Mobilā versija
Brīdinājums +3.0°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
12. februāris, 2014
Drukāt

LOSP: piena kvotas patlaban ir pārsniegušas 3000 saimniecības

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Ilustratīvs foto

Piena kvotas patlaban ir pārsniegušas 3000 saimniecības, un pēc gada šis skaitlis varētu būt vēl lielāks, ņemot vērā, ka pēdējā kvotu gadā netiks vairs piešķirtas papildu kvotas, biznesa portālu “Nozare.lv” pēc Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) piena grupas sēdes informēja padomes pārstāve Sarmīte Babāne.

Viņa norāda, ka situācija ir problemātiska, un pieļauj, ka kāda saimniecība varētu pārtraukt piena ražošanu, tuvojoties kvotu atcelšanas brīdim. Tad situācija varētu izlīdzināties, taču tajā pašā laikā neesot nekādu indikāciju, ka tā tas varētu notikt. Tāpat esot jādomā par iespēju kvotas nomāt no tiem, kas tās neizpilda, kā arī citi varianti.

Šodien pārspriests arī piena kvalitātes jautājums, ņemot vērā, ka pavisam drīz valdībā tiks skatīti jauni Ministru kabineta noteikumi, kas skars tieši svaigpiena kvalitāti. Piena pārstrādātājiem nevarēs piegādāt pienu, kas neatbilst konkrētiem kvalitātes kritērijiem. Eksperte norāda, ka principā padome ir par kvalitatīvu pienu, līdz ar to pret noteikumiem iebildumu neesot. Ja kāda saimniecība nojaušot, ka varbūt kaut kas mazliet varētu nebūt kārtībā, tad šie noteikumi būšot stimuls vairāk parūpēties par kvalitātes nodrošinājumu. Runa jau neesot par vērienīgiem pasākumiem, bet gan uzmanību ikdienā un darbinieku atbildību. Šodien iecelta arī jauna piena grupas vadītāja Sandra Stricka.

Kā ziņots, piena kvotu gads ilgst no kārtējā gada 1.aprīļa līdz nākamā gada 30.martam. Saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) normatīvajiem aktiem Latvijas kopējā piena kvota 2013.-2014.kvotas gadam ir noteikta 764 127 tonnu apmērā. Patlaban Latvijā ir 9800 piena kvotu īpašnieku.

ES govs pienu laiž tirdzniecībā, pamatojoties uz kvotām. Katrai dalībvalstij piešķir divas kvotas – vienu piegādēmpiena pārstrādes uzņēmumiem, bet otru – tiešai tirdzniecībai patērētājiem. Šos daudzumus katrā dalībvalstī sadala starp ražotājiem, piešķirot individuālās kvotas.

Plānots, ka piena kvotu sistēma ES tiks atcelta 2015.gada 1.aprīlī. Tikmēr tiek prognozēts, ka vismaz deviņās ES valstīs jau šogad kvotas tiks pārsniegtas un nākamgad tas draudot vēl lielākai valstu grupai, tostarp Latvijai. Līdz ar to Briselē Eiropas lauksaimnieki aicināja Eiropas Komisijas (EK) amatpersonas meklēt risinājumus, piedāvājot veiktpiena kvotas korekciju pēc tauku satura. Jautājums tiek aktualizēts pirms ES valstu zemkopības ministru tikšanās 17.februārī, kur tiks izskatīts jautājums par piena nozares attīstību pēc 2015.gada 31.marta.

LOSP apvieno 58 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk nekā 12 345 ražojošos lauksaimniekus. LOSP iesaistās Latvijas lauksaimniecības un lauku attīstības politikas veidošanā un īstenošanā sadarbībā ar valsts likumdevējiem, valsts pārvaldes institūcijām, ZM un citiem sociālās sadarbības partneriem.

 

Pievienot komentāru

Kam tas ir izdevīgi? Lasi visu rakstu: Izīrētāji būs spiesti maksāt nodokļus (8)Ekonomikas ministrija grib panākt līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā, namīpašnieki – Valsts ieņēmumu dienestā.
Pasaulē
Aptauja: Latvijā vairāk nekā 60% strādājošo nav apmierināti ar atalgojumu (1)Saskaņā ar vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online veikto aptauju Baltijas valstīs par atalgojuma atbilstību ieguldītajam darbam, Latvijā ir salīdzinoši visaugstākais darbinieku skaits, kas uzskata, ka saņem adekvātu atalgojumu pret ieguldīto darbu – 39% Latvijā, vairāk nekā 34% Igaunijā un mazliet virs 19% Lietuvā.
Draugiem Facebook Twitter Google+