Latvijā
Sabiedrība

Ļoti paveicās, ka nevienam netrāpīja: Drona lietošanā pie Pļavnieku skolas saskata pārkāpumus 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Zane Bitere/LETA

Aculiecinieka video, kurā redzams, kā pie Rīgas Pļavnieku pamatskolas notiek svinīgais 1. septembra pasākums un tā laikā no debesīm nokrīt drons, saskatāmi vairāki Ministru kabineta dronu lietošanas noteikumu pārkāpumi, kas apdraud cilvēkus. To atzīst Civilās aviācijas aģentūras (CAA) pārstāvis, pirmdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

“Viens noteikumu pārkāpums ir redzams, tas ir virs masu pulcēšanās vietām dronam, nokļūstot avārijas situācijā, ir jāiedarbojas izpletņu sistēmai, lai viņš varētu maigi, skaisti nolaisties uz zemes. Šajā gadījumā tas nav, viņš nokrita kā lupatu maiss,” saka CAA Aeronavigācijas daļas vadītājs Māris Čerņonoks.

Ja drons nav aprīkots ar izpletņu sistēmu, pasākuma saskaņotājiem ir jāvēršas aģentūrā, lai saņemtu atļauju drona izmantošanai. Aģentūrā neviens nav vērsies un drons ar izpletni nav bijis aprīkots – tas liecinot gan par pasūtītāja, gan pilota vieglprātīgo attieksmi. Turklāt pērn novembrī pieņemtie Ministru kabineta noteikumi paredz drona lietošanu vismaz 50 metru attālumā no publiska pasākuma. Video redzams, ka šis attālums netika ievērots. Saskaņā ar noteikumiem droni jāaprīko arī ar gaismas un skaņas brīdinājuma signāliem, kuriem jāiedarbojas avārijas situācijā. Patlaban CAA gaida informāciju un paskaidrojumus no Rīgas domes par drona pilotu.

Dome no komentāriem šodien atteicās, jo arī pašai pašvaldībai vēl nebija skaidrs, cik droni filmējuši pasākumu – viens vai divi, un vai nokritušais drons ticis nodarbināts pēc domes pasūtījuma. Tāpat dome nekomentēja to, vai drons piederējis mēra Nila Ušakova birojam. Plašāku informāciju pašvaldība sola sniegt rīt.

Tikmēr skolas direktore notikušo salīdzina ar darvas pilienu, kas svinīga pasākuma izskaņā nedaudz sabojājis pozitīvo noskaņu. “Kad drons piezemējās, viņš nokrita vairāku metru attālumā no bērniem. Ja bērni bija futbola laukumā, tad viņš tā apkārt starp vecākiem un bērniem lidinājās. Tā kā virs galvām viņš nebija. Galvenais, ka viss beidzās labi,” saka Rīgas Pļavnieku pamatskolas direktore Elīna Dreimane.

Vecāki un citi klātesošie ne skolā, ne policijā ar sūdzībām nav vērsušies. Savukārt šodien pie skolas sastaptie vecāki par drona kritienu lielu sašutumu nepauž. Vairums klātesošo par šo avāriju ir pasmaidījuši. “Viņš nokrita tā ļoti attālināti no cilvēkiem. Nebija tur nekā šausmīga, lai par to varētu stāstīt. Tur bērni daži pat nepamanīja. Tikai ja kāds iesaucās, tad pamanīja,” saka skolas skolēna mamma Sanita. Tikmēr mamma Kristīne norāda, ka drons “bija diezgan tuvu bērniem, ļoti paveicās, ka netrāpīja nevienam”. “Viss nedrošums bija dēļ tā, ka palaida tos balonus. […] Vienkārši acīmredzot vajadzēja padomāt par to, ka [drons] var saskarties ar balonu, ka var notikt kaut kas tāds.”

Par drona vadīšanu ir atbildīgs tā pilots, tomēr CAA norāda, ka, ņemot vērā pasākuma publisko raksturu, tā organizatoriem būtu bijis jāpārliecinās par drona tehnisko atbilstību likumā noteiktajām prasībām. Šajā gadījumā tas būtu bijis jādara Rīgas domei gan kā pakalpojuma pasūtītājam, gan pasākuma saskaņotājam vienlaikus.

LA.lv