×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
15. maijs, 2015
Drukāt

Anna Žīgure: Prezidenta kandidātus pasviež sabiedrībai kā māla baložus (26)

Foto - LETAFoto - LETA

Anna Žīgure

Nekā nevar darīt, atkal un atkal manas domas kavējas pie vakardienas, apstājas šodienā un raugās nākotnē – joprojām cerību pilnas. Ir maija vidus, un pavisam drīz Latvijas pilsoņu ievēlētie Saeimas deputāti uzzinās – bet varbūt jau zina –, kurš kļūs par valsts prezidentu. Pēc tam to uzzinās arī vēlētāji.

Pēdējo mēnešu laikā dažādi personāži gluži kā māla baloži pasviesti sabiedrības acu priekšā. Tie bijuši reāli un nereāli, griboši un negriboši ieņemt šo ļoti nozīmīgo amatu. Liela daļa nav bijuši nopietni ņemami, un kopumā šādu procesu latviešu valodā dēvē par pīlīšu pūšanu. Varētu teikt vēl vienkāršāk – atkal reiz pieredzēta sabiedrības muļķošana, citiem vārdiem sakot, shēmošana, pie kā atjaunotās Latvijas gados pierasts. Reizēm šķiet, ka atsevišķiem esošiem un bijušajiem politiķiem ir pilnīgi vienalga, vai shēma ietver aizmūrētu publisko ateju Jūrmalas kāpās vai Latvijas Valsts prezidenta kandidātu. Turklāt mūsu aizdomu pilnajā un pie slepeniem gājieniem pieradušā sabiedrībā sāk likties, ka tās ir vienu un to pašu tipāžu veidotas shēmas.

Nesen TV raidījums “Nekā personīga” atklāja slepeno tikšanos Ventspilī, kurā it kā esot nolemts, ka Raimonds Vējonis tomēr derot par Lemberga pārstāvi augstajam amatam. To jau varēja domāt, jo Lemberga dusmas pret “agrāko” domubiedru Silenieku dažas dienas pirms šīs tikšanās atgādināja kāda polittehnologa pamācību: vienādi domājošiem vajag nodibināt divas partijas, kas savā starpā asiņaini cīnās. Beigās ievēlēs abas, kas pēc tam sametīsies uz vienu roku. Nu Vējonis tik tiešām kļuvis par ZZS kandidātu un ir gatavs ieņemt augsto amatu.

No malas raugoties, izskatās, ka Vējonis kā aizsardzības ministrs tik tiešām ir savu uzdevumu augstumos – un kā tāds guvis arī sabiedrības uzticību. Tad kāpēc viņu vajadzētu sūtīt pildīt uzdevumu, kas, iespējams, nebūs pa spēkam – tāpat kā viņam savulaik, vēl vides ministra amatā esot, nepadevās cīņa pret latvāņiem. Tas, ka mūsu aizsardzības ministrs guvis lielu starptautisku pieredzi un noteikti arī autoritāti sadarbībā ar NATO, protams, automātiski nenozīmē, ka viņš tiks galā ar prezidenta amatu, īpaši šajā nemierīgajā laikā. Novērtējot starptautisko situāciju, ir jāsecina, ka Latvija nevar atļauties prezidentu, kuram šis amats vēl jāmācās. Un ja nu neizdodas, tāpat kā ar latvāņiem? Turklāt kādu zīmi ZZS sūta Krievijai, gribēdama par prezidentu tieši aizsardzības ministru? Vai kaimiņvalsts to neiztulkos kā NATO uzbrukuma pirmo soli? Varbūt arī Vējonis uzskatāms par māla balodi?

