×
Mobilā versija
+9.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
10. augusts, 2015
Drukāt

LTV: kukulis teju pusmiljona eiro apmērā atrasts Magoņa automašīnā (2)

Magonis3_DB_7

Kukulis teju pusmiljona eiro apmērā atrasts bijušā “Latvijas Dzelzceļa” (LDz) vadītāja Uģa Magoņa automašīnā, kas bijusi ceļā no Igaunijas, pirmdien vēstīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums “Panorāma”, atsaucoties uz tā rīcībā esošo neoficiālu informāciju.

Tostarp, iespējams, ka Magoņa aizturēšanā bijusi iesaistīta arī Igaunijas Drošības policija – tā telefonsarunā LTV netieši apstiprināja kaimiņvalsts drošības dienesta “KaPo” pārstāvis. Tikmēr LDz meitasuzņēmumā, kas veica aizdomīgo iepirkumu, apstiprina – tā virzību uzraudzījusi arī Satiksmes ministrija.

LTV norādīja – neatbildēts paliek jautājums, vai šo naudu Magonim būtu bijis jādala vēl ar kādu un vai aizturēšanas operācija ir novesta līdz galam, aizturot tikai viņu vienu. Igaunija iekšējās drošības dienestā “KaPo” saņemts arī netiešs apstiprinājums tam – Magoņa aizturēšanā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sadarbojies ar Igaunijas Drošības policiju.

“Latvijas ģenerālprokuratūra un KNAB lūdza gan Igaunijas ģenerālprokuratūras, gan mūsu palīdzību dažām darbībām, bet to jums vajadzētu jautāt ģenerālprokuratūrai. Mums vispirms jārunā ar Latvijas ģenerālprokuratūru, lai noskaidrotu, cik daudz un ko īsti mēs drīkstam teikt,” atklāja Igaunijas drošības dienestā.

Uz aizliegumu izpaust vairāk informācijas norāda arī Igaunijas ģenerālprokuratūrā. “Izskanējis, ka ir saistība starp Oļegu Osinovski un kriminālizmeklēšanu, kurā iesaistīts jūsu dzelzceļa vadītājs. Jā, to es varu apstiprināt, tāpat kā to, ka Latvijas tiesībsargājošās institūcijas ir atsūtījušas aicinājumu pēc palīdzības un mēs pie tā strādājam,” sacīja Igaunijas ģenerālprokuratūrā.

Igaunijas ģenerālprokuratūrā gan noliedz, ka izmeklēšana notiktu arī Igaunijā, tāpēc plašāku informāciju nesniedz.

Pēc raidījumā vēstītā, nerunīgi ir pilnīgi visi Magoņa lietā iesaistītie. Iespēja komentēt KNAB minētā meitasuzņēmuma “Latvijas Dzelzceļa ritošā sastāva serviss” aizdomīgo iepirkumu dienas laikā tā arī neatrodas ne tā valdes priekšsēdētājai Svetlanai Bergai, ne valdes locekļiem Ivaram Rullim, Genādijam Rjazancevam un Ivaram Pāžem.

Tā vietā vispārīgu rakstisku atbildi par iepirkuma gaitu sniedz Magoņa pienākumu izpildītājs Aivars Strakšas: “Iepirkumu procedūra ir korekti ievērota, taču pamatojoties uz publiski izskanējušo informāciju, kas apšauba LDz meitas uzņēmuma iepirkumu caurspīdību un konkrēto darījumu, LDz valde šodien [pirmdien] ir pieņēmusi lēmumu piesaistīt neatkarīgu auditoru, lai veiktu pārbaudi, vai konkrētā darījuma iepirkumu procedūra ir bijusi atbilstoša likumam un uzņēmuma interesēm.”

Strakšas arī apstiprina ka par šo iepirkumu tāpat kā par visiem citiem, kuru summa pārsniedz 142 tūkstošus eiro, ir informēts uzņēmuma akcionārs – Satiksmes ministrija.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka KNAB sācis kriminālprocesu pret LDz valdes priekšsēdētāju Magoni par kukuļa lielā apmērā piedāvājuma pieņemšanu.

