×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
10. janvāris, 2014
Drukāt

Lūdz sākt kriminālprocesu pret Ušakovu (papildināts) (17)

Foto: LETAFoto: LETA

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs piedalās Mazās Brīvības ielas un pieturvietas "Meža skola" atklāšanas pasākumā.

Šodien juriste Ieva Brante vērsusies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) un Ģenerālprokuratūrā ar rakstisku iesniegumu, lūdzot sākt kriminālprocesu pret Rīgas domes priekšsēdētāju Nilu Ušakovu (SC).

Brantes iesniegumā izteikts lūgums izvērtēt iesniegumā minētos faktus par sabiedrības maldināšanu, pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, Rīgas pašvaldības budžeta izsaimniekošanu.

Iesniegumā sieviete raksta, ka Rīgas domes vairākkārt pieņemtie saistošie noteikumi par Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta biļešu cenu diferencēšanu pagājušā gada 7.oktobrī, 8. novembrī un 17.decembrī joprojām nav stājušies spēkā, jo neviens no tiem nav publicēts, turklāt Rīgas dome nekādā veidā nav reaģējusi uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) atzinumu, ka šie lēmumi ir prettiesiski.

Kā norāda juriste, saskaņā ar likuma “Par pašvaldībām” 45.pantu, ja saņemts VARAM atzinums, kurā pamatots Rīgas domes saistošo noteikumu prettiesiskums un Rīgas dome tam piekrīt, tā precizē saistošos noteikumus un publicē tos. Savukārt, ja Rīgas dome nepiekrīt atzinumam, tad savā lēmumā sniedz atbilstošu pamatojumu un publicē saistošos noteikumus “Latvijas Vēstnesī”.

Tātad noteikumi bija jāpublicē jebkurā gadījumā neatkarīgi no tā, vai dome tiem piekrīt vai nepiekrīt, norāda Brante.

Kopš VARAM atzina Rīgas domes saistošos noteikumus par prettiesiskiem, ir pagājušas 20 dienas. Rīgas dome nav publicējusi šos noteikumus. Saistošo noteikumu pieņemšana nenozīmē, ka tie ir stājušies spēkā.

“Rīgas mērs Ušakovs apzināti maldina Latvijas iedzīvotājus par šo noteikumu spēkā stāšanos un reklamē tos, aicinot Latvijas iedzīvotājus pieteikties “Rīdzinieku kartei”. Šīs nelikumīgās biļešu cenas reklāmas tiek apmaksātas no Rīgas domes budžeta, tāpat kā nelikumīgās rīdzinieku kartes,” skaidro Brante, papildinot – ja Ušakovs kā privātpersona drīkst darīt visu, kas nav aizliegts, tad kā Rīgas domes priekšsēdētājs viņš nedrīkst pamatot savu rīcību ar to, ka likums viņam neaizliedz rīkoties tā vai citādi.

Juriste uzskata, ka Rīgas mērs ir pārsniedzis savu pilnvaru apjomu un maldina Latvijas un Rīgas iedzīvotājus. Savā iesniegumā KNAB un Ģenerālprokuratūrai Brante raksta, ka Ušakova rīcība ir traktējama kā apzināta sabiedrības maldināšana, ar ko tiek nodarīts kaitējums, pilnvaru ļaunprātīga izmantošana un pārsniegšana, patvarība, Rīgas pašvaldības budžeta izsaimniekošana, proti, pašvaldības finanšu līdzekļu izšķērdēšana lielos apmēros, kā arī organizēta kaitniecība.

Kā aģentūrai LETA sacīja Ušakovs, viņš ir pārliecināts, ka nav pamata nekādiem tiesībsargājošo institūciju lēmumiem, kas liktu apturēt līdz šim pieņemtos Rīgas domes noteikumus, jo tie esot pieņemti atbilstoši valsts likumdošanas normām. “Lai jau viņai veicas! Katrai personai par jebkuru jautājumu ir tiesības vērsties prokuratūrā, tiesā, ANO, NATO un pie Eiropas komisāriem,” sacīja Rīgas domes priekšsēdētājs.

Kā ziņots, pērnā gada nogalē VARAM atzina par prettiesiskām vairākas normas Rīgas domes noteikumos par diferencētu biļešu cenu sabiedriskajā transportā un pieprasa tās atcelt. VARAM secinājusi, ka, nosakot diferencētu maksu par sabiedrisko transportu, ir pārkāpts cilvēku vienlīdzības princips, kas ir viena no cilvēku pamattiesībām. Šis princips liedz valsts institūcijām izdot tādas normas, kas bez saprātīga pamata pieļauj atšķirīgu attieksmi pret personām, kuras atrodas vienādos apstākļos.

Tāpat secināts, ka saistošie noteikumi Nr.71 un Nr.93 pieļauj atsevišķu iedzīvotāju grupu diskrimināciju, proti, Rīgas pilsētas dome ir palielinājusi sabiedriskā transporta biļešu cenas un vienlaikus ar saistošajiem noteikumiem nosaka braukšanas maksas atvieglojumus Rīgā deklarētām personām. Tādējādi tas ir pretrunā samērīguma principam, kas nosaka, ka labumam, ko sabiedrība iegūst ar atšķirīgo attieksmi pret salīdzināmajām situācijām, ir jābūt lielākam nekā zaudējumam, ko cieš tās personas, kuras atrodas nelabvēlīgākajā no abām situācijām.

VARAM norāda, ka uzņēmuma “Rīgas satiksme” un Rīgas domes vadības iecerētajam cenu pieaugumam sabiedriskajā transportā Rīgas pilsētā, kas pārsniedz 60% no līdzšinējām brauciena cenām, ir grūti atrast līdzīgu precedentu. Jau patlaban “Rīgas satiksme” tiek dotēta apmēros, kas ir līdzvērtīgs Latvijas lielāko pašvaldību visa gada budžetam, piemēram, Daugavpils budžets 2013.gadā bija plānots 58 miljonu latu apmērā, bet Liepājas – 55 miljonu latu, norāda ministrijas pārstāvji. Turklāt dotācijas apmērs “Rīgas satiksmei”, kas tiek maksāts no nodokļu maksājumiem, nākamgad tiek saglabāts 2013.gada līmenī – vairāk nekā 85 miljonus eiro (59 miljonus latu) no Rīgas domes budžeta novirzot “Rīgas satiksmei”.

Kā ziņots, Rīgas Pašvaldības policijas darbinieki 3.decembrī Branti iznesa no domes sēžu zāles balkona ar fizisku spēku. Brante klusējot turēja rokā plakātu ar baltu kaķi un Rīgas mēra Nila Ušakova (SC) seju, kā arī uzrakstu “Esmu balts un pūkains”, novēroja aģentūra LETA. Domes sēžu balkonā klusējot sēdēja kopumā aptuveni desmit iedzīvotāji, no kuriem daži turēja nelielas zīmītes ar vēstījumu “Ušakov, atkāpies!”.

Aptuveni 15 minūtes pēc sēdes sākuma balkonā ieradās policisti, kuri ar varu iznesa no sēžu zāles Ievu Branti, kura turēja rokā plakātu ar uzrakstu “Balts un pūkains”. Izdzirdot diskusijas un plakāta skaļo čaukstēšanu sēžu zālē, deputāti nekavējoties pieprasīja domes sēdes pārtraukumu.

Policisti nepaskaidroja, kādus tieši noteikumus protestētāji pārkāpj, taču norādīja, ka protestētāji traucē domes sēdi. Kad notiekošā apstākļu noskaidrošanā iesaistījās žurnālisti un domes opozīcijas deputāti, policisti tomēr atkāpās no savām prasībām.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Publiceet, kameer nav rezultaata nav jeegas 🙁

 2. Sagaidāmais efekts – Ušakova piārs zināmās aprindās no tā tikai celsies.

 3. Vai tad viņu nevajadzēja tiesāt par RĪGAS NAMU PĀSRVALNIEKA izveidošanu, ka milzīgos apmēros izšķērdē (uzturot milzīgo aparātu) rīzdinieku naudu? Un nepamatotiem remontiem aiziet miljoni!.

 4. kāpēc tiesāt tāpēc, ka vairāk kā 10000 deklarējās Rīgā un deklarēsies vēl un vēl un nodokļi paliks Rīgā?
  Gudrs mērs.

 5. Nu jau divas krievu izcelsmes amatpersonas – Streļčenoks un Ušakovs ignorē un uzspļauj Latvijas likumiem. Neskatoties uz acīmredzamu Latvijas iedzīvotāju diskrimināciju pēc viņu dzīvesvietas, par transporta pakalpojumiem Rīgā, Rīgas iedzīvotājiem par vienādu pakalpojumu būs jāmaksā 2 reizes MAZĀK nekā pārējiem Latvijas iedzīvotājiem. Lai arī strādājošiem darba samaksa Rīgā 2013. gada 9 mēnešos bija 566 Ls, bet darba samaksa šajā pat periodā Kurzemes reģionā bija tikai 424 Ls, Zemgales reģ. 413 Ls, Vidzemes reģ. 390 Ls, un Latgales reģ. 342 Ls. Cilvēkiem ar mazākiem ienākumiem par vienādu pakalpojumu liek maksāt 2 reizes VAIRĀK! Vai tiešām Latvijā vairs nedarbojas tiesu vara un jebkurš ierēdnis var patvaļīgi ignorēt likumu?

 6. Aiz uškova stāv pats Putins ,Žirinovskis un Pleskavas divīzija.
  Bērziņ ,paliec savā vietā ,mēs paliksim savās.

 7. Helēna, nāc, man salst ķirsīši !

 8. “okupanta” brīvais transports, ja RD parāds JAU ir 40 miljoni LATU! Tie taču būs jāmaksā noteikti, pat braukājot brīvajā transportā, tikai jāmaksā būs DAUZ, DAUZ vairāk!

 9. Ieva ir drosmīga un traka, ja kaut ko tādu izdrīkstas darīt. Paldies viņai par šo cīņu. Likums ir domāts visiem, nevis tiem, kuriem nav naudas.

 10. Ne jau Ušakovs viens solījis zelta kalnus….

 11. Acīmredzot “juriste” palikusi bez darba un tādēļ cenšas sacelt pēc iespējas lielāku troksni, lai viņu ievērotu. Nu katrs cīnās kā māk.

 12. Nu, ja panaks, ka rīdziniekiem būs jāmaksā 120 eiriki par transportu, tad nākamajās vēlēšanās Usakova klanam būs 80% balsu. Laikam tak vajag domāt ar galvu un pretī stādīt ko labāku, nevis ar labumu noņemšanu cerēt uz balsīm. Vienotībai visi kloķi rokā, bet nauda aiziet visādām bezjēdzīgām glābšanām, bet strādajosiem valsts institūcijās ne kapeika vairāk, pensionāri vispār apčakarēti.

 13. Drosmīgā Ieva ir nostājusies pret okupantu!
  100% mana atbalsta!
  Latvijā pastāvošā antikonstitucionālā pārvalde cenšas radīt priekšnoteikumus, lai personas, kuras atbilst PSRS okupanta statusam, varētu iegūt Latvijas pilsonību un sovjetu režīms varētu turpināt valdīt, jo bez okupantu klātbūtnes antikonstitucionālā vara nenoturētos pat pāris mēnešu.

  • Okupants man dod brīvu transportu, kamēr letiņi paceļ cenas, maksā metāla miljardieriem un aviācijas miljonāriem. Es cerēju, ka tiesi letiņi būs par savu tautu, bet nevaru sagaidīt, drīz gals klāt, kā neredzu, tā neredzu.

Draugiem Facebook Twitter Google+