×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
8. jūlijs, 2014
Drukāt

Lucavsalas aizstāvji protestē pret zemes pārdošanu izsolē (8)

Foto: LETAFoto: LETA

Vairāki desmiti dažāda vecuma cilvēku šodien pulcējās Rātslaukumā pie Rīgas domes, lai protestētu pret Lucavsalas pārdošanu.

Kā novēroja aģentūra LETA, piketētāji bija ieradušies ar plakātiem latviešu un krievu valodā, kas vēstīja: “Dārzu katram rīdziniekam”, “Neiztirgosim pilsētas zaļos dārzus”, “Saglabāsim Lucavsalu – pasakaino Rīgas centru”, vēl kādā plakātā pieprasīta Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas atkāpšanās, jo tā nav turējusi solījumu par Lucavsalas attīstību.

“Rīgas domē šodien ir lielā tirgus diena – pusi Rīgas laiž uz izpārdošanu, arī zemesgabalus pie Juglas ezera, Dainas ielā, Tallinas ielā. Tā ir naudas kāšana, lai rīdzinieki pēc tam varētu saņemt viena eiro atlaidi zoodārzā,” aģentūrai LETA sacīja Vides aizsardzības kluba (VAK) viceprezidente Elita Kalniņa.

Biedrības “Jumpravsala” priekšsēdētāja Rasma Griņa uzsvēra, ka Lucavsala vēsturiski ir pilsētas dārziņu teritorija un daudzām ģimenēm tā ir vienīgā iespēja nodrošināt sev ekoloģiski tīru pārtiku un pabūt dabā.

Griņa nepiekrīt Rīgas domes apgalvojumiem, ka Lucavsala pārvērtusies par degradētu teritoriju. Viņa norāda, ka lielā mērā pašvaldība pati šādu situāciju ir veicinājusi, jo neskaidrības par Lucavsalas nākotni dēļ iznomāt dārziņus nav iespējams. Viņa arī uzsver, ka dārziņu kopšanas tradīcija nav izmirstoša parādība, ko apliecina arī jauniešu kustība “Lucavsalas ekokopiena”.

“Par dabu nevar teikt, ka koks degradē vidi,” piebilda Kalniņa. Viņa uzsvēra, ka Rīgā jau ir pieredze, ka, atsavinot dārziņu teritorijas, situācija nebūt neuzlabojas un privātie investori nav ieinteresēti teritorijas labiekārtošanā, par ko liecina Skanstes ielas rajons. Likvidējot dārziņus, tika solīts gan sporta parks, gan teritorijas pilnīga labiekārtošana. Ir pagājuši jau vismaz desmit gadu, taču daļēji labiekārtota ir palikusi tikai viena ielas puse – otra pašlaik ir kļuvusi par degradētu, nesakoptu, piedrazotu teritoriju.

Vairāki piketa dalībnieki uzsvēra, ka mazdārziņu kultūra ir Latvijas īpatnība, kas ir jāsargā un jākopj, jo Rietumeiropā tā jau sen iznīkusi. “Zemes pārdošana ir valsts pārdošana,” aģentūrai LETA pauda viens no protestētājiem. Piketētāji uzskata, ka pašvaldībai ir jāuzklausa visas Lucavsalas turpmākās nākotnes versijas un ar tām ir jārēķinās.

Kā ziņots, Rīgas domes sēdē šodien plānots apstiprināt lēmumprojektu, ar kuru desmit pašvaldībai piederoši zemesgabali Lucavsalā kopumā 102,9 hektāru platībā tiks nodoti atsavināšanai, pārdodot tos izsolē.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) paziņojumā medijiem paudis viedokli, ka salas dienvidu daļā joprojām valda “džungļi” un lielākā daļa mazdārziņu ir pamesti. “Pilsētas attīstības plānā šeit ir paredzēta daudzstāvu apbūve – biroju kompleksi, dzīvojamās mājas, atpūtas un izklaides centri. Un ir pilnīgi dabiski, ka ar visa tā attīstību ir jānodarbojas privātiem investoriem,” norāda Ušakovs.

“Kādēļ pašlaik opozīcija cenšas sacelt tādu skandālu ap Lucavsalu? Ļoti vienkārši. Valdība tieši tagad ar nesaprotamu shēmu palīdzību gatavojas pārdot banku “Citadele”. Banku, kurā valsts ir ieguldījusi aptuveni vienu miljardu eiro. Bet “Citadeles” pārdošana segs pavisam mazu šī ieguldījuma daļu. Pārdot par smiekla naudu banku, kurā valsts ir ieguldījusi miljardu, – tas ir labi, pārdot atklātā izsolē degradētas teritorijas daļu privātiem investoriem tās attīstīšanai – slikti,” pauda Rīgas mērs.

Saskaņā ar Rīgas attīstības plāniem potenciālajam pircējam būs pienākums pirms teritorijas attīstības sākšanas izstrādāt lokālplānojumu teritorijai, tajā iekļaujot ielas izbūvi, elektrisko tīklu transformatora apakšstacijas izbūvi, pretplūdu aizsardzības pasākumu īstenošanu, nodrošinot krastmalu publisku pieejamību, kā arī veidojot Lucavsalu kā teritoriju ar lielu apzaļumojuma blīvumu.

Šobrīd atsavināmajos zemes gabalos atrodas atsevišķi mazdārziņi, 175 no tiem ir pamesti, teritorija ir nesakopta un piegružota.

Lucavsalas pārdošanas pretinieki uzskata, ka lokālplānojuma izstrādes uzticēšana potenciālajiem attīstītājiem ir nepieļaujama, jo tādējādi pašvaldība zaudēs iespēju ietekmēt Lucavsalā notiekošo.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. interesanti, kā gan šīs periodiski – kaut daļēji – applūstošās teritorijas iespējamie apguvēji paredz cīnīties ar Daugavu. Kas notiek, kaut nedaudz uzpūšot NW vējam + hidroelektrostaciju caurplūdes (acīmredzot,atbilstoši vēlamajam darba režīmam) pieverot, ļoti uzskatāmi redzams jauniekārtotajā atpūtas zonā

 2. Piekrītu protestētājiem!

 3. RD jaunpartija20% Atbildēt

  GODS IZPĀRDOT RĪGU
  Amēriks & Co

 4. aha, Ušakovs jau kuro gadu nevar savest kārtībā Kleistos būvgružu izgāstuves teritoriju, kur pēc projekta jau 2013 gadā bija paredzams parks, iznīcināja visus kokus kas tur auga, skaisto bērzu stumbri vēl tagad tur mētājās, neviens neko netaisās tur uzkopt, mainīt vai veidot kādu parka teritoriju, pamērā, pamēra katru gadu un pazūd visa aktivitāte, tas pats būs arī Lucavsalā ja to atņems, drīzāk veicinātu rīdziniekus atgriezties dārziņos, lai sakoptu šo teritoriju pilnībā, nevis celt kārtējos monstrus, kas tos dzīvokļus pirks, visi jaunuzbūvētie projekti ir patukši, nav cilvēkiem naudas lai iegādātos dzīvokļus, tos spēs pirkt ārzemnieki, kuriem pati valsts maksā kompensāciju, smieklīgi, dzīvojam valstī, kura nepieder tautai, bet gan dažādām varas institūcijām

 5. Laikam ir bijis bail spert kāju tajos džungļos. Tālāk par dubļu taku nevarēja tikt? Ja ir drosme izbrist cauri brikšņiem, tur būtu ko ieraudzīt – simts un viena pamesta lieta no pagājušā gadsimta. Protams, arī atkritumi, bet ir vērts ieraudzīt to mežonīgumu.

 6. ja tie skaitās dārziņi,tad es balerīna,bet kāpēc atkal kādiem lielbagātniekam ir jāpārdod var teikt pilsētas cetrā zeme,kapēc?KAPĒC TUR NEVARĒTU NOIET BULDOZERS,NOLĪDZINĀT UN IERIKOT TUR PARKU,PILSĒTAS PARKU,TAČU SKAISTA VIETA BŪTU KUR PILŠETNIEKIEM IETUSĒT UN ARĪ VISUS PASĀKUMUS VARĒJA TUR RĪKOT,NEVIS SLĒGT KRASTMALU UN TUR BALLĒTIES.ĻOTI LABA VIETA PILSĒTNIEKIEM BŪTU ATPŪTAI!!!!
  ES LABPRĀT TUR AIZBRAUKTU,,PRET PĀRDOšANU,TAM JĀPALIEK ĪPAŠUMĀ PAŠAVALDĪBAI,NU CIK VAR IZPĀRDOT?????

  • Ne visi stūri tur ir tā aizauguši. Te laikam autors atlasījis “sulīgākās” bildes, lai atkal latviešus – savējos nostādītu neizglītoto brēcēju pozā. Tās mazās mājiņas, kuras atstātas un pārvērtušās par graustiem (aizaugušās vasarnīciņas), ir ekstrēma vieta pastaigām, ja nav bail riskēt uzskriet kādam bezpajumtniekam. Visai tai vietai ir sava īpašā aura.
   Man tās vietas vairāk žēl pārdošanai, jo nebūs vairs bradājumvietu (reizi gadā gadās paviesoties).
   Bet ja nopietni – sviests ar visu šo lietu ir tas, ka nav reāla pircēja un nav zemes kopums vēl novērtēts – tas ir kā pārdot nezināmas vērtības preci neeksistējošam pircējam. Atruna jau ir tāda, ka nav līdzekļu apsaimniekošanai, bet tāpat – riebjas, ka Rīgas varenie izpārdod visu ko vien iespējams. Itkā naudas vēl nebūtu atrijušies.

 7. mežonīgā rijība Atbildēt

  Iekšpagalmi Rīgā jau apbūvēti, tagad jāķeras klāt dārziem un parkiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+