Latvijā
Politika

LRA klusie darbarūķi un “Attīstībai/Par!” radošā inteliģence25

Foto-Sintija Zandersone/LETA

Savus kandidātu sarakstus 13. Saeimas vēlēšanām trešdien, 1.augustā, Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) iesniedza Latvijas Reģionu apvienība (LRA) un politiskā apvienība “Attīstībai/Par!”.

Pašvaldībnieki sola atjaunot uzticību valstij

LRA savu kandidātu sarakstu 13. Saeimas vēlēšanām iesnieguši kā trešie. “Mēs nemēģinām iekarot Saeimu ar lielu naudu vai rokzvaigznēm. Mūsu sarakstā ir kompetenti, pragmatiski cilvēki, plaši pārstāvēti Latvijas reģionā. Ceturtā daļa ir pašvaldību vadītāji vai pašvaldību deputāti, kas ir vistuvāk cilvēkiem un saprot viņu vajadzības,” pirms sarakstu iesniegšanas pie CVK durvīm žurnālistiem teica LRA premjera kandidāts Edvards Smiltēns. Viņš arī uzsvēra, ka kandidātu vidū ir pieredzējuši politiķi, taču vienlaikus vairāk nekā puse kandidātu uz Saeimu pretendē pirmo reizi.

Sarakstu augšgalā gan lielākoties atrodami jau esošie Saeimas deputāti, kuru saistība ar pašvaldībām ir visnotaļ nosacīta, – Smiltēns (Vidzeme), Inga Bite (Zemgale) Juris Viļums (Latgale) un Nellija Kleinberga (Kurzeme). Savukārt Rīgas saraksta vadība uzticēta sabiedriskajai aktīvistei Ievai Brantei, kura gan arī paguvusi apbružāties dažādās politiskās organizācijās – “Pilsoniskā savienība”, “Demokrātiskie patrioti”, “Sabiedrība centriskai politikai”. Arī citiem pašreizējiem LRA Saeimas deputātiem lielākoties ir augstas vietas sarakstos.

LRA aizvadītajos gados cītīgi audzējusi muskuļus, nesmādējot arī pārbēdzējus no citām partijām. Mājvietu šeit raduši arī Arvīds Platpers (otrais Vidzemē) un Silvija Simfa (trešā Latgalē), kuri iepriekšējās parlamenta vēlēšanās startēja Ingunas Sudrabas vadītās partijas “No sirds Latvijai” sarakstos.

LRA sarakstos atrodami vairāk nekā 25 Latvijas pašvaldību vadītāju vai deputātu vārdi, piemēram, Rūjienas novada pašvaldības priekšsēdētājs Guntis Gladkins, Liepājas vicemērs Ģirts Kronbergs, Ventspils novada domes priekšsēdētāja vietnieks Māris Dadzis, Jēkabpils domes deputāts un autosportists Mārtiņš Svilis, Kandavas domes priekšsēdētājas vietniece Gunda Cīrule, Kārsavas novada pašvaldības izpilddirektors Toms Vorkals un citi.

LRA sarakstos kuplā skaitā pārstāvēti arī juristi – kopskaitā 16. Tostarp starptautisko tiesību doktors, Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes prodekāns Jānis Grasis, tiesību doktors, Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas un Biznesa augstskolas “Turība” pasniedzējs Jānis Rušenieks, Tieslietu ministrijas jurists Jānis Ābols. LRA kandidātu vidū atrodami 17 ekonomisti, starp tiem arī Aivars Veiss, bijušais Valsts kases vadītājs, šobrīd uzņēmējs. Izglītības nozari pārstāv 12 cilvēki. No LRA kandidē arī vairāki ārsti − Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide, ģimenes ārsts Māris Nātra, kurš aktīvi iestājās pret e-veselības ieviešanu. No uzņēmējiem jāmin SIA “Brīvais vilnis” izpilddirektors Māris Trankalis un restorānu tīkla “Double Coffee” īpašnieks Andrejs Ņilovs.