KNAB pārstāve Laura Dūša pirmdien aģentūru BNS informēja, ka kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma panta daļas par kukuļa – materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku par kādu jau izdarītu likumīgu vai nelikumīgu darbību vai pieļautu bezdarbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, ja pārkāpums izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja kukulis pieprasīts.

Par šo pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz 10 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Pēc Dūšas teiktā, kriminālprocesa ietvaros iegūto pierādījumu kopums dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka kukulis saņemts saistībā ar LDz meitasuzņēmuma “LDz ritošā sastāva serviss” (LDz RSS) iepirkumu.

Portāls “Diena.lv” iepriekš ziņoja, ka iespējams, Magonis tiek turēts aizdomās par aptuveni pusmiljona eiro kukuļa saņemšanu saistībā LDz RSS nesenu daudzmiljonu iepirkumu – četru vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Igaunijas miljonāram Osinovskim piederošā uzņēmuma “Skinest”.

Iepirktās lokomotīves bijušas dažādā stāvoklī un to cena atšķīrusies, bet katra no četrām lokomotīvēm maksājusi ap diviem miljoniem eiro un vairāk. Divas no četrām iepirktajām dīzeļlokomotīvēm jau piegādātas. “LDz RSS” iepirkums par četru 2TE116 sērijas lietotu dīzeļlokomotīvju iegādi noslēdzās šā gada 7.aprīlī, tajā bijuši divi pretendenti un uzvarējis “Skinest”, kas ir arī viens no galvenajiem lokomotīvju rezerves daļu piegādātājiem LDz, pateicoties uzņēmuma līgumiem ar ražotājiem Krievijā, raksta “Diena.lv”.

Savukārt Osinovskis Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR uzsvēris, ka konkurss par lokomotīvju iepirkumu noticis pēc visiem noteikumiem.

Oļega Osinovska dēls Jevgeņijs Osinovskis, kurš ir Igaunijas valdošajā koalīcijā esošās Sociāldemokrātiskās partijas (SDE) priekšsēdētājs, pirmdien paziņoja, ka nepastāv nekādas attiecības starp SDE un Oļegu Osinovski.

Tāpat vēstīts, ka KNAB 6.augusta vakarā veicis kratīšanu Magoņa darba vietā un viņu aizturējis. LDz vadītājs no amata piektdien, 7.augustā, tika atbrīvots, un par viņa pienākumu izpildītāju iecelts LDz līdzšinējais valdes loceklis Aivars Strakšas. Satiksmes ministrs Anrijs Matīss atzina, ka Magoņa aizturēšana saistītā ar kādu saimniecisku darījumu.

Rīgas rajona tiesa sestdien, 8.augustā, Magonim piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu.

Latvijas Televīzijas raidījums “Panorāma” 7.augustā vēstīja, ka KNAB kratīšanas veicis ne tikai Magoņa darba vietā, bet arī īpašumā Amatciemā. Magoņa pēctecis LDz vadītāja amatā varētu būt pašreizējais kompānijas viceprezidents Edvīns Bērziņš.

“Lursoft” informācija liecina, ka Magonis bija LDz valdes priekšsēdētājs kopš 2005.gada. No 2003. līdz 2005.gadam vadījis LDz padomi.

LDz pieder valstij. Tā koncerns nodarbojas ar kravu pārvadājumiem pa dzelzceļu un uztur infrastruktūru.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Varšavas Interpols Atbildēt

    tas bija šveices bodītes štadler kukulis, tos nodeva konkurenti.

  2. 695 tūkstoši eiro – par šādu summu, neņemot hipotekāro kredītu, VAS Latvijas dzelzceļš prezidenta Uģa Magoņa dzīvesbiedre Anastasija Magone (abi attēlā) pērn iegādājusies iespaidīgu dzīvokli Rīgā, Elizabetes ielā.
    ===========
    Krievietei vajadzēja vēl vienu dzīvokli?

Draugiem Facebook Twitter Google+