×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
29. septembris, 2014
Drukāt

LU svin 95 gadu pastāvēšanas jubileju (1)

Toms Grīnbergs / LU Preses dienestsToms Grīnbergs / LU Preses dienests

Šogad Latvijas Universitāte (LU) svin savu 95 gadu jubileju, un tai par godu notiek virkne pasākumu – ekspertu diskusijas, izstādes, konferences, svinības un tamlīdzīgi, vēsta LU Preses centrs.

LU (tolaik Latvijas Augstskola) tika dibināta drīz pēc Latvijas neatkarības iegūšanas 1919. gada 28. septembrī, tādēļ svinību centrālais notikums risinājās sestdien, 27. septembrī.

Svinīgajā senāta sēdē LU rektors prof. Mārcis Auziņš klātesošajiem atgādināja pirms desmit gadiem aizvadīto 85. gadadienas svinīgo sēdi, kuras laikā tika postulēts mērķis padarīt LU par zinātnes universitāti un panākt, lai LU atrastos vadošo Eiropas un pasaules universitāšu vidū. Rektors norādīja, ka pēdējo gadu laikā Universitāte ir ļoti būtiski pavirzījusies uz priekšu šī mērķa sasniegšanā: “Galvenie panākumu kaldinātāji un šo panākumu atslēga bijāt jūs – Universitātes darbinieki, studenti, mācībspēki. Jo, pateicoties jūsu pūlēm, ieguldījumam, pašaizliedzībai un entuziasmam, mēs esam spējuši to sasniegt un izveidot LU tādu, kāda tā ir šodien.” Tāpat rektors pateicās arī Universitātes atbalstītājiem un uzsvēra šī atbalsta nozīmīgumu.

Latvijas Universitāti 95 gadu jubilejā sveica Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) direktors Andris Vilks, atzīmējot, ka Universitāte ir tieši 30 dienas jaunāka nekā LNB, kas savu 95. gadadienu svinēja 29. augustā. A. Vilks pasniedza Universitātei arī īpaši vērtīgu dāvanu – albuma “Terra Mariana” faksimilizdevumu. Tā 19. gadsimta beigās izdotais oriģināls vienīgajā eksemplārā glabājas Vatikānā.

Sēdes laikā tika sumināti deviņi jaunie LU Goda doktori – Alberts Čaplinsks, Jānis Grundspeņķis, Hele-Mai Hāva, Ahto Kalja, Olegs Vasileca, Volodimirs Jevtukhs, Samuels Gento Palacios, Gunters Ludvigs Hūbers, Aksels Holvūts, kā arī Goda biedri – LU mecenāts un “Friends of University of Latvia” valdes ASV priekšsēdētājs Roberts Blumbergs un LU mecenāti Boriss un Ināra Teterevi

LU Goda doktori pirmo reizi sveikti tika 1924. gadā, savukārt LU Goda biedri tiek sumināti jau no 1920. gada, kad par tādiem tika izraudzīti latviešu dzejnieks un dramaturgs Rainis (Jānis Pliekšāns) un folklorists, Dainu Tēvs Krišjānis Barons. Šobrīd LU ir 230 goda doktori, starp tiem arī Latvijas Valsts prezidenti Jānis Čakste, Kārlis Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga un 50 goda biedri, to vidū Latvijas Valsts prezidenti Gustavs Zemgals, Alberts Kviesis, Kārlis Ulmanis, Guntis Ulmanis, Valdis Zatlers un Andris Bērziņš.

Svinīgās senāta sēdes laikā tika sumināta emeritus profesore Dainuvīte Blūma. Apbalvojums LU Ģerboņa Zelta zīme tiek pasniegts no 2004. gada un šogad to saņēma Juridiskās fakultātes profesors Kalvis Torgāns un Sociālo zinātņu fakultātes vadošā pētniece Skaidrīte Lasmane.

Arī šogad Senāta sēdes laikā Universitāte turpināja tradīciju godināt jaunos zinātņu doktorus svinīgā Doktoru promocijas ceremonijā.

Universitātes 95. jubilejai veltīti pasākumi turpināsies līdz pat gada beigām.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Var jau vēsturi piemērot visām politiskām situācijām ,bet vispār nepieminēt ka lēmumumu par universitātes dibināšanu pieņēma P.Stučkas valdība 1919.g februārī tomēr ir ārpus katras kritikas. Svinam septembri ,bet pieminam dib. aizsākumu.

Draugiem Facebook Twitter Google+