LRA sarakstos ir vairāki cilvēki ar mūziku sirdī, piemēram, Māris Žigats, grupas “Pienvedēja piedzīvojumi” līderis, kā arī Guntis Rasims, grupas “Bez PVN” dalībnieks.

Partijas priekšvēlēšanu programmā kā savas galvenās prioritātes 13. Saeimā LRA min: līdzvērtīgas izaugsmes iespējas visiem Latvijas reģioniem, gudru un efektīvu valsts pārvaldi, iedzīvotāju dzīves līmeņa paaugstināšanu un uzņēmējdarbības vides attīstīšanu, stipru un drošu Latviju, kā arī uzticības atjaunošanu valstij.

Radošie inteliģenti gatavojas pieņemt Kopdzīves likumu

Nedaudz vēlāk šajā pašā dienā CVK durvis vēra arī apvienības “Attīstībai/Par!” pārstāvji. Šīs apvienības premjera kandidāts Artis Pabriks savu sarakstu raksturoja gandrīz tādiem pašiem vārdiem kā viņa bijušais kolēģis no “Vienotības laikiem Smiltēns: “Esam izveidojuši līdzsvarotu sarakstu – politikā pieredzējuši, kompetenti līderi ir apvienojušies un ved politikā vairāk nekā 100 jaunu, enerģisku, godprātīgu un kompetentu cilvēku.”

Arī “Attīstībai/Par!” pirmās vietas sarakstos lielākoties uzticētas dažādās partijās jau pabijušiem cilvēkiem: Rīgā – Daniels Pavļuts, Vidzemē – Artis Pabriks, Zemgalē – Ilze Viņķele, Latgalē – Mārtiņš Bondars, Kurzemē – Juris Pūce.

Šiem politiķiem seko virkne kreisi liberālu akadēmiķu, radošo inteliģentu un nevalstisko organizāciju aktīvistu. Piemēram, kādreizējā valsts reformu ministre un “Sorosa fonda Latvija” izpilddirektore un centra “Providus” vadītāja Vita Anda Tērauda (trešā Rīgā), politikas analītiķe un konsultante Marija Golubeva (ceturtā Rīgā), Transporta un sakaru institūta prorektore un Latvijas Universitātes pasniedzēja Liesma Ose (sešpadsmitā Rīgā), bijušais Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītājs Ainārs Dimants (ceturtais Kurzemē), tēlnieks Aigars Bikše (otrais Zemgalē), rakstnieki Dace Rukšāne-Ščipčinska (trešā Vidzemē) un Pēteris Pūrītis (trīsdesmit septītais Rīgā). Vidzemes sarakstā ar ceturto numuru kandidē arī bijušais ārlietu un kultūras ministrs Rihards Pīks. Par “Latvijas attīstībai” pelēko kardinālu dēvētais Edgars Jaunups kandidātu sarakstos nav atrodams, bet Vidzemes sarakstā ar septīto numuru kandidē viņa tēvs Modris Jaunups.

Saistītie raksti

Savā programmā “Attīstībai/Par!” apņemas padarīt Latviju modernu, taisnīgu un eiropeisku. Šī mērķa sasniegšanai apvienība sola ievērojami samazināt pacientu līdzmaksājumus, palielināt minimālo algu un neapliekamo minimumu līdz 500 eiro mēnesī, desmit gadu laikā divkāršot vidējo pensiju, pilnveidot skolu tīklu, celt skolotāju meistarību un atalgojumu, trīskāršot zinātnes finansējumu, divkāršot Valsts kultūrkapitāla finansējumu, samazināt pašvaldību skaitu vismaz trīs reizes, pieņemt Kopdzīves likumu, piešķirt Latvijas pilsonību visiem nepilngadīgajiem Latvijas nepilsoņu bērniem.

Partijas un politisko apvienību kandidātu sarakstu pieteikšana turpināsies līdz 7. augustam.

Kā pirmās savus sarakstus iesniedza Jaunā konservatīvā partija un Rīcības partija. Pēc tam 2.augustā sekoja “Jaunā Vienotība” un “Zaļo un zemnieku savienība”.

LA.lv