×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
17. decembris, 2012
Drukāt

LU profesors: emigrācijas dēļ Latvijā gadā zaudē 5–8% IKP

Foto - LETAFoto - LETA

Latvija emigrācijas iespaidā gadā zaudē 5–8% no iekšzemes kopprodukta (IKP), sacīja Latvijas Universitātes (LU) profesors Mihails Hazans.

“Aptauja 2011.gadā liecināja, ka tikai 8% emigrantu plānoja atgriezties nākamajā pusgadā un tikai 20% – nākamajos piecos gados. Tuvākajā nākotnē tā kļūs par lielu izaicinājumu Latvijai. Es uzskatu, ka emigrācijas iespaidā tiek zaudēti 5–8% no Latvijas IKP,” norādīja Hazans.

Viņš arī uzsvēra, ka 77% Latvijas iedzīvotāju emigrāciju uzskata par lielāko draudu valstij. “Protams, lielākie faktori, kas veicina emigrāciju, ir lielā atalgojuma iespējas ārzemēs un bezdarbs Latvijā. Emigrācija gan ir pozitīvi ietekmējusi vidējā atalgojuma un bezdarba rādītājus,” piebilda LU profesors.

Savukārt pētījumu kompānijas “Gallup Europe” ģenerāldirektors Roberts Mančins, atsaucoties uz pērn veiktu pētījumu, teica, ka 25% no Latvijas iedzīvotājiem vēlas emigrēt, bet vecumā līdz 35 gadiem to īpatsvars ir 44%. Igaunijā šie rādītāji ir attiecīgi 26% un 44%, bet Lietuvā – 25% un 46%.

“Emigrācija skar visu pasauli. Liela populācijas daļa vēlas izceļot arī tādās valstīs kā Beļģija, Anglija un Francija. Cilvēki saskata iespējas īstenot savus sapņus vai rast ko labāku citur,” piemetināja Mančins.

Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas sniegto informāciju no 2000. līdz 2011.gadam Latvijas iedzīvotāju skaits samazinājies par 300 tūkstošiem, tostarp 213 tūkstoši ir emigrējuši.

Savukārt Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta 2011.gadā apkopotie dati par Latvijas valstspiederīgo skaitu ārvalstīs liecina, ka Latvijas diasporas lielums pasaulē varētu būt 350‒400 tūkstoši cilvēku.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+