Ekonomika
Īpašums

LPS: TM sagatavotie grozījumi Kadastrālās vērtēšanas noteikumos nerisina kadastrālās vērtības nepilnības0

Foto LETA

Tieslietu ministrijas (TM) un Valsts zemes dienesta (VZD) sagatavotie grozījumi Kadastrālās vērtēšanas noteikumos nerisina kadastrālās vērtības noteikšanas nepilnības, uzskata Latvijas Pašvaldību savienība (LPS).

LPS padomniece finanšu un ekonomikas jautājumos Sanita Šķiltere norādīja, ka par nekustamā īpašuma nodokļa iespējamām izmaiņām LPS vienmēr ir bijusi gatava konstruktīvi debatēt, tomēr gadiem ilgi arī ir norādījusi, ka nodokļa bāzē – kadastrālajās vērtībās – šobrīd ir nepieņemama situācija.

Proti, padomju laika dzīvokļu un dzīvojamo māju un vienkāršu īpašumu kadastrālā vērtība ir noteikta apmēram 79 līdz 86% apmērā no attiecīgā laika tirgus vērtībām, bet tirgū absolūtās summās visdārgāk vērtēto īpašumu kadastrālās vērtības ir apmēram tikai 20-50% apmērā no to patiesajām vērtībām, skaidro LPS.

“Tādejādi, piemēram, pie vienādas likmes 1,5% “parastajiem” īpašumiem efektīvā nodokļa likme “atbilstoši piederošajam labumam” ir 1,23% – 1,29%, bet tirgū absolūtās summās “visdārgāk vērtētajiem” īpašumiem labākajā gadījumā robežās no 0,75% līdz 0,30%, bet ļoti iespējams pat vēl mazāka,” pauž Šķiltere.

Viņa norāda, ka TM un VZD sagatavotajā Kadastrālās vērtēšanas noteikumu projektā šo būtisko neatbilstību šobrīd neparedz atrisināt, jo “trūkstot izpratnes”, kas ir “paši dārgākie” īpašumi.

Ņemot vērā tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) publiski pausto, LPS cer, ka ministrs uzdos nodrošināt, lai kadastrālās vērtības tirgū tieši visdārgāk vērtētajiem īpašumiem atspoguļotos to patiesājās vērtībās.

Atbilstoši VZD informācijai, kadastrālo vērtību bāzes atbilstība 2012.-2013.gada darījumu cenām sērijveida dzīvokļiem esot 85% no tirgus vērtībām, individuālās apbūves zemēm – 82%, lauku mājām – 86%, savukārt par tirgū absolūtās summās visdārgāk vērtēto īpašumu segmenta īpašumu kadastrālo vērtību atbilstībām tirgus vērtībām VZD vispār nesniedz nekāda veida informāciju, norāda LPS.

Kā ziņots, līdz ar jaunu pieeju kadastrālo vērtību noteikšanā TM vēlās būtiskas pārmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) sistēmā, potenciāli piedāvājot arī apspriest iespēju līdz 100 000 eiro vērtas iedzīvotāju dzīvojamās mājas ar nodokli neaplikt, izriet no tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) sacītā intervijā LNT raidījumā “900 sekundes”.”

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Apspriež pārrobežu sadarbību iepakojuma pārstrādē
2 dienas
AD
Artis Drēziņš
Ekonomika
LA.LV testē motociklus: Ar “Royal Enfield Continental GT 650” aizbraukt uz Liepāju padzert kafiju
2 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Piecelties! Ekonomiskā tiesa nāk!”
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
7 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Kāpēc, pirms laika pensionējoties, nedrīkst strādāt, bet īstajā vecumā strādā, cik tik gribi?
6 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 11 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Latviju pārstāvošajiem autosportistiem trīs goda pjedestāli “RallyX Nordic” debijas sacensībās Rīgā
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
8 stundas