×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
7. novembris, 2014
Drukāt

LTV tiešraidē vāks līdzekļus Brāļu kapu restaurācijai

Publicitātes foto.Publicitātes foto.

Līdzekļus vāks Rīgas Brāļu kapu heraldisko tēlu Zemgale un Kurzeme, strēlnieku bareljefu un desmit apriņķu ģerboņu restaurācijai Noslēdzošajā sienā.

Brāļu kapu tapšana

1915. gada 15. oktobrī Ķeizarmežā, Doma un Pētera baznīcas kapos (tagadējos Meža kapos) tika guldīti trīs varoņi – pirmie kritušie latviešu strēlnieki, kuri atdeva savas dzīvības par Latviju kaujā pret vāciešiem Tīreļpurvā. Viņu vārdi: Jēkabs Voldemārs Timma, Andrejs Stūris, Jānis Gavenass.

1923. – 1936. gadā memoriālā ainava, atbilstoši tēlnieka Kārļa Zāles iecerei izveidota par ainavisku, arhitektonisku un tēlniecības ansambli.

1936. gada 11. novembrī Brāļu kapi tika iesvētīti.

Piemiņas ansamblis izveidots priedēm apaugušā kāpu zonā, par tā celtniecības materiālu izvēlēts vietējais materiāls — šūnakmens no Allažu apkaimes akmenslauztuvēm. Vienīgi piemiņas plāksnēm izmantots ievestais smilšakmens, bet skulpturālā grupa Divi brāļi darināta no Itālijas travertīna.

Lāčplēša dienā sadarbībā ar LTV 1 Lāčplēša dienā rīkos ziedojumu vākšanas akciju Rīgas Brāļu kapu heraldisko tēlu Zemgale un Kurzeme, kā arī strēlnieku bareljefu restaurācijai, portālam LA.lv pastāstīja Rīgas Brāļu kapu fonda pārstāve Inga Jaunzeme-Grīnvalde.

Līdzekļi LTV 1 tiešraidē tiks vākti Rīgas Brāļu kapu heraldisko tēlu Zemgale un Kurzeme, strēlnieku bareljefu un desmit apriņķu ģerboņu restaurācijai Noslēdzošajā sienā. Kopējās izmaksas tam plānotas 49 000 eiro apmērā.

Tiešraide LTV 1 sāksies plkst. 17.45, un tās laikā skatītāji varēs vērot plašu māksliniecisko programmu un informatīvus materiālus par Rīgas Brāļu kapiem. Ziedojumu lāde tiks novietota Daugavas krastmalā pie Svecīšu sienas, RLB nama vestibilā un Rīgas Brāļu kapos. Ziedojuma tālrunis – 90006480.

Fonds aicina sabiedrību aktīvi atbalstīt restaurācijas darbus, lai nākamgad, 2015. gadā varētu sekmīgi atzīmēt šī ievērojamā Latvijas kultūras pieminekļa izveides simtgadi.

Kapos guldīti aptuveni 2000 varoņi, to skaitā ap 200 nezināmie. Rīgas Brāļu kapi ir ne tikai kultūras un vēstures simbols, bet arī mūsu latvju tautas vienotības, kopīga spēka, centienu, cerību un pārliecības simbols. Rīgas Brāļu kapu memoriālais ansamblis ar mākslinieciskiem līdzekļiem pausto patriotisko ideju ir Latvijas nacionālais lepnums. Tas ir pirmais šāda veida ansamblis Eiropā.

Iepriekšējos divos gados (2012.-2013.) RBKLVMF Rīgas Brāļu kapu Noslēdzošās sienas Centrālās daļas restaurācijai un apkopei ieguldīja 99 970 latus, 2014. gadā ieguldīti 42 697 eiro Noslēdzošās sienas Kreisās puses restaurācijā. 2014.g. 11. novembra akcijā plānots savākt EUR 49 000 ziedojumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+