×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
11. janvāris, 2013
Drukāt

LPCS: piena piegādes kvota nākamajā gadā tiks pārsniegta

Foto - LETAFoto - LETA

Piena piegādes kvota nākamajā 2013./2014. kvotas gadā tiks pārsniegta, aģentūrai BNS atzina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Viņš norādīja, ka jau šajā kvotas gadā, kas beigsies 31.martā, piena piegādes kvota būs gandrīz izpildīta. “Šajā kvotas gadā kvota pirmoreiz būs praktiski izpildīta. Tomēr šajā kvotas gadā tā vēl netiks pārpildīta, tāpēc nav pamata uztraukties,” teica Šolks.

Tomēr nākamajā kvotas gadā, neskatoties uz kvotas palielinājumu, tā, visticamāk, tiks pārpildīta. “Nākamgad kvotas apmērs pieaugs par 1%, taču 2013./2014. kvotas gadā tie papildu 7000 tonnu neglābs. Izskatās, ka var nepietikt,” sacīja LPCS vadītājs.

Viņš paskaidroja, ka ik gadu Latvijā piena ražošanas apmērs pieaug par aptuveni 10%. “Ja salīdzinām ar iepriekšējiem gadiem, var redzēt, ka piena apmēra pieaugums ir vidēji 10% gadā, piemēram, pagājušajā gadā bija pieaugums par apmēram 13,5%. Nav pamata domāt, ka arī nākamgad to vismaz 10% nebūs,” pastāstīja Šolks.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka kvotas pārpildes gadījumā piena ražotājiem, iespējams, gandrīz visa nauda, ko tie saņems par pārdoto pienu, būs jāsamaksā valstij kā soda nauda. “Var iznākt, ka ražo pienu, bet naudu par to nesaņem,” minēja LPCS valdes priekšsēdētājs un piebilda, ka katru gadu piecas sešas Eiropas Savienības dalībvalstis maksā sodu par pārpildītām piena kvotām.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Zemkopības ministrija (ZM) strādā pie risinājumiem, lai Latvijai nebūtu jāmaksā soda nauda par pārpildītu piena kvotu, tostarp plānots veikt grozījumus Ministru kabineta noteikumos “Piena kvotu administrēšanas noteikumi”. “Galvenās izmaiņas ir paredzētas saistībā ar piena kvotas valsts rezerves papildināšanu, kā arī tiks atjaunota kvotas noma un veikti precizējumi maksājuma iekasēšanas kārtībai piena kvotas pārsniegšanas gadījumā,” iepriekš pavēstīja ZM Lauksaimniecības departamenta Lopkopības un ciltsdarba nodaļas vecākā referente Sandra Justa.

Latvijas kopējā piena kvota 2012./2013. kvotas gadam ir noteikta 773 399 tonnu apmērā, no kā 754 785 tonnas veido valsts piegādes piena kvota un 18 614 tonnu – tiešās tirdzniecības piena kvota. Piena piegādes kvotas izpilde 2012./2013. kvotas gada pirmajos astoņos mēnešos sasniegusi 68,21%.

Vienlaikus kvotu sistēma noteic, ka katru kvotu (tas ir, piegādes un tiešās tirdzniecības) administrē atsevišķi, tāpēc, valsts mērogā pārsniedzot šos ierobežojošos daudzumus, katram piena ražotājam, kurš pārsniedzis savu piena kvotu, ir jāmaksā soda nauda. Soda naudas apmērs ir 195,6 lati par katru pārsniegto kvotas tonnu.

Kvotas gads ilgst no kārtējā gada 1.aprīļa līdz nākamā gada 31.martam.

LPCS apvieno 13 piena pārstrādes uzņēmumu un četrus sadarbības partnerus, kas kopā realizē aptuveni 90% no Latvijā pārstrādātā piena.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+