×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
30. oktobris, 2012
Drukāt

Loskutovam – neveikla kļūme


Foto no Saeimas arhīvaFoto no Saeimas arhīva

Pagājušās ceturtdienas Saeimas balsojums par Personu apliecinošo dokumentu likuma grozījumiem saistībā ar tautību rakstīšanu pasēs “Latvijas Avīzes” lasītājiem radījis virkni jautājumu.

 

Vairāki cilvēki, zvanot uz redakcijas tālruni, pauda neizpratni, kādēļ laikrakstā publicētajā balsojuma izdrukā neparādījās deputāts Aleksejs Loskutovs (“Vienotība”), kurš pirms tam vairākkārt publiski kritizējis tautības rakstīšanu pasēs. Arī konkrētajā sēdē Loskutovs bija klāt un piedalījās debatēs, bet balsojuma izdrukā viņa uzvārds neparādās nevienā sadaļā – ne “PAR”, ne “PRET”, ne “ATTURAS”, ne 
”NEBALSO”.

Vispirms jāpaskaidro, ka katrs deputāts reģistrējas sēdei, ieliekot savā elektroniskās balsošanas pultī kartīti. Tad viņš sistēmā uzrādās kā klātesošs un var piedalīties balsojumos – spiest pogas PAR, PRET, ATTUROS. Var gadīties, ka viņš īslaicīgi aiziet no savas vietas un atstāj kartīti pultī (piemēram, pie kāda kolēģa papļāpāt, pie žurnālistiem vai vienkārši aizsapņojas un laikā nenospiež pogas). Ja tajā laikā ir kāds balsojums (un blakussēdētājs nenospiež pogas viņa vietā), tad balsojumā uzrādās, ka šis deputāts NEBALSO.
Vēl viens variants ir tāds, ka deputāts pamet sēdi pavisam vai uz ilgu laiku (piemēram, jāiet uz kādu tikšanos vai vienkārši uznāk vēlme braukt mājās). Tad viņš paņem savu kartīti un dodas prom. Šādā gadījumā skaitās, ka viņa vispār nav klāt. Un balsojuma izdrukā neuzrādās vispār. Ja līdz sēdes beigām deputāts neatgriežas savā vietā, tad saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 15. pantu konkrēto sēdi skaita kā neapmeklētu un viņam atvelk 20% no mēnešalgas (par katru nobastoto sēdi).

Kas attiecas uz deputātu Loskutovu, tad viņam esot gadījusies neveikla kļūme. “Atgriežoties no pārtraukuma, neieliku kārtīgi sistēmā savu kartīti, tādēļ balsojumā es neuzrādos, kaut arī biju klāt,” paskaidroja deputāts.

Viņš arī atzina, ka dažkārt tautas kalpi šādu triku izstrādā apzināti, lai izvairītos no divdomīgiem balsojumiem. Taču šajā gadījumā tas neesot gadījies apzināti, jo Loskutovam neesot vajadzības slēpt savu nostāju. “Katrā ziņā es būtu balsojis PRET šo iniciatīvu,” teica deputāts.

Vēl virknei lasītāju izbrīnu radīja rezultātu aprēķināšanas kārtība. “Ja PAR tautības rakstīšanu pasēs balsoja 39, PRET bija 38 un 4 ATTURĒJĀS, tad taču sanāk, ka lēmumam vajadzēja tikt atbalstītam, jo balsis “PAR” ir vairāk nekā “PRET”,” uzskata kāds lasītājs, kas zvanīja pa redakcijas bezmaksas tālruni. Taču Saeimas prakse ir tāda, ka balsis “ATTUROS” skaita kopā ar balsīm “PRET”. Pogu “ATTUROS” parasti spiež tie deputāti, kuri konceptuāli atbalsta piedāvāto ideju, bet uzskata, ka tam vēl nav pienācis īstais laiks vai arī piedāvātais likumprojekts sagatavots juridiski nekvalitatīvs.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+