Kopš 1988. gada bijušas vairākas reizes, kad lielai daļai Latvijas sabiedrības šķitis, ka mūsu dzīvošanas telpā ieplūdis svaigs gaiss, skābeklis. Pirmā reize bija Radošo savienību plēnums, pēc tam Tautas frontes nodibināšana, neatkarīgās Latvijas atjaunošana, Vairas Vīķes-Freibergas laiks, Zatlera lēmums atlaist Saeimu. Katrā no šīm reizēm atjaunojās cerība, ka esam ceļā uz atklātu, tiesisku, godīgu un demokrātisku sabiedrību, tomēr arvien, atskaitot pašu sākumu, pretspēki spējuši atgriezt dzīvi vēlamā gultnē sev un saviem līdzskrējējiem. Manuprāt, arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc Latviju pamet tik daudzi jauni cilvēki, kuri mūsu valstij ir vitāli nepieciešami – gan savas morāles, gan izglītības dēļ.

Nākamajā mēnesī Saeimai, kura, kā vēsta aptaujas, nopelnījusi vien sabiedrības nievas, ir iespēja atgūt autoritāti, pieliekot punktu līdzšinējai slepenajai andelei un ierastajai praksei, izvēloties valstij prezidentu. Saeima ir tiešām neapskaužami smagas izvēles priekšā – atvērt naftas trubu vai svaiga gaisa balonu, pie reizes atdodot sabiedrībai cerību nākotnei.

Viens no kandidātiem, Egils Levits, ir personība, par kuru cilvēki saka: kaut viņš būtu mūsu prezidents! Tiesa, tūlīt pat nopūšoties un piemetinot: bet viņu jau neievēlēs. Par Levita izglītību, aso prātu, domām, rīcību, prasmēm neviens nešaubās, domājams, arī ne viņa pretinieki. Tad kāpēc izvēlēties kādu vājāku, kaut attīstīties spējīgu politiķi, biznesmeni vai kādu citu, ja var izvēlēties izcilu nobriedušu personību, kas pacels Latviju jaunā pakāpē?

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Es gan biju augstākās domās par Žīguru Anniņu. Ko, viņasprāt, padomās Krievija, ja LV par (dekoratīvā un politiski bezatbildīgā) prezidenta amata pildītāju kļūs aizsardzības ministrs [Vējonis]?
  Anniņa paredz, ka Krievija to iztulkos kā NATO uzbrukuma pirmo soli!
  Tad vēl viņa noraizējusies par to, kā (dekoratīvais un politiski bezatbildīgais) LV prezidents tiks galā ar savu amatu “šajos nemierīgajos laikos”? = LV prezidents tiks galā ar saviem dekoratīvajiem pienākumiem tieši tāpat kā vienmēr – pildot Satversmē paredzēto politisko bezatbildību un neko nedarīšanu!
  Tai pat laikā viņa pareģo, ka Levits būdams šajā dekoratīvajā un politiski bezatbildīgajā amatā, spēs “pacelt Latviju jaunā pakāpē”! Kā tieši viņš to izdarīs un tieši cik augstā pakāpē viņš Latviju pacels?
  – – – – – – – Neērti lasīt šādus vāvuļojumus. Neērti.

 2. ZZS balsoja pret atklātu prezidentaievēlēšanu. Tagad izvirzījuši “vidējo latvieti” Vējoni. Toties no vislabākākandidāta Levita baidās, jo nevarēs to komandēt.

 3. panaceja, pardon

 4. Ak, jē… Pašu taču arī kādreiz pasvieda kā tādu pašu kandidāti…
  Un Levits, nu, protams kā panceja un doma, ka bez žīda valsts galvas amatā Latvija nu nekādi nevar.
  Un tas ar nekas, ka “Latvijas (Pleskavas) ceļu” jau savulaik būvējis, sastāvējis un tieslietojis…
  🙁

 5. Tu taču neesi tik glups, lai atkal veidotu Latvijai bērziņu nr.2 un sagrautu jau iegūto slavu ministra krēslā.
  Vējoni, atsakies no kandidēšanas, nepazemo sevi un Latviju.

  Lembergs tevi pataisīs par marioneti, jo tu būsi viņa un SC iecelts prezidents + vēl kāds aklais balsotājs.

  V\ejomi – noņem savu kandidatūru. Pieteik latvija jau no Lemberga patrona bērziņa izsmiekla.

