×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
13. maijs, 2014
Drukāt

Lūdz palīdzību, lai pasargātu pusaudzi Arti no nebeidzamiem dūrieniem un komas riska (5)

Foto no privātā arhīvaFoto no privātā arhīva

Artim ir 15 gadi, un gandrīz jau pusi savas dzīves viņš slimo ar 1. tipa cukura diabētu. Pastāvīgās injekcijas un bailes no komas riska ir palikušas pagātnē tikai tad, kad pirms diviem gadiem Artim tika nopirkts speciālais insulīna pumpis.

Mūsdienīgā ierīce ir piestiprināma pie ķermeņa, un tā nepārtraukti kontrolē cukura līmeni asinīs. Taču šim pumpim ir vajadzīgi arī maināmie katetri un rezervuāri, kuri maksā ļoti dārgi, informē fondā Varonis.

Artis mācās 8. klasē. Kopš agras bērnības viņš vienmēr bijis dzīvespriecīgs un aktīvs bērns, brīvajā laikā daudz sportojis: vasarā nodarbojās ar peldēšanu un volejbolu, ziemā – ar slidošanu un zemledus makšķerēšanu.

Pirms sešiem gadiem Arta un viņa ģimenes dzīve krasi mainījās. Zēns nezināma iemesla dēļ sāka ātri nogurt, slikti jutās, un viņam parādījās savāda vājuma sajūta. Kad noraizējušies vecāki vērsās pie ārsta, tika noteikta smaga slimība – 1. tipa cukura diabēts. Drīzumā Artim piešķīra invaliditāti.

Cukura diabēts ir endokrīnās sistēmas slimība, kuras laikā organisms pārstāj patstāvīgi izstrādāt insulīnu. Cukura līmenis Arta asinīs ir ļoti nepastāvīgs, to ir regulāri jāmēra un jāveic insulīna injekcijas četras piecas reizes dienā.

1. tipa cukura diabēts ir hroniska slimība, to nevar izārstēt, bet ar to var iemācīties dzīvot.

Artim, ārstējoties ar daudzkārtējām insulīna injekcijām, neizdevās panākt apmierinošu diabēta kompensāciju. Turklāt viņš ļoti pārdzīvoja par pastāvīgiem dūrieniem. Visgrūtāk Artim nācās ierobežot sportiskās aktivitātes, jo pie lielas fiziskās slodzes strauji krītas cukura līmenis asinīs.

Diabēts izmainīja arī ierasto mācību ritmu skolā. Lai Artis skolā varētu nodrošināt labu glikēmijas kontroli, viņam regulāri ar glikometru jāmēra cukura līmenis asinīs (dažreiz arī mācību stundās), jāseko uztura plānojumam un jāinjicē sev insulīns.

Artis bija tajā pusaudža vecumā, kad bērni nelabprāt stāsta par to, kā jūtas. Un tas ir ļoti bīstami, jo straujas cukura līmeņa izmaiņas asinīs bieži vien izraisa hipoglikēmiju. Ja palaiž garām brīdi, kad cukura līmenis krītas, iestājas hipoglikēmija, un bērns var nonākt komas stāvoklī.

Lai izvairītos no komas riska, ārsti ieteica lietot insulīna pumpi, kas uztur stabilu insulīna līmeni 24 stundas diennaktī.

Pumpis izmaksāja dārgi, bet ar kādas labdarības biedrības palīdzību pirms diviem gadiem to izdevās nopirkt. Ar šo pumpi Artim parādījās iespēja labāk sadzīvot ar viltīgo slimību, jo vairs nevajadzēja vairākas reizes dienā ar insulīna zīmuli veikt injekcijas, mērīt cukura līmeni ar glikometru – to visu izdara insulīna pumpis.

Arta dzīvē pienāca atvieglojums, un atkal parādījās iespēja nodarboties ar mīļākajiem sporta veidiem, neraizējoties par straujiem cukura līmeņa kritumiem. Arī skolas gaitas kļuva vieglākas.

Insulīna pumpis ir vienmēr līdzās. Bet diemžēl ar insulīna pumpi vien nepietiek, tam ir vajadzīgas palīgierīces: katetri Quick Set un rezervuāri Metronoc. Tie maksā ļoti dārgi, un tos ir bieži jāmaina. Ilgu laiku vecāki tika galā ar to iegādi patstāvīgi, bet tagad ģimenē ir tikai viens strādājošais pieaugušais, un Arta vecākā māsa vēl mācās.

Tuvāko divu gadu laikā maināmo katetru un rezervuāru iegādei būs nepieciešami 3000 eiro. Ja vecāki neatradīs naudu šo preču iegādei, Artim nāksies atteikties no pumpja un atgriezties pie pastāvīgiem sāpīgiem dūrieniem.

Papildu cukura diabētam Artim ir atklāta arī encefalopātija, un šai slimībai ir negatīva ietekme uz bērna psihi. Tāpēc ir nepieciešams rehabilitācijas kurss pie psihologa. Šobrīd šīs nodarbības Artim ir ļoti vajadzīgas.

Pavisam ir nepieciešami 3897,15 eiro, diemžēl ģimene pašu spēkiem nevar savākt tik lielu summu.

Zvanot pa tālruni 90006782, jūs ziedosiet 1,42 eiro nepieciešamā katetru un rezistoru daudzuma iegādei insulīna pumpim.

Lai palīdzētu Artim, jūs varat ziedot ar pārskaitījumu uz kādu no zemāk norādītajiem kontiem, ierakstot maksājuma mērķī “Veselības Fonds: Artim Reliņam”.

Rekvizīti:
Nosaukums: Biedrība “Sociāli nozīmīgu projektu centrs “Varonis””
Reg. Nr: 40008142130
Jur. adrese: Akadēmijas laukums 1, Rīga, LV-1050
-SWEDBANK- Swift : HABALV22
LV56HABA0551025632423
-NORDEA- Swift : NDEALV2x
LV50NDEA0000083204700
-DNB- Swift : RIKOLV2X
LV79RIKO0002013211470
-CITADELE- Swift : PARXLV22
LV94PARX0013419570001

paypal: paypal@varonis.lv

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Sāpīgās injekcijas glābj bērna dzīvību un ir ļoti daudz bērnu, kas ar tām sadzīvo, jo pumpja nav. Tā ir vienkārši nekaunība spēlēt uz jūtam, ka bērnam sāpīgas injekcijas un arī psihologa darbu var veikt paši vecāki, jo encefalopātija, nu piedodiet, katrai trešajai tantiņai ir encefalopātija.

 2. Cik dzīve un valsts ir netaisnīga-dzīvojot Zviedrijā konstateju ka seit ļoti daudz bērnu slimo ar cukura diabētu,un valsts viņiem visu dod bez maksas,arī pieaugušajiem…:(

 3. Dacei, visi mēs varam ieteikt strādāt vecākiem ar vidi un attiecībām u.c., bet bērnam ir jāļauj normāli dzīvot jau šodien, nevis kkad nākotnē, kad stress pazudīs visiem mistiska veidā utml., jādzīvo taču ir šodien, nevis rīt….

 4. Aizkuņģa dziedzeris jāsakārto, tad nevajadzēs dūrienus! Stingra diēta. Vecākiem ar savu stresu jāstrādā.
  Jebkura bērnu slimība ir mācību stunda vecākiem. Bet ja vecāki to tik vēla , kā materiālu atbalstu, tad neko no slimības nav iemācījušies.
  Iesaku veselības profilakses centru Malus, tur labi speciālisti var palīdzēt.

  • aizkunjgja dziedzeri taa vienkaarshi sakaartot nevar….
   kas attiecas uz baismiigajaam izmaksaam, tad tie katetri tik daargi nemaz nav, vienu katetru var izmantot videeji 3-5 dienas, meenesii sanaak aptuveni 35lati.. ja grib ar naudu svaidiities, var, protams, arii katru dienu mainiit un tad paliidziibu luugt.. domajau, ka shai gjimenei dereetu veelreiz pakonsulteeties par katetru allietoshanu… ja ir viens straadaajoshais, tas, protams, ir beediigi, bet vai shajaa briidii gjimene nevareetu veersties peec paliidziibas soc. dienestaa, lai kko paliidz apmaksaat, bet tikmeer otrs vareetu chaklaak mekleet darbu!! taa jau katrs mees varam par katru nieku prasiit, lai ziedo un zheelabainus staastus staastiit…
   un beernam ir 15 gadu, nav vairs mazinjsh.. vinjsh ljoti labi juut, kad kriit cukurs, ja nejuut, tad jaasaak analizeet sajuutas, lai saaktu just, katraa zinjaa, ja pats neko nedara, briidii, kad ir slikti, tad arii var nonaakt dziiviibai biistamaas situaacijaas, bet nevajag pie taa slimiibu vainot un tautu zheelinaat.. kas attiecas uz komaam, nemaz nav tik vienkaarshi taadaa nonaakt!! mammiitei aciimredzot ir vaaja nojausma, kas ir koma

Draugiem Facebook Twitter Google+