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jau otro reizi neilgā laikposmā uz simfoniskās mūzikas dzīrēm Rīgā aicina viens no pasaules izcilākajiem orķestriem – Londonas simfoniķi. 27. maijā Latvijas Nacionālajā operā orķestra koncerts diriģenta Sera Antonio Papano vadībā atklās Rīgas festivālu.

Izcilo mūziķu interpretācijā skanēs Ludviga van Bēthovena Vijoļkoncerts, kurā solists būs Dānijā dzimušais vijolnieks Nikolajs Znaiders, un Edvarda Elgara “Otrā simfonija”.

Pēc ietekmīgā mūzikas izdevuma “Gramophone” veiktā pētījuma, Londonas simfoniskais orķestris ieņem ceturto vietu pasaules simfonisko orķestru virsotnē. Tas ir arī senākais simfoniskais orķestris Londonā, kas šobrīd darbojas impulsīvi talantīgā un neparedzamā diriģenta Valērija Gergijeva vadībā, pieaicinot viesdiriģentus – gados jauno un pārsteidzošo Danielu Hārdingu un apdomīgo Maiklu Tilsonu Tomasu.

Jau kopš 1982. gada Londonas simfoniskā orķestra mājvieta ir ievērojamais Bārbikana kultūras centrs Londonā. Sezonā orķestris sniedz ap 140 koncertu, vienlīdz bieži koncertējot gan savā mājvietā, gan citviet pasaulē. Interesanti, ka Londonas simfoniskais orķestris ir līderis tieši ierakstu apjoma un daudzveidības ziņā. Skatītājiem visā pasaulē joprojām spilgtā atmiņā ir Londonas simfoniķu uzstāšanās Olimpisko spēļu atklāšanā kopā ar Rovanu Atkinsonu diriģenta Saimona Retla vadībā, kā arī orķestra mūziķu veikums dzirdams tādās kinolentēs kā “Harijs Poters”, “Zvaigžņu kari”, “Karaļa runa”, “Supermens” u. c.

Rīgā Londonas simfonisko orķestri vadīs britu karaliskās operas Koventgārdena galvenais diriģents un Romas “Santa Cecilia” Nacionālās akadēmijas orķestra mākslinieciskais vadītājs Antonio Papano. Būdams lielisks koncertmeistars un vokālās tehnikas pazinējs, Papano ir daudzu dziedātāju iemīļots interprets, kurš, nepretodamies arī savai itāļa dabai, atzīst – ja viņa domas nav mūzikā, tad tās ir izsmalcināta vīna un gastronomijas pasaulē.

Koncerta programmā ietverta britu komponista Edvarda Elgara Otrā simfonija, kas ir vien pāris gadu jaunāka par Londonas simfonisko orķestri. Partitūra veltīta karalim Edvardam VII un tika pirmatskaņota paša komponista vadībā. “Kaislīgs dvēseles svētceļojums” – par Otro simfoniju sacījis Elgars.

Savukārt Ludviga van Bēthovena Vijoļkoncerts ierindojas starp pašiem zināmākajiem opusiem šim soloinstrumentam, un Dānijā dzimušais vijolnieks Nikolajs Znaiders, kurš minēto koncertu vairākkārt atskaņojis gan ar Dānijas un Leipcigas “Gewandhaus”, gan Izraēlas filharmonisko un Kenedija centra Nacionālo simfonisko orķestri, atzīst, ka Bēthovena koncerts ir kā Bībele vijolnieka repertuārā. Vieni Znaidera spēli raksturo kā poētiski elegantu, citi – kā vīrišķīgu un daiļrunīgu, taču visi ir vienisprātis, ka Karalienes Elizabetes konkursa laureāts (1997) apveltīts ar teicami izkoptu spēles tehniku. Nikolaja Znaidera rīcībā ir Gvarnēri 1714. gadā darināts instruments, ko savulaik spēlējis leģendārais Fricis Kreislers.

Iepriekš Londonas simfoniķi Rīgā uzstājās Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros kopā ar diriģentu Danielu Hārdingu pie pults.

 

Varbūt noder!!

Koncerts: 27. V 19.00 Latvijas Nacionālajā operā

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 35 – 150

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+