 6. Bez Vienotības var ievēlēt kopā ar promaskavisko “vienoti krievijai” un ar Ventspils – Saldus kompartijas ielikteni un “ļemberģiātes” kretīnu.
  Vienotība laipo un tirgojas ar savu sirdsapziņu starp šiem marionetēm un nezina ko darīt , kā rīkoties un pati ir kā bez galvas, bez satura un bez noteiktas politiskas stājas, kļūst par marioneti.

  Vienotībai nav izvēles arī, jo ZZS stingrā komunistiskā nostāja bloķē visu politisko tirgu. Komunisma rēgs klejo Latvija ar pilnu sparu, lai tracinātu valsti, lai šķeltu valsti un apdraudētu arī valdības pastāvēšanu.

  ZZS – provokatori, Latvijas ļaundari maskās! Ļaunāki par promaskavisko līgumsatelītu “Vienoti Putinam”, joi viņu nodomi ir ar valsts stabilitātes graušanas smēri nosmērēti.

  Padomājiet, cik ļauna ir ZZS kura iet jompartijas vadoņu pavadā.

 7. Pilnībā pievienojos Mucenieka kungam!
  Biju šokā par t.s. “patriotes” muldēšanu.Visvairāk mani satrieca tas,ka kundze nez kapēc uztraucas par to ,KO domās par mums Krievija,ja ievēlēs aizsardzības ministru !!Žīgures k-dze mēs vēlam LATVIJAS !!!!neatkarīgas LATVIJAS !!!prezidentu,ne Krievijas uzurpatoru.
  KAPĒC tad jūs neuztrauc,ka Krievijas prezidents ir ne tikai armijnieks ,BET RŪDĪTS ČEKISTS !!!Faktiski spiegs !!Dievs dēļ pirms kaut ko rakstat — PĀRLASIET kaut kopā ar Rislaki k-gu !!Varbūt tie ir skeleti jūsu skapī par ko tika runāts?

 8. Lembim taisnība: Levits neizprot Latvijas faktisko situāciju, viņš nezina, ka jābūt Lemberga stipendiātam, lai Latvijā varētu kaut ko pasākt valstiskā līmenī. Viņš patiesi var “savārīt ziepes”, nepakļaujoties Lemberga pavēlēm. Un tās tad patiešām būs ziepes… Lembergam. Tas būtu kaut kas neiedomājams, ja Valsts prezidents nepaklausītu Lembergam! Tā būtu katastrofa. To nedrīkst pieļaut. Ja ne Vējoni, tad kaut salmu kūli iesēdināt kaktā, tikai ne Levitu.

 9. Tie zaimi,tie zaimi, tie nāk no deķu apakšām, no aizkūts,no smacīgas tumsas,tie apstrīdēs jebkuru visas nācijas autoritāti.Un kāpēc?Vai aiz gudrības, vai mātes dāvināta datora piederības?Nē,bet mēs zinām,ka tas ir,lai sarkanbaltsarkano sajauktu un iekrāsotu ar dzeltenmelno,lai nebūtu skaidrības,kas ir kas.

 10. Kā būtu ,ja būtu? Iedomājos šādu Prezidenta klonu – 1-.pārineliģentā Vita Matīsa; 2- labā nozīmē drusku trakā Baiba Rubeze;un pieredzējusī diplomātijā -Anna Žīgure.
  Latvijai tak piedēvē sieviešu visvarību ,pret mūsu ”dižajiem” vīriešu cilvēkiem.

 11. Zigurds Mežavilks Atbildēt

  Saeiemas kaolicijas komunstu frakcija ar K. Ulmaņs zegvādy ZZS aimirsusi, ka tiei 15. maijā kadreiz tika rakst kapakmens Latvijas neatkarībai. Tagad Hutes algotņi puš miglu acši jau tā muļķiem latviešiem, bez izglītības. Lebegriādei bailes, ka Egils Levits, ka r’pējās par teiesiskumu un kārtību Eiropē noliks pie vietas tādus tukšgalvjus,kui te raksījuši komentārus, droši vien cerot, ka no Hutes viņiem izkritīs kāds cents, kapeika. No uts limeņa nevar saskatīt milža augumu.

