×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
24. februāris, 2015
Drukāt

Ludzā veido novadniekiem – Vulfam un Hercam Frankiem – veltītu multimediālu ekspozīciju

Foto: LETAFoto: LETA

Lai radītu interesentiem iespēju iepazīties ar 19.-20. gadsimta Ludzu un fotogrāfa Vulfa Franka un kinodokumentālista Herca Franka daiļradi un dzīvi, ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atbalstu Ludzā tiek veidota šo personu darbu multimediālā ekspozīcija.

Kā aģentūru LETA informēja Ludzas novada domes pārstāve Ilona Igovena, projekta “Vulfa Franka un Herca Franka darbu multimediālās ekspozīcijas aprīkojuma iegāde” gaitā Ludzas novadā tiek vākti un uzkrāti slavenākā Ludzas fotogrāfa un radošā meistara Vulfa Franka un viņa dēla pasaulslavenā kinodokumentālista Herca Franka dzīves, ģimenes un radošā darba materiāli.

Patlaban ir savāktas ne vien liecības par personību veidošanos, ģimeni, draugiem, mācībām, nodarbošanos, 19.-20.gadsimta mijas Ludzas sabiedrību un dzīvi, politiskiem un kultūrvēsturiskiem aspektiem, bet arī izveidots ieskats viņu radošajā darbā – Vulfa Franka darbu foto reprodukcijas, plakāti, mēģinājumi izveidot filmu.

Savos darbos fotogrāfs ir iemūžinājis ainas par Ludzas vēsturi 19.-20.gadsimta mijā – ar tās savdabīgo koka apbūvi, sabiedrību un lielo Ludzas ugunsgrēku 1938.gadā. 19.-20.gadsimta mijā Ludza bija otrā lielākā ekonomiski attīstītā pilsēta Latgalē aiz Daugavpils. Mākslinieks ir atstājis spilgtas liecības par šo laiku, par personībām, kuras ir jāsaglabā un jāparāda mūsdienu iedzīvotājiem.

Radošo dzirksti no tēva mantojis dēls – Hercs Franks, dzimis ludzānietis. Viņš ir divkārtējs Latvijas PSR Valsts prēmijas laureāts, LPSR Nopelniem bagātais mākslas darbinieks, Eiropas, Krievijas un Eirāzijas kinoakadēmiju akadēmiķis, Kinoakadēmijas balvas “Nika” ieguvējs un Latvijas Kultūras akadēmijas goda doktors, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, Valsts kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts, kā arī Pamiras Kosmiskās augstkalnu observatorijas Goda līdzstrādnieks, autoru biedrības AKKA/LAA laureāts kā visbiežāk citētais vietējais autors.

Hercs Franks bijis izcils meistars, kas pratis uzrunāt skatītāju vistiešāk, kas no nekustīga foto ir aizgājis līdz kino, piepildot tēva sapni, atrodot atbilstošus izteiksmes līdzekļus, mācījis Latvijas un citu valstu jaunos kinodokumentālistus, ieguvis neskaitāmas starptautiskas atzinības. Viņa mākslas kodols meklējams viņa filmās, tēva fotogrāfa arodā un bērnības pilsētā Ludzā.

Unikāls materiāls ir Herca Franka darbi, kuros var iegūt spilgtu emocionālu iespaidu, ko rada dziļi filozofiskā režisora pieeja dokumentālajam kino un reālās dzīves atspoguļojums uz ekrāna. Visas Franka radītās filmas nes sevī dzīves jēgas meklēšanas domu, tāpēc tās mudina pārdomām par sevis un apkārtējas vides sakārtošanu, nes sevī audzinošu momentu, kas pozitīvi ietekmē un mudina cilvēkus mainīties uz labāko pusi.

Projekta “Vulfa Franka un Herca Franka darbu multimediālās ekspozīcijas aprīkojuma iegāde” gaitā tiks iegādāts aprīkojums un izstrādāta programmatūra ekspozīcijas atspoguļošanai. Pašreiz notiek darbs pie programmatūras izstrādes un ekspozīcijas materiāla apkopošanas. Ekspozīciju plānots atklāt maijā Ludzas novadpētniecības muzejā.

Projekta kopējās izmaksas ir 11 561 eiro, no kuriem 8599 eiro – ELFLA finansējums un 2962 eiro – pašvaldības finansējums.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+