Ekonomika

LTRK: Noteikt profesijas standartus un pie tiem turēties ir nevajadzīgi1


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Artūrs Ķipsts

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina mazināt birokrātiju, atsakoties no esošās profesiju standartu kārtības, jo tas rada papildu slogu gan izglītības nozarei, gan uzņēmējiem, tā portālam “La.lv” pavēstīja LTRK Sabiedrisko attiecību konsultante Rūta Grikmane.

“Izglītības iestādēm ir jābūt tām, kas ne tikai ātri spēj reaģēt uz darba tirgus pieprasījumu, bet arī paredzēt iepriekš, kādas prasmes būs nepieciešamas pēc gada un garāka laika posma, tādēļ noteikt profesijas standartus un turēties pie tiem ir nevajadzīgi, radot papildu slogu un resursu patēriņu arī valstij,” saka LTRK prezidents Aigars Rostovskis.

Pašreiz ir noteikta kārtība, ka katrai profesijai jābūt izstrādātiem standartiem, kas jāievēro izglītības iestādēm,taču jaunās iespējas, globalizācija un informācijas pieejamība nodrošina ļoti ātru zināšanu apmaiņu, ātri ieviest pieprasītos mācību priekšmetus. LTRK vērsusies ar vēstuli Izglītības un zinātnes ministrijā, kā arī Valsts Izglītības un satura centrā, rosinot izvērtēt priekšlikumu, kas paredz profesiju standartu kārtību, lai no tās atteiktos.

Vienlaikus biedrība aicina sagatavot sarakstu ar tām profesijām, kurām nepieciešama īpaša un regulāra sertifikācija, piemēram, medicīna, arhitektūra vai būvniecība, lai šādā veidā novērstu drošības riskus cilvēkiem, kā arī ievērotu noteiktus standartus, bez kuriem nav iespējams iztikt. Šādu sertifikācijas procesu iespējams nodot nozaru asociācijām, uzticot profesionāļiem lemt par speciālista atbilstību un prasmēm veikt amata pienākumus.

“Mēs vēlamies, lai Latvija būtu vieta, kur pulcējas talanti, taču arī izglītības sistēmai ir jābūt pietiekami ātri reaģējošai, lai spētu apmierināt uzņēmēju pieprasījumu. Manuprāt, ir muļķīgi noteikt standartus, kas jāapgūst konkrētas profesijas pārstāvjiem, tā vietā atstājot izvēli uzņēmēju jeb darba devēju ziņā, jo konkurence ir pietiekama, lai izglītības iestādes pēc tam izdarītu secinājumus,” saka Rostovskis.

Saistītie raksti

Augstāko izglītības iestāžu kvalitāte tiek pārbaudīta ar akreditāciju, kuru, LTRK ieskatā, būtu jāļauj iegūt arī starptautiskās aģentūrās. Progresīva valsts attīstība ir iespējama tikai tad, kad intelektuālie centri – augstskolas – bez liekiem birokrātijas šķēršļiem sadarbosies ar nozari, abpusēji izdevīgu mērķu vadīti. Savukārt, nozaru ekspertu padomes ir pierādījušas, ka nav pietiekami efektīvas.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) ir politiski neitrāla uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi. Pēc biedru skaita LTRK ir lielākā uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies vairāk nekā 2350 individuāli biedri un vairāk nekā 60 uzņēmēju biedrības. LTRK individuālo biedru – uzņēmumu – apgrozījums 2016.gadā pārsniedza 13,6 miljardus eiro.

 

LA.lv