  • Mežaveci, ko tev Ulmanis ir izēdis? Tu nevari tikt vaļā no tām draņķībām, ko par Ulmani rakstīja boļševiki, sociķi un naciķi – vācieši un krievi? Vienreiz taču izvemies un liecies mierā!

 12. “Par Levita izglītību, aso prātu, domām, rīcību, prasmēm neviens nešaubās, domājams, arī ne viņa pretinieki.”.
  pretinieki ne visi spēj novērtēt, vienkārši nostrādā intuīcijas līmeņa nepatika pret gudrāku cilvēku.

 13. Nu kur tik skolnieciski un frāžaini?
  Jūs tiešām redzat Levitā tik daudz talantu? No kurienes? Ā, skaidrs, tas jūsu pašas līmenis…
  Nezinu, vai spējat izlasīt viņa “šedevru” preambulu, bet man ar to vien pietiek, lai saprastu ka šis fetišētais “latvietis” ar prātu sevišķi nedraudzējas, jo citādi bez apšaubāmiem jēdzieniem (valstsgriba, nolemt Satversmi)) neiemanītos daudzskaitļa vietā lietot vienskaitli un saprastu, ka valoda arī ir dzīvesziņas sastāvdaļa, kura nav no tās jāizdala laukā…
  Vāji, Anniņ, gan Levitam, gan Jums….

