×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
18. marts, 2013
Drukāt

Lucernas sēklas

Kāpēc sēklu veikalos nevar nopirkt Latvijā audzētu lucernu? Biju pārsteigta, lasot, ka pie mums tirgo no Francijas ievesto. Paši iekūlām savas sēklas, iztikām 15 gadus… Tagad jābaidās, vai lucerna pārziemos, kā augs. Kādēļ netirgo vietējās sēklas? 
Ilze Dobelē

 

Zemkopības zinātniskā institūta Selekcijas nodaļas vadītāja Sarmīte Rancāne atzīst, ka vietējās, Skrīveros izaudzētās šķirnes lucernas sēklu tiešām veikalos nepārdod, jo reti kurš sēklaudzētājs gribot to audzēt.

Iemesli tam ir dažādi. Atšķirībā no āboliņa, ko var audzēt gandrīz jebkurā augsnē, lucernai vajadzīga labāka, auglīgāka, ar atbilstošu pH reakciju. Salīdzinājumā ar citiem lopbarības augiem lucerna aug nedaudz lēnāk un atpaliek ražas dinamikas ziņā. Tā ir arī siltumprasīgāka nekā citi tauriņzieži: lucernas sēklas sāk dīgt +1…+2 °C temperatūrā, dīgsti attīstās gausi, straujāk sāk augt, kad temperatūra paaugstinājusies līdz +15…+20 °C. Lucernas sēkla maksā aptuveni Ls 4,50 kilogramā, tas ir par 20 – 30 % dārgāk nekā āboliņa.

Atšķirībā no ārzemju šķirnēm Latvijā izaudzētajai lucernas šķirnei ‘Skrīveru’ ir savas priekšrocības: augi ir mazliet pieticīgāki augšanas apstākļu ziņā un dod labas sēklu ražas (ne visām ievestajām šķirnēm mūsu apstākļos aizmetas sēklas).

Zemkopības zinātniskajā institūtā pašlaik var iegādāties lucernas pirmsbāzes sēklu. Ja zemnieks vēlas nodarboties ar sēklaudzēšanu, viņam iepriekš jāreģistrējas Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju reģistrā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+