×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
17. jūnijs, 2012
Drukāt

LPS aicina pašvaldību tiesības nostiprināt Satversmē

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) jau vairākus gadus ir pārliecināta, ka pašvaldību tiesības un principi būtu jānostiprina valsts pamatdokumentā – Satversmē, savukārt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP, attēlā no kreisās) šo ideju kategoriski nenoraida, taču uzskata, ka tā ir jāizvērtē.

LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis (attēlā no labās) aģentūrai LETA stāstīja, ka pašvaldību principus nepieciešams Satversmē nostiprināt. Jo patlaban pašvaldībām nav nekādas konstitucionālās aizsardzības. Viņaprāt, Satversme nepieļautu pašvaldību sistēmas iespējamo likvidāciju.

“Protams, varam teikt, ka mums šodien ir pašvaldību harta, kas ir starptautisks dokuments, kas ir augstāks par nacionālo likumdošanu, tomēr dažās valstīs šo jautājumu par pašvaldībām ieraksta Satversmē,” sacīja Jaunsleinis.

Jautāts, kā Satversmē vajadzētu iekļaut informāciju par pašvaldībām, viņš pieļauj, ka tas varētu būt gan nodaļas veidā, gan arī kāda panta veidā. “Tie ir pamatprincipi. Ja uzskatām, ka mūsu valstī pašvaldības ir Satversmē, tad tādas ir,” noteica LPS vadītājs.

Savukārt Sprūdžs aģentūrai LETA skaidroja, ka patlaban Saeimā pārstāvētās koalīcijas partijām pašvaldību principa nostiprināšana Satversmē nav prioritārs jautājums.

“Tomēr, lai kaut kas kļūtu par prioritāti, par to ir jāsāk diskusija. Mani noteikti interesē pašvaldību viedoklis, un mani noteikti interesē tā argumentācija, kāpēc viņi uzskata, ka to ir nepieciešams darīt. Un mēs vienojāmies, ka LPS mūs informēs par savu viedokli, un tad ministrija attiecīgi rīkosies,” teica ministrs.

Viņš gan uzsver, ka no tiesību teorijas šis ir pietiekami sarežģīts jautājums. Tajā pat laikā ministrs arī norāda, ka ir starpība, vai pašvaldību neatkarība un subsidiaritāte tiek nostiprināta Satversmē, vai tas tomēr ir kaut kādos zemāka spēka likumos, kur atsevišķos gadījumos ir iespējamas kaut kādas interpretācijas.

“Man arī attiecīgi vajag pieņemt lēmumu, vai atbalstīt šādu nostāju un mēģināt šo jautājumu pacelt augstākā līmenī kādā pārskatāmā nākotnē – ja ne šajā Saeimas sasaukumā, tad nākamajā tas nonāktu Saeimas darba kārtībā. Man interesētu šajā jautājumā iedziļināties, un tad es varēšu paust savu viedokli,” noteica Sprūdžs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+