  • Visvaldis Mucenieks Atbildēt

   Cienītā, lai bargi kritizētu Levitu par vienskaitļa lietošanu daudzskaitļa vietā, nenorādot, kur šis briesmīgais pārkāpums izdarīts, Jums vispirms pašai vajadzēja iemācīties vismaz pieturzīmju lietošanu teikumā un lietoto svešvārdu pareizrakstību. Arī Satversmi vajadzēja izlasīt. Tur Jūs bez pūlēm pašā sākumā atrastu teikumu: „Latvijas tauta savā brīvi vēlētā Satversmes sapulcē ir nolēmusi sev šādu valsts Satversmi:”
   Jēdziens ‘valstsgriba’ kopš 1918. gada 18. novembra vairs nav apšaubāms. Ja latviešu nācijai tolaik nebūtu bijusi nelokāma valstsgriba, Latvijas valsts nebūtu tapusi. Neviens no ārpuses to latviešiem neuzspieda.
   Apšaubīt visā Eiropā pazīstamā un atzītā jurista Levita prāta spējas jau ir atklāta nekaunība. Nenopeliet personību, kuras prāta spējas ir daudz pārākas par Jūsējām. Pilnveidojiet savējās. Ar centību un neatlaidību tas lielā mērā iespējams.
   Kas attiecas uz Levita “šedevru” preambulu, tad tai, kuru pieņēma Saeima un kuru Jūs varbūt visai pavirši pārlasījāt, ir tikai attāla līdzība ar Levita piedāvāto. Levita piedāvāto redakciju gļēvā Saeima izkastrēja un sterilizēja tiktāl, ka tā zaudēja savu pamatjēgu.
   Levits piedāvāja: “(…) Latvijas Republika ir izveidota, apvienojot latviešu vēsturiskās zemes, balstoties uz latviešu nācijas negrozāmo valstsgribu un tai neatņemamām pašnoteikšanās tiesībām, lai tā varētu brīvi pašnoteikties un kā valstsnācija veidot nākotni pati savā valstī”. ‘Vienotības’ vadītā Saeimas Juridiskā komisija ‘izravēja’ gan valstsnāciju, gan nākotnes veidošanu savā valstī. Akadēmiķim Stradiņam un vēl dažiem ietekmīgiem ‘biedriem” tas likās pārāk ‘kundziski’. Latviešiem atstāja vien tiesības pastāvēt un attīstīties ‘latvijas tautas’ sastāvā.
   Uz preambulas pirmo lasījumu Saeimas plenārsēdē Juridiskā komisija bija izņēmusi pat latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu, to degradējot uz tikai kā „demokrātiskās līdzdalības un saliedētas sabiedrības pamatu”. Vēlākajos lasījumos gan latviešu valoda kā valsts valoda tiek iemocīta atpakaļ, taču nevis skaidri un noteikti, kā pašā Satversmē, bet iemudžināta vienā kaudzītē ar brīvību, godīgumu, taisnīgumu, solidaritāti, vienlīdzību, ģimeni, darbu, bet tik un tā atkal tikai kā ‘saliedētas sabiedrības pamats’.
   Preambulai pievienotajā anotācijā teikts, ka tas viss un vēl daudz kas cits veidojot mūsu (latvijas tautas) identitāti un vērtības un paskaidrots: “Ar „mēs” jāsaprot katrs, kas uz šo vērtību pamata jūtas piederīgs Latvijai. Uzskaitījums, protams, nav pilnīgs, te norādīti tikai būtiskākās vērtības un faktori. Indivīds nekādā ziņā nav spiests tām pievienoties, katrs var veidot pats savu vērtību sistēmu un identitāti, gan izmantojot daļu no šeit minētajiem faktoriem, gan arī nevienu no tiem. To pilnā mērā garantē cilvēktiesības.”
   Tātad, vari pieņemt to, kas preambulā un Satversmē rakstīts, bet vari tam daļēji vai pilnīgi ‘šķaudīt virsū’.
   Un simti tūkstošu jaunajai ‘latvijas tautai’ piederīgo, kurai saskaņā ar jauno Satversmes preambulu latvieši esot nodevuši varu savā zemē, tad nu arī veido savu identitāti un vērtību sistēmu un attiecīgos datumos iet par to gavilēt pie okupantu uzvaras pieminekļa Pārdaugavā un citur Latvijā.
   Bet pie tā nekādi nav vainojams Levits. Nebūdams Saeimas deputāts Levits var tikai piedāvāt, bet nevar piespiest par to nobalsot. Kā saka angļi: „Var pievest zirgu pie ūdens, bet nevar piespiest viņu dzert.” Saeima ir labprātīgi atteikusies no latviešu kā valstsnācijas (pamatnācijas) statusa, līdz ar ko faktiski arī sagrāvusi pamatu apgalvojumam, ka pašreizējā Latvija ir 1918. gada Latvijas Republikas turpinājums, un dabiski, ka tādai Saeimai Levits kā Valsts Prezidents nav pieņemams.”

 14. Levitam par prezidentu nebūt ,jo viņa lielākais noziegums ir perambula un vēl viņš ir nacionālists ,tā raidījumā ,,krustpunkti,, atgādināja viens par latvijieti sevi nodēvējis tips. Digitālās televīzijas afēras autors par prezidentu labprāt redzētu tikai lielāko kretīnu.Daļa tautas par prezidentu vēlētos cilvēku ,kas prot skaidri un sakarīgi izteikt savu domu.Ir arī tādi ļautiņi,kas vēlas lai prezidents aizstāv gejus,būt par prezidentu arī Latvijā dzīvojošiem krieviem vai krievvalodīgiem un vis beidzot atbalsta Afrikas bēgļu izmetināšanu Latvijā.
  Visas šīs vēlmes piepildīties atļauj šeit esošā bezizmēra demokrātija.

 15. Šī dāma ar Latvijas politikas virtuves spoguli – precīzi. Bet lems jau daži citi un ne tās 100 gudrās galvas… Tās izpildīs tikai savas sīko trešās šķiras aktierīšu lomas – ja vel trīs vārdi -” Kungs, kariete padota…”.

 16. Prezidents mums pagaidām ir tikai prezentācijai, un ne vairāk. Galveno jau lem mūsu dižie 100 aktieri. Tad jau šādai prezentācijai vispiemērotākais ir Mārtiņš Bondars. To arī liekam.

 17. — Mums vajag saimnieku par prezidentu.
  — Tiešām? Kuru? Zīgeristu, Kaulu vai Rubiku?
  Tādu sarunu es dzirdēju jau deviņdesmitajos gados.
  Tagad tas ir Vējonis, špēkonis un Misiņa kundze. Jeb Tīranosudraba.
  Vai par kapeiku labāki kā Lembergs, vai kā sauc to klaunu no Ventspils?

  Kamēr jūs mīlīši nepazistiet nākamo prezidenta kandidātu no viņa darbiem, neplātaties par viņa celšanu vai pelšanu. Ja kas nav izsijāts un pārbaudīts, uzticams. Kur prot runāt un darīt, ne kult tulkšus niekus.
  Kā to dara tas Vova Duračoks no Maskavas> Prot tikai pa krieveliski. Kur tādu laidis pasaulē atkal gvelžt pa neesošu imperiju. Saut, kaut un laupīt tāds idiņš jau prot. Bet ko celt un veidot? Oat domāt nemāk. Tikai melot un gaisu maitāt. Lp gan var sagaidit no sapelejušiem Rubiķie, Zīgeristiem vai Tīrā,nosudraba? Tīra ). Tāpat kā vova. Vo-va. Va-va. vo. Duračok.

 18. Saeima patlaban ir sašķelta. Nevar vienoties. Tas ir briesmīgi, ka prezidenta kandidatūru izšķirs Saskaņa, prokrievoskā Sudrabas partija un bij. Saldus partorga Brigmaņa ZS.
  Nožēlojami.

 19. “Katrā no šīm reizēm atjaunojās cerība,…….”
  – Bez apjēgas, zinātniskā līmenī, bez skaidras domāšanas un pārmaiņu īstenošanas programmas – izplēnēs visas cerības. Ko tādu nebijušu, ekstra piedāvā izslavētais Levits, ja pats ar “rokām un kājām” ir pret visas tautas ievēlētu prezidentu? Neķeriet auseklīšus, Žīgur’ kundze!

  • Nedomāju,ka tautas vēlēts būtu labāks,jo tauta vēlēja arī Saeimu.Ko ievēlēja,tie arī lems.Ko ievēlēja Rīgā? Kas ievēlēja Griguli EP-ā,kas jūsmo par Sudrabu? Ievēl nevis labāko ,bet cer uz paklausīgāko.

  • Demokratisks ieteikums "Edgem" Atbildēt

   Atkal vajag “centigajam” Edgem ieturet pauzi sava sik-kaitnieciba (vai “maizes-paps” …
   …neatlauj?..)

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gaļa paliek gaļa!

Saeimas deputāts Jānis Dombrava savā rakstā “Ārvalstu studenti – kebabu cepēji” portālā “Delfi.lv” vērš uzmanību uz ārvalstu studentu īpatsvaru Latvijā – kopš 2012. gada trešo valstu valstspiederīgo studentu un apmaiņas studentu skaits esot pieaudzis piecas reizes  – no 696 līdz 3397. Politiķis apšauba, ka visi ārvalstu studenti patiešām ierodas Latvijā studēt. Viņaprāt, daudzi studijas izmanto vien kā aizsegu, lai varētu mierīgi dzīvot un strādāt Eiropas Savienībā. J. Dombrava raksta: “”YouTube” ir atrodami daudzi video, kur indiešiem un pakistāniešiem tiek piedāvāta iespēja viegli un lēti ieceļot Eiropā, kļūstot par “studentu” Latvijā. Šajos reklāmas video tiek pausts, ka Latvija apstiprina 99,3% no visiem pieteikumiem. Vienkāršiem vārdiem sakot, ja esi pakistānietis un gribi braukt uz Eiropu pelnīt ar kebabu cepšanu, tad ir jābrauc uz Latviju, jo te visus ņem pretim bez liekām pārbaudēm.”

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+