Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

LTRK aicina valdību atbalstīt IZM iniciatīvu par Latvijas dalību Eiropas Kodolpētījumu organizācijā0

Publicitātes foto

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina valdību atbalstīt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) informatīvo ziņojumu “Par Latvijas dalības Eiropas Kodolpētījumu organizācijas asociētās valsts statusā finansēšanu”, kas paredz IZM izstrādāt Latvijas pieteikumu Eiropas Kodolpētījumu organizācijā (CERN)asociētās valsts statusā ar nosacījumu, ja šim mērķim tiks piešķirts papildu nepieciešamais finansējums.

Kā informē organizācijas pārstāvji, LTRK jau vairākkārt norādījusi, ka dalība CERN ir būtiska kā valsts ekonomikai, tā arī zinātnei, pētniecībai un reputācijai, jo tādējādi būs iespēja attīstīt augsta pievienotās vērtības pasūtījumu un pakalpojumu realizāciju un akadēmiskās vide stiprināšanu.

“Dalība ir ļoti nozīmīga Latvijai, jo tādējādi varēsim pieteikt sevi kā modernu un attīstītu valsti, lai realizētu unikālus projektus,” norādīja LTRK prezidents Aigars Rostovskis.

Biedrība sagatavojusi atzinumu par IZM ziņojumu, atbalstot ministrijas priekšlikumu valdībai, lai attīstītu ne tikai fundamentālos pētījumus un inženierzinātnes, bet arī paātrinātu zināšanu ietilpīgu produktu attīstīšanu un ražošanu, kas savukārt nozīmētu, ka tautsaimniecība spētu pāriet no darbietilpīgu uz zināšanu ietilpīgu produktu ražošanu.

Aprīļa beigās LTRK rīkoja apaļā galda diskusiju, kur piedalījās gan augstskolu, gan uzņēmēju pārstāvji un politiķi, kur vienojās par to, ka steidzami nepieciešams aktualizēt Latvijas dalību un līguma slēgšanu ar CERN, nosakot finansējuma apjomu un grafiku.

Organizācijā arī norādīja, ka CERN sadarbojas tikai ar to valstu uzņēmējiem un zinātniekiem, kas ir asociētās vai pilntiesīgas dalībvalstis.

“Ja mēs lietojam salīdzinājumus, tad šī organizācija ir zinātnieku olimpiskās spēles, kur ir jābūt pašiem labākajiem. Mēs vēlamies tur būt,” atzina LTRK padomes loceklis Normunds Bergs.

Savukārt RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors Toms Torims informēja, tad process no brīža, kad tiek pieņemts lēmums par iestāšanos līdz tās noslēgšanai ir pietiekami garš, beigās arī paredzot Saeimas balsojumu par līguma ratifikāciju, jo CERN ir starptautiska organizācija.

Ņemot vērā to, ka CERN jau 60 gadus ir pasaulē lielākais un modernākais zinātniskās pētniecības centrs, kas atrodas Šveicē un ir pārstāvēts ar 23 dalībvalstīm, arī Latvijai būtiski šai organizācijai pievienoties, jo no tā ir investīcija gan izglītībā, gan zinātnē, gan biznesā, kas atmaksāsies jau īsā laika posmā.

LTRK apvienojušies vairāk nekā 2500 individuāli biedri un vairāk nekā 60 uzņēmēju biedrības. LTRK individuālo biedru – uzņēmumu – apgrozījums 2017.gadā pārsniedza 14,8 miljardus eiro.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Apspriež pārrobežu sadarbību iepakojuma pārstrādē
2 dienas
AD
Artis Drēziņš
Ekonomika
LA.LV testē motociklus: Ar “Royal Enfield Continental GT 650” aizbraukt uz Liepāju padzert kafiju
2 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Piecelties! Ekonomiskā tiesa nāk!”
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
7 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Kāpēc, pirms laika pensionējoties, nedrīkst strādāt, bet īstajā vecumā strādā, cik tik gribi?
6 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 11 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Latviju pārstāvošajiem autosportistiem trīs goda pjedestāli “RallyX Nordic” debijas sacensībās Rīgā
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
7 stundas