Latvijā
Politika

LTRK ir gatava diskutēt par izmaiņām veselības apdrošināšanas kārtībā0


Ilze Viņķele
Ilze Viņķele
Foto: Karīna Miezāja

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecība (LTRK) ir gatava diskutēt par veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) piedāvātajām izmaiņām valsts veselības apdrošināšanas kārtībā, aģentūrai LETA pauda LTRK valdes locekle Katrīna Zariņa.

Veselības ministre piedāvā veidot vienotu veselības aprūpes pakalpojumu grozu iecerēto divu vietā, kā arī attiecināt procentpunktu sociālo iemaksu uz tādiem alternatīvajiem nodokļu režīmiem kā mikrouzņēmumiem, patentmaksu veicējiem, autoratlīdzību saņēmējiem un citiem.

Patlaban viens procentpunkts sociālo iemaksu veselības apdrošināšanai tiek iekasēts tikai no vispārējā nodokļu režīmā strādājošajiem, bet pārējiem tiek piedāvāta iespēja veikt brīvprātīgās iemaksas.

“LTRK ir gatava diskutēt ar veselības ministri par piedāvāto risinājumu,” sacīja Zariņa. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka LTRK vēlas uzsvērt divus LTRK ieskatā svarīgus sarunas aspektus.

Zariņa piebilda, ka, pirmkārt, jāmeklē risinājumi tam, ka Latvijā ēnu ekonomika mērāma divciparu skaitļos no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas nozīmē, ka ne visi darba devēji un darba ņēmēji piedalās veselības aprūpes finansēšanā līdzvērtīgā un ar to ieņēmumiem samērojamā proporcijā. Šī situācija ir jārisina, meklējot veidus kā parādīt nodokļu maksātājiem skaidru sasaisti starp nomaksāto nodokļu apjomu un saņemto valsts pakalpojumu – līdz šim šo līniju bijis grūti novilkt visās valsts finansētajās jomās.

Otrkārt, pēc Zariņas teiktā, ne mazāk svarīgs aspekts ir nodokļu reformas laikā panāktā vienošanās, ka ar dažādām izmaiņām vismaz trīs gadus netiks pasliktināta uzņēmēju situācija, nodrošinot stabilu un pārskatāmu nodokļu sistēmu.

“Piedāvājums par vienu procentpunktu palielināt nodokļu likmi alternatīvajiem nodokļu maksāšanas režīmiem nav saskaņā ar panākto vienošanos.”

Šo priekšlikumu mums būs grūti atbalstīt. Tas ko varam atbalstīt un ko vajag risināt – ir nomaksāto valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksu (VSAOI) summēšana, ja persona strādā gan tradicionālā, gan alternatīvā nodokļu maksāšanas režīmā,” viņa uzsvēra.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka koalīcijas Attīstības padomes sēdē Viņķele piedāvāja veidot vienotu veselības aprūpes pakalpojumu grozu, attiecinot procentpunktu sociālo iemaksu uz tādiem alternatīvajiem nodokļu režīmiem kā mikrouzņēmumiem, patentmaksu veicējiem, autoratlīdzību saņēmējiem un citiem. Ministre gribētu, lai izmaiņas stātos spēkā no 2020.gada 1.janvāra.

Viņķele pēc šīs sanāksmes sacīja, ka visi valdību veidojošo partiju pārstāvji atbalsta virzību uz vienu veselības aprūpes pakalpojumu grozu, turklāt arī ideja par viena veida pievienošanos valsts veselības apdrošināšanai konceptuāli tikusi atbalstīta.

Saistītie raksti

Tikmēr Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) padomnieks veselības aprūpes jautājumos Renārs Putniņš (JV) sacīja, ka pagaidām ir pāragri runāt par atbalstu veselības ministres piedāvātajām izmaiņām valsts veselības apdrošināšanas organizēšanā.

Pēc Putniņa teiktā, lai atbalstītu Viņķeles ideju, nepieciešams konkrēts piedāvājums, jo patlaban notikusi pirmā sanāksme, bet par principiem, ceļiem un veidu, kā virzīties tālāk ar Veselības aprūpes finansēšanas likumu, tiks runāts nākamajā tikšanās reizē, kas paredzēta nākamnedēļ.

LA.lv