×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
18. maijs, 2016
Drukāt

“L’Oreal” stipendijas saņēmēja pēta materiālus osteoporozes ārstēšanai

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

K. Šalma-Ancāne rāda, kurās skeleta daļās varētu visbiežāk izmantot viņas pētīto kaulu implantmateriālu.

“Strādājot zinātnē, galvenais ir vēlme virzīties uz priekšu,” saka Kristīne Šalma-Ancāne, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra vadošā pētniece kura šodien saņem “L’Oreal” Latvijas stipendiju “Sievietēm zinātnē”.

Kristīne kopā ar kolēģiem jau ilgstoši strādā pie dažādu implantu, kas var aizstāt kaulu šūnas, radīšanas. Jau veiksmīgi radīti materiāli, ko var izmantot sejas un žokļu ķirurģijā, bet nu pētnieki meklē veidus, kā palīdzēt osteoporozes slimniekiem, un uzskata: galvenais izaicinājums ir atrast materiālu, kas spēj imitēt gana sarežģīto kaulu struktūru.

Kristīne lēš: pat ja būs pietiekams finansējums, šāds pētījums varētu ilgt vismaz piecus gadus. Turklāt radītais biokompozītmateriāls var uzvesties atšķirīgi šūnu, dzīvnieku un klīniskajos pētījumos. Ja atklāsies, ka cilvēka organisms labi pieņem jauno kaulu implantmateriālu, ārstējot kaulu lūzumus osteoporozes slimniekiem, lūzuma vietā ievietos implantmateriālu, kas būtu bioaktīvs un varētu veicināt jaunu kaulu šūnu veidošanos, kā arī aizpildīt kaulu defektus.

“L’Oreal” stipendiju šodien saņem arī Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētniece Jevgeņija Lugiņina, kura pētīs organisko savienojumu reakcijas šķidrā sēra oksīdā, un Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta zinātniskā asistente Ilze Dimanta pētījumam “Hibrīdus veidojošu materiālu izmantošana mikroorganismu saražotā ūdeņraža savākšanai un jauna tipa bioreaktora dizains”.

Vairāk par Kristīnes Šalmas-Ancānes pētījumu lasiet 18. maija “Latvijas Avīzē” vai arī E-izdevumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+