×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
2. oktobris, 2013
Drukāt

LTRK: mikrouzņēmuma nodokļa likmes celšana būtu katastrofa mazajam biznesam (1)

Endzins

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) kategoriski iestājas pret Saeimas neatkarīgās deputātes Elīnas Siliņas virzīto priekšlikumu mikrouzņēmumu nodokļa likmi paaugstināt līdz 15%, sākot no 2015.gada. Šīs idejas atbalstīšana būtu katastrofa mazajam biznesam Latvijā – šādu viedokli portālam “LA.lv” pauda LTRK vadītājs Jānis Endziņš.

 

“Mikrouzņēmumu kā uzņēmējdarbības formas izveide mazinājusi “ēnu” ekonomiku Latvijā un legalizējusi desmitiem miljonu latu, kas šobrīd kā mikrouzņēmumu darbinieku atalgojums silda iekšējo tirgu – tas ir fakts,” atzīmē Endziņš, akcentējot, ka mikrouzņēmumu nodokļa paaugstināšana daļu sīkbiznesa aizdzīs atpakaļ “ēnu” sektorā un mazinās jaunu biznesa ideju pārtapšanu mikrouzņēmumos.

“Izveidotā mikrouzņēmumu nodokļa sistēma pielīdzināma bērnu un jaunatnes sporta skolām – likvidējot jaunatnes sportu, ir bezcerīgi cerēt uz labu sabiedrības veselību un augstiem sasniegumiem profesionālajā sportā. Ja nepārdomāti tiks pacelts nodoklis mazajam biznesam, nav ko cerēt uz “Latvijas Skype” un vidēja, liela mēroga nodokļu maksātāju pieaugumu,” uzsvēra LTRK vadītājs.

Viņaprāt, tā vietā, lai izstrādātu priekšlikumus Nacionālā attīstības plāna vadmotīva “ekonomikas izrāviens” panākšanai Latvijas tautsaimniecībā, deputāti nāk klajā ar iniciatīvām, kas atkal iedragā uzņēmējos vāro “tiesiskās paļāvības” principu un ir pretrunā valsts definētajam ekonomikas izrāviena mērķim.

“Nosakot salīdzinoši zemu un sīkbiznesam draudzīgu nodokļa likmi, tika iedots “burkāns” “ēnu” ekonomikā strādājošajiem uzņēmējiem, un “burkāna”, ne “pātagas” stimuli uzņēmējdarbībā strādā vislabāk,” uzsver Endziņš un atzīmē, ka ieguvējs no šī soļa ir arī valsts budžets, ko papildina stabili ieņēmumi no sīkbiznesa nodokļa. Valstij samaksātais nodoklis aug ar katru gadu, un šogad mikrouzņēmumi valstij jau samaksājuši vairāk nekā pērn kopā.

Uzņēmēji piedāvā diskutēt par tautsaimniecībai draudzīgākām mikrouzņēmuma nodokļa likmes izmaiņām, veicinot mikrouzņēmumu izveidi un izaugsmi, ko pirms aptuveni gada rosināja arī Saeimas deputāts Romāns Naudiņš.

“Paaugstinoties uzņēmumu apgrozījumam, palielinot mikrouzņēmumos atļauto darbinieku skaitu no pieciem līdz deviņiem un to atalgojuma slieksni, kā tas ir citviet Eiropas Savienībā, iespējams pakāpeniski celt arī mikrouzņēmumu nodokļa likmi, lai “apgriezienus” uzņēmis sīkbiznesa pārstāvis, pārejot uz vispārējo darbaspēka nodokļu likmi, ir veselīgs un dzīvotspējīgs, nevis saņem ledusaukstu dušu!” norāda Endziņš.

Jau ziņots, ka darbs pie LTRK iniciētā mikrouzņēmumu atbalsta pasākumu kopuma sākts 2009.gadā. Mikrouzņēmuma nodokļa likme šobrīd ir 9%. Deputāte Siliņa jau iepriekš rosinājusi mikrouzņēmuma nodokļa nosacījumos, cita starpā piedāvājot pakāpeniski audzēt likmi, līdz tā 2017.gadā sasniedz 15%.

LTRK apvienojušies visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi. Organizācija apvieno 1 002 individuālus uzņēmumus un 60 nozaru asociācijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+