Latvijā
Sabiedrība

LTV skaidro, kādēļ “gāja gaisā” Krievijas TV kanāla “Russia Today” teletilts no Zaķusalas studijas1

Ekrānuzņēmums no “Russia Today” video.

Aizvadītajā nedēļā, 14. martā, Latvijas Televīzijas (LTV) 3. studijā, no kuras katru dienu tiek pārraidītas LTV ziņas, notika teletilts Krievijas televīzijas kanāla “Russia Today” (RT) vajadzībām. Absurdā situācija, ko LTV nosoda un uzskata par absolūti nepieņemamu un neattaisnojamu, radusies, satura ražošanas daļas darbiniekam, kurš atbild par tehnikas īres projektiem, vienpersoniski pieņemot lēmumu sniegt pakalpojumu un nodrošinot tā realizāciju. LTV valde un LTV Ziņu dienesta vadība par notikušo uzzināja tikai 15. marta vakarā, kad teletilts jau bija noticis, tā šodien paziņojumā medijiem portālam “La.lv” atzīst LTV Komunikācijas speciāliste Krista Luīze Priedīte.

LTV vēlreiz uzsvēra savā paziņojumā, ka šis gadījums – izmantot LTV telpas un tehniku RT teletilta vajadzībām, ir pilnīgi neatbalstāma un nattaisnojama prakse, īpaši laikā, kad tik svarīga ir Latvijas informatīvās telpas aizsardzība un stiprināšana. LTV ir veikusi notikušā apstākļu skaidrošanu, un no atbildīgajiem LTV darbiniekiem ir saņemti paskaidrojumi.

Tuvāko dienu laikā tiks pieņemti attiecīgie lēmumi.

LTV valdes loceklis Ivars Priede uzsver, ka nesankcionētais tehnikas iznomāšanas gadījums nekādā veidā neietekmē un nevar ietekmēt saturu LTV ēterā: “Gribu uzsvērt – šis ir tehnisks jautājums un, nododot signālu tālāk, ir nodrošināts televīzijas tehnoloģiju pakalpojums, kas nekādā veidā nav saistīts ar LTV saturu.”

LTV no savas puses skaidro, ka otrdien, 12. martā LTV darbinieks, kura darba pienākumos ietilpst arī darbs ar tehnikas īres projektiem trešajām pusēm, tika uzrunāts par iespēju izīrēt LTV mazo studiju. Darbinieks tās pašas dienas pusdienlaikā e-pastā RT pārstāvjiem apstiprināja gatavību nodrošināt viņu lūgtos pakalpojumus. Darbinieks, nesaskaņojot savu rīcību ne ar Satura ražošanas direktoru, ne atbildīgo dienestu vadītājiem vai LTV valdi, vienpersoniski pieņēma lēmumu sniegt pakalpojumu, ieplānoja nepieciešamos resursus (tehniskos un cilvēkresursus), kā arī noorganizēja Jāņa Jurkāna iekļūšanu LTV ēkā.

“Darbiniekam bija iespēja pašam ieplānot iznomātos resursus, jo ikdienā viņš apkalpo LTV iekšējo resursu plānošanas sistēmu. Teletilts notika 14. marta dienas pirmajā pusē. Darbinieks, kurš vienpersoniski bija veicis lēmuma pieņemšanu un tālākos sagatavošanas darbus, bija arī sagatavojis tāmi, ko apstiprināja atbildīgās daļas direktors. No atbildīgās daļas direktora paskaidrojuma izriet, ka atbildīgais darbinieks to viņam iesniedzis tikai pēc tam, kad teletilts jau bija noticis. Darbinieks, atšķirībā no tā, kas minēts viņa darba pienākumos – uzdot juristiem sagatavot līgumu par pakalpojumu – to nebija izdarījis,” tā teikts Priedītes izplatītajā LTV viedoklī presei.

Gan LTV valde, gan LTV Ziņu dienesta vadība par notikušo uzzinājusi 15. marta vakarā pēc darba laika beigām, bet līdz piektdienas, 15. marta plkst. 17.30 tāme pie valdes vēl nebija nonākusi.

