×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. novembris, 2014
Drukāt

Lopkopjiem dos vairāk laika mēslu krātuvju izveidei

kutsmesli

Pārejas periods dzīvnieku novietnes nodrošināšanai ar vides prasībām atbilstošu kūtsmēslu krātuvi tiks pagarināts. To paredz Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotais un izskatīšanai valdībā iesniegtais noteikumu projekts par īpašām vides prasībām piesārņojošo darbību veikšanai dzīvnieku novietnēs.

Kā norāda ZM, līdz šim bija noteikts, ka lauksaimniekiem vides prasībām atbilstošās krātuves kūtsmēslu uzglabāšanai jāizveido līdz šā gada 27. jūlijam. Taču, ņemot vērā būtiskus apstākļus – lauksaimniecības produkcijas cenas kritumu un krīzi nozarē -, daudzas saimniecības nevarēja nodrošināt šo prasību izpildi. Tādēļ ZM vērsās Eiropas Komisijā ar lūgumu rast iespēju pagarināt prasības izpildes termiņu.

Izskatīšanai valdībā iesniegtie noteikumi paredz, ka dzīvnieku novietnē no 15 dzīvnieku vienībām un īpaši jutīgajās teritorijās no 10 dzīvnieku vienībām krātuve jānodrošina līdz 2016. gada 31. decembrim. Savukārt dzīvnieku novietnē no 10 līdz 15 dzīvnieku vienībām un īpaši jutīgajās teritorijās no piecām līdz desmit dzīvnieku vienībām – līdz 2017. gada 31. decembrim.

Šis izpildes termiņa pagarinājums netiek attiecināts uz tām dzīvnieku novietnēm, kurās tiek iegūti šķidrie vai pusšķidrie kūtsmēsli, piebilst ZM.

Tā kā Latvijā ir liels skaits mazo saimniecību, kur ir mazāk par desmit dzīvnieku vienībām un mazāk par piecām dzīvnieku vienībām, ja dzīvnieku novietne atrodas īpaši jutīgajās teritorijās, arī šīm saimniecībām tiek noteiktas prasības pakaišu kūtsmēslu uzglabāšanai. Uzglabājot pakaišu kūtsmēslus pie dzīvnieku novietnes, būs jāizveido pamatne, lai pasargātu no kūtsmēslos esošā šķidruma iesūkšanās gruntī un noteces, kā arī vircas uzglabāšanai nepieciešama speciāli ierīkota tvertne.

Noteikumu projektā paredzēts arī, ka dzīvnieku novietnē, kurā pakaišu kūtsmēslus uzkrāj dziļajā kūtī un saimniecībā, kurā gaļas liellopi un savvaļas sugas dzīvnieki produkcijas ieguvei pastāvīgi tiek turēti āra apstākļos norobežota vidē, nav nepieciešama krātuve kūtsmēslu uzglabāšanai.

Tāpat tiek noteikts, ka pakaišu kūtsmēslus, kurus uzkrāj dziļajā kūtī, nodrošinot sausnas saturu vismaz 45% līmenī, pieļaujams uzglabāt ārpus dzīvnieku novietnes ne ilgāk kā 24 mēnešus. Novietojot pakaišu kūtsmēslus ārpus dzīvnieku novietnes (dziļās kūts), kūtsmēslu uzglabāšanas laukuma pamatni jāveido no ūdensnecaurlaidīga materiāla.

Vēl paredzēta prasība, ka, būvējot lagūnas tipa krātuvi, jāierīko drenāža, lai varētu nodrošināt krātuves uzraudzību, veicot pazemes ūdeņu kvalitātes mērījumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+