×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
10. jūlijs, 2015
Drukāt

LTV: aukstuma dēļ zvēraudzētavā bojā gājuši 472 ūdeļu mazuļi (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Vienā no Latvijas lielākajām zvēraudzētavām gājuši bojā gandrīz 500 ūdeļu mazuļi; pastāv aizdomas par cietsirdīgu attieksmi pret dzīvniekiem, izmeklēšanā iesaistījusies policija, kā arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), vēsta portāls “Lsm.lv”.

Par traģiskajiem notikumiem, kas risinājušies zvēraudzētavā Grobiņas apkārtnē, LTV Ziņu dienestā vienlaikus vērsās divas dzīvnieku aizsardzības biedrības. Tās norādīja uz sāpēm un ciešanām, ko nācies pārdzīvot šīs fermas iemītniekiem.

Šīs vasaras aukstās jūnija naktis ir bijušas liktenīgas 472 ūdeļu mazuļiem, kuri savos krātiņos vienkārši nosaluši. Tas noticis tādēļ, ka dzīvnieku migās nebija ielikti pret aukstumu sargājošie skaidu pakaiši. To apstiprina zvēraudzētavas vetārste.

“Māmiņa ar bērniņiem dzīvo tādā nelielā ligzdiņā. Apakšā ir paklājs no salmiem vai skaidām. Ar mammas siltumu viņam ir par maz – tā mamma nespēj visus sasildīt,” saka veterinārārste Gunta Isajeva.

Taču vairāku diennakšu ilgā laikā pakaiši būrīšos nebija ielikti un dzīvnieki nobeigušies. “Tā ir cietsirdība pret dzīvniekiem, kas ir krimināli sodāma. Dzīvnieki ir atstāti bez aprūpes, bezpalīdzīgā situācijā un bezpalīdzīgā stāvoklī, kurā viņi par sevi nevar parūpēties un nevar sevi aizstāvēt,” saka biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītājs Aivars Andersons.

Viņu papildina citas dzīvnieku aizsardzības organizācijas “Dzīvnieku draugs” pārstāve Laura Karnīte. “Mēs, protams, ļoti gribētu cerēt uz atbildīgo iestāžu rīcību un, ka šī tomēr varētu būt tā reize, kad zvēraudzētavas īpašnieki tiktu saukti pie atbildības. Ir vetārsta atzinums, ka bojāejas iemesls ir tieši pareizu labturības apstākļu nenodrošināšana,” uzsver Karnīte.

Fermas pārstāvji stāsta, ka centušies izlīdzēties, saliekot sprostos skaidu vietā salmus, bet tas nav palīdzējis, un mazuļi tomēr nosaluši.

Zvēraudzētava ir liels uzņēmums, kur Grobiņā un Vērgalē kopā ir vairāk nekā 160 000 dzīvnieku un ap 100 darbinieku. Līdz šim nekas tāds nebija noticis. “Nu, diemžēl, tā tiešām ir ārkārtas situācija. Tāda situācija, protams, nav pieļaujama,” saka uzņēmuma “Grobiņa”, padomes locekle Argita Jaunsleine. “Šoreiz tā izveidojās piegādātāja dēļ, kurš neturēja savu solījumu un neatveda mums skaidas, par kurām mēs bijām veikuši apmaksu norādītajā termiņā, par kādu mēs bijām vienojušies,” pauda Jaunsleine.

Turpretim piegādātāji nejūtas vainīgi. Zvēraudzētāji neesot nomaksājuši vēl iepriekšējos parādus. Turklāt skaidas, ko viņi piegādā, nemaz neesot derīgas dzīvniekiem. „Skaidas, ko mēs piegādājam, nav piemērotas pakaišiem, jo to mitruma procents pārsniedz 50%. Tas pat būtu noziegums – tādas skaidas lietot pakaišiem. Apgalvot, ka mēs būtu saistībā ar šo “nepiegādi” ir pilnīgi absurdi, jo saskaņā ar mūsu vienošanos, kuru viņi nav pildījuši, mums piegādes termiņš pat nav iestājies,” bilst uzņēmuma “Daibi” valdes locekle Ērika Birnīte.

PVD nešaubās – atbildība pienākas nevis piegādātājiem, bet gan dzīvnieku īpašniekiem. “Protams, ka tas šos dzīvnieku īpašniekus no atbildības par šo notikumu neatbrīvo. Viņiem bija jāmeklē citi varianti un jebkurā gadījumā bija jānodrošina šie dzīvnieki ar pakaišiem,” atzīmē PVD novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Gan policija, gan veterinārais dienests, kur vērsušies dzīvnieku aizstāvji, atzīst – tik daudzskaitlīga bojāeja zvēraudzētavās līdz šim nekad nav fiksēta. “Tieši konkrēti par ūdeļu audzētavu ir bijusi informācija. Proti, ka tajā nav piemēroti apstākļi ūdeļu turēšanai, kā dēļ dzīvniekiem radušās veselības problēmas. Šī informācija mūsu redzeslokā bija, bet tika nodota kompetentākām institūcijām,” saka Valsts policijas pārstāve Jolanta Knīse.

PVD sola rīkoties. “Visticamāk, ka viņš tiks novērtēts kā ļoti nopietns labturības noteikumu pārkāpums un līdz ar to administratīvais sods. Tas būtu maksimāli ap 1000 eiro,” pauž Irbe.

Par cietsirdīgu attieksmi pret dzīvniekiem likums gan paredz kriminālatbildību. Taču uzraugi uzskata, ka tik stingri traktēt nevajadzētu. Tie atzīst, ka arī iepriekš sūdzības par “Grobiņu” bijušas, bet pārkāpumi tomēr līdz šim nav bijuši konstatēti.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Neesu ekoterorists, bet izklausās pēc vienkāršas neizdarības. Kas novedusi pie dzivnieku nāves (zaudējumiem uzņēmumam). Jāsoda vainīgie darbinieki arī vadība. Jo ja jampapiņš kaut ko neizdara, tas tik vadības vainas dēļ.

  2. hm…ja es pareizi saprotu, tad šie dzīvnieciņi tiek audzēti kažokiem?! ja es pareizi esmu sapratusi, tad man šķiet pilnīgi absurdi runāt par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem, jo audzētavas galvenais mēŗkis jau vien ir liela cietsirdība pret dzīvniekiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+