“Šāds gadījums vispār nedrīkstēja notikt. Ignorējot iekšējos uzņēmuma darba pamatprincipus, ir cietusi LTV reputācija un uzticamība. Šis ārkārtējais un nepieļaujamais gadījums ir atklājis trūkumus darbinieku kompetenču un atbildības līmeņa izpratnē, tas ir aktualizējis jautājumus gan par iekšējo dokumentu apriti, gan drošību,” uzsver Priede.

Jau šobrīd tiek strādāts pie iekšējo normatīvo aktu pārskatīšanas un atjaunošanas, lai šos jautājumus sakārtotu.

LTV būtiski pastiprinās lēmumu pieņemšanas procedūras, kas saistītas ar studiju un studiju tehnikas izīrēšanu, teletiltu un satelīta sakaru nodrošināšanu trešajām pusēm.

Latvijas Televīzija veic saimniecisko darbību, un viens no pakalpojumiem, ko piedāvā LTV, ir tehnikas noma. Starp objektiem un pakalpojumiem, kas izcenoti, ir arī LTV studijas, klāstīja paziņojumā Priedīte.

Ņemot vērā to, ka šādi gadījumi, kad trešās personas izmanto LTV resursus, tostarp studijas un ar tām saistītos tehniskos darbiniekus, ir ļoti reti, katrs gadījums līdz šim ticis atsevišķi izskatīts, piedaloties visiem atbildīgo dienestu vadītājiem un direktoriem, kā arī saskaņots ar LTV valdi. Šādos gadījumos tiek sasaukta atbildīgo dienestu vadītāju un LTV valdes sapulce, kurā tiek izvērtēta LTV tehniskā veiktspēja un tā brīža tehniskā noslogotība.

Tiek izvērtēts arī tas, vai pakalpojuma sniegšana nenodarīs zaudējumus LTV tēlam, reputācijai un nav pretrunā ar LTV vērtībām. Ja tiek pieņemts pozitīvs lēmums un tiek ļauts trešajām personām izmantot LTV resursus, tiek noslēgts līgums, Latvijas Televīzija sniedz pakalpojumu – pēc nepieciešamības nodrošina telpas, tehniku, darbiniekus – un izraksta komersantam rēķinu

“Mēs nemainīgi paliekam uzticīgi LTV vērtībām un kalpojam sabiedrības vajadzībām. Latvijas Televīzija atvainojas visai sabiedrībai un skatītājiem, kuriem šis gadījums licis apšaubīt LTV ētikas un kvalitātes standartus,” norāda Ivars Priede.

Jau ziņots, ka LTV studijas izmantošana Krievijas televīzijas kanāla “Russia Today” vajadzībām nav pieņemama un rada riskus Latvijas informatīvās telpas drošībai, uzskata Valsts drošības dienests (VDD), šodien vēstīja LETA.

VDD aģentūrai LETA atzina, ka dienests ir informēts par minēto gadījumu un pašlaik veic notikušā apstākļu noskaidrošanu. VDD vērtējumā šāda prakse, ka valsts finansēts sabiedriskais medijs sniedz atbalstu Krievijas propagandu izplatošam medijam, nav pieņemama un ir saistīta ar riskiem Latvijas informatīvās telpas drošībai.

Saistītie raksti

Latvijas sabiedriskā medija sadarbība ar Krievijas propagandas mediju var negatīvi ietekmēt gan konkrētā medija tēlu sabiedrībā, gan visas Latvijas valsts reputāciju starptautiskajā vidē, uzskata dienestā.

Kā vēstīts, pagājušajā nedēļā no Latvijas Televīzijas studijas pārraidīta intervija Krievijas televīzijas kanālam “Russia Today”. Pirmdien paziņojumā “Facebook” Latvijas Televīzijas pārstāvji uzsvēra, ka to uzskata par nepieņemamu, kā arī neatbalstāmu un neattaisnojamu praksi.